Bērni, Bērnība

Ārsti vadīs bezmaksas nodarbības vecākiem par bērnu dzimumnobriešanu un garīgo veselību

Foto - Shutterstock.com
Uzziņai:

Nodarbības vecākiem norisinās sestdienu rītos Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Poliklīnikas telpās. Lai pieteiktos, vecāki aicināti zvanīt uz tālruni: 29187561 vai rakstīt e-pastu: vinnijapukaskola@gmail.com

Bērnu slimnīcā turpinās bezmaksas nodarbības vecākiem un bērniem par veselības jautājumiem. Šī gada janvārī tiks uzsākti divi jauni tematiskie cikli: “Dzimumattīstības posmi bērniem” un “Garīgā veselība, tās veicināšana”. Nodarbības organizē Ilgtspējīgas Attīstības Fonds Rīgas domes Labklājības departamenta projekta „Mēs par veselīgu Rīgu” ietvaros.

13.janvārī notiks pirmā nodarbība ciklā “Dzimumattīstības posmi bērniem”, kuras tēma būs “Psihoemocionālās un dzimumattīstības kopsakarības bērnu vecumā”.

“Bērna pieaugšana saistās ar daudziem neskaidriem jautājumiem un apjukuma pilniem brīžiem. Īpaši, ja tas saistīts ar seksuālo un reproduktīvo veselību. Kā apkopt mazu meiteni vai puiku? Kā pastāstīt, kā rodas bērni? Un, galvenais – kad? Kā izrunāt ar seksuālo dzīvi saistītus jautājumus ar spuraino pusaudzi, tostarp, par izsargāšanos no slimībām un grūtniecības? Šie un daudzi citi jautājumi nodarbina vecākus, vērojot bērna dzimumnobriešanu. Meiteņu dzimumnobriešanai neizbēgami tiek pievērsts vairāk uzmanības, bet puišu attīstība un dzimumaudzināšana reizēm tiek atstāta pašplūsmā. Katrā vecumam ir savi jautājumi un problēmas. Ceram, ka mūsu padomi un profesionālā pieredze, ar kuru dalīsimies nodarbībās, būs noderīga vecākiem, palīdzot viņu mazajiem bērniem kļūt par veselīgām jaunām sievietēm vai vīriešiem, ” stāsta bērnu ginekoloģe un nodarbību lektore Lāsma Līdaka. Nodarbības par dzimumattīstību vadīs arī psihoterapeite Gunta Andžāne pediatre, bērnu endokrinoloģe Iveta Dzīvīte Krišāne un Bērnu vakcinācijas centra vadītāja, infektoloģe Dace Zavadska.

Savukārt nodarbību ciklā “Garīgā veselība, tās veicināšana” speciālisti vecākiem stāstīs par bērnu psihoemocionālo attīstību dažādos vecuma posmos. Nodarbības vadīs Bērnu slimnīcas Psihiatrijas klīnikas vadītājs, psihiatrs Ņikita Bezborodovs un ārste psihoterapeite Gunta Andžāne. Pirmās lekcijas notiks 27.janvārī, un tās būs veltītas pašiem mazākajiem – zīdainīšiem un bērniem līdz 3 gadu vecumam.

“Cilvēka mūžs klasiski tiek iedalīts vairākos posmos, katra posma izskaņā cilvēkam ir savi uzdevumi un krīzes. Lai arī tas ir fizioloģiski, normāli, dažkārt notiekošais var šķist biedējošs, radīt apjukumu un sajūtu, ka kaut kas nav labi. Ja vecāki zina, kādas ir raksturīgas psihoemocionālās pazīmes konkrētam bērna vecumam, ir vieglāk orientēties un saprast, vai ir pamats satraukumam un jāmeklē palīdzība vai viss atbilst dabiskai lietu kārtībai. Visbiežāk vecāki sāk raizēties par bērnu, kad novēro uzvedības vai emocionālus traucējumus: bērns ir agresīvs, nesavaldāms, vai gluži pretēji – pārāk kautrīgs, neiesaistās. Vēlams būtu domāt par sava bērna psihoemocionālo attīstību jau agrīnā vecumā. Veselīgas personības struktūras pamats tiek ielikts jau pirmajā bērna dzīves gadā, sākot ar pirmajām dzīves dienām. Vecākiem, arī tiem, kuri daudz lasa un interesējas par psiholoģiju, dažkārt ir grūtības orientēties saņemtajā informācijā – kā teorija saskan ar pašu reālo dzīvi, ar citu vecāku pieredzi? Vēl jo lielāks satraukums, ja vecākiem tas ir pirmais bērniņš. Ceram, ka šīs nodarbības ļaus vecākiem gūt lielāku skaidrību un drošības sajūtu, ” stāsta Gunta Andžāne.

 

 

Pievienot komentāru