Ārstēšana, Veselības politika

Piezvana ārstam, lai dabūtu recepti. Pacienti no jaunā gada grib receptes dabūt attālināti

Foto - Karīna Miezāja

Kopš janvāra, kad elektronisko recepšu izrakstīšana valsts apmaksātajiem medikamentiem ir obligāta, strauji pieaudzis to pacientu skaits, kas zvana ārstiem pa telefonu, nevis paši ierodas vizītē, lai saņemtu zāļu recepti. Daudzi ģimenes ārsti ir kategoriski pret šādu rīcību, jo uzskata, ka medikamentus nevar izrakstīt, neredzot pacientu.

Paciente Ieva sašutusi stāsta – zvanījusi savam ārstam, lai viņš izraksta e-recepti zālēm pret cukura diabētu, kuras paciente lieto regulāri, bet ārsts atteicies to darīt attālināti, neredzot pacienti, kurai, iespējams, ir jāveic asinsanalīzes, lai pārliecinātos par medikamenta iedarbību. Taču Lauku ģimenes ārstu asociācijas vadītāja un Balvu ģimenes ārste Līga Koz­lovska vērš uzmanību: “Ārsts ir atbildīgs par to, ko izraksta. Medikamentu izrakstīšana arī ir konsultācija. Diemžēl daudzi pacienti to nesaprot un arvien biežāk zvana ģimenes ārstiem, lai viņi izraksta zāļu receptes. Informācijas sniegšana pa telefonu jau ir novedusi pie tiesas prāvām, piemēram, Anglijā, kur ārsts pa telefonu ir nosaucis sava pacienta analīžu rezultātus citai personai, jo pēc balss nav atpazinis, ka tas nav viņa slimnieks, bet bija ieinteresēts tos datus uzzināt. Arī Latvijā ārsti, labu gribēdami, cenšas palīdzēt saviem slimniekiem, rakstot receptes, ja pacients to lūdz pa telefonu. Taču tas ir ļoti riskanti.”

“Zvanītāji, kas lūdz izrakstīt receptes, ļoti traucē strādāt,” piebilst Jaunjelgavas novada ģimenes ārste Ginta Kociņa. “Man jāpārtrauc vizīte četras piecas reizes dienā, lai cilvēkiem atbildētu uz telefona zvaniem par zālēm, kuras viņi grib saņemt, neierodoties pie ārsta. Piemēram, cilvēks lūdz izrakstīt valsts kompensējamo medikamentu, bet izrādās, ka viņš pret attiecīgo slimību jau lieto zāles, bet pavisam citas. Nevar taču izrakstīt recepti, ja neieskaties pacienta medicīniskajā kartītē, kur redzama viņa slimības vēsture.” Daktere Kociņa norādīja, ka e-veselības sistēma, izrakstot e-receptes, strādājot ar katru dienu labāk, tomēr joprojām esot tādi valsts apmaksātie medikamenti, kuri tajā neesot iekļauti un tāpēc pacientam zāles tiekot izrakstītas uz papīra receptes veidlapas.

Kokneses novada ģimenes ārsts Ziedonis Mauliņš uzskata, ka ārsts nav pārdevējs, un nesniedz pakalpojumus pa telefonu: “Ārsta uzdevums ir ārstēt pacientus, un, lai izrakstītu medikamentu, viņam ir jāiedziļinās sava pacienta slimības vēsturē. Manā praksē tā “uz sitiena” nekas nenotiek. Ja slimniekam, kurš sirgst ar kādu hronisku slimību, ir nepieciešama recepte, tad to var saņemt piecu darba dienu laikā, pašam apmeklējot ārstu.”

 

Kad neatsaka telefoniski

Tomēr daļa ģimenes ārstu nav tik kategoriski un norādīja: ja pacientam ir kāda hroniska kaite un viņš regulāri lieto noteiktas zāles, tad kāpēc gan e-recepti nerakstīt, ja pacients to lūdz pa telefonu.

“Ja slimnieks ilgstoši lieto, piemēram, kompensējamos asinsspiedienu vai holesterīnu pazeminošus medikamentus, kurus nepieciešams izrakstīt ik pēc trim mēnešiem, tad nav problēmu man piezvanīt, lai izrakstu e-recepti, kad zāles izlietotas. Telefoniski neatsaku izrakstīt arī tos medikamentus, kurus ieteicis speciālists, bet kurus tiesīgs izrakstīt tikai ģimenes ārsts. Slimniekam ietaupās laiks un nauda, jo viņam nav jābrauc pie ģimenes ārsta, ikreiz jāmaksā pacienta iemaksa 1,42 eiro un ietaupās arī mans laiks, ko varu veltīt citiem slimniekiem. Turklāt katram ģimenes ārstam pēc noteikumiem ir jābūt tā sauktajai telefona stundai, kad pacients drīkst zvanīt un konsultēties,” skaidroja Rīgas ģimenes ārsts An­dris Baumanis un piebilda, ka ģimenes ārstiem, kuru praksēs nav reģistrēts daudz cilvēku, pacienta iemaksa ir finansiāli svarīga, lai nodrošinātu prakses uzturēšanu. Ja ārsts recepti izraksta, neredzot pacientu, tad šī iemaksa iet secen.

Valdības noteikumi paredz, ka pacienta iemaksa pie ģimenes ārsta jāmaksā par to, ka pacients ieiet ārsta prakses telpās.

 

Aizmirst pilnvarotos pārstāvjus

“Ja e-recepte izrakstīta attālināti, neredzot pacientu, tad nereti gadās, ka atnāk slimnieka pilnvarots pārstāvis un viņam nav zināms receptes identifikācijas numurs, kas aptiekām rada pamatīgas problēmas. E-receptē ir aile, kur ģimenes ārstam jānorāda, kuru personu pacients pilnvarojis izņemt zāles, bet to ne vienmēr aizpilda. Ja tas nav izdarīts, personai, kam uzticēta receptes izņemšana, ir jānosauc receptes kods, kas ir ļoti garš un kas rada problēmas tikt pie zālēm, jo galvā nav paturams un ne vienmēr ir paņemts līdzi uz aptieku.

Ja cilvēkam, kurš pats nepārvietojas, ir sociālais darbinieks, tad ārstam receptē vajadzētu norādīt viņa datus un tad varēs iztikt bez tiem daudzajiem receptes koda numuriem,” skaidro “Saules aptiekas” vadītāja Anita Pozņaka.

Lai cilvēki būtu vispusīgi informēti par e-recepti, Veselības ministrija kopā ar Nacionālo veselības dienestu gatavojas rīkot informatīvās kampaņas.

21 Komentāri

  1. Tam visam ir pavisam pragmatisks izskaidrojums – lai manizrakstītu recepti, man JĀMAKSĀ PAR VIZĪTI, kaut lietoju šīs zāles jau 15 gadus. Peļņa un birokrātija iet secen.

    1. Jā, aizkustinošas ir tās rūpes par analīzēm diabēta gadījumā – ārsts ir norūpējies, ka cilvēkam varbūt diabēts ir pārgājis. It īpaši ja cukura līmenis tiek mērīts ar stripiem. It kā vizītes laikā notiktu kas vairāk par papīru rakstīšanu. ā, nu kā – varbūt izmēra asinsspiedienu un nosver.

    1. Ha, 1,42 ir tikai LĪDZmaksājums, pārējo iekasē no valsts. Lai vairāk iekasētu no valsts, vairāk pacientiem prakses telpās jāapgrozās…..

    2. Taisnība !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Aizej pie ģim ārsta , samaksā pie ārsta palīga un vai nu recepte gaida uz palodzes vai tev caur durvju šķirbu to iespiež rokā! Acu ārsts—speciālists/konsultants glaukomas acu pilienus izraksta 3 orģinālus , uz maksas receptes ! Gīmenes ārsts to pašu uz kompensējamās , bet 1 orģinālu !!!!!!!! kad uz trīs reizēm , kad pa 2 reizi mēnesī jābrauc pie tā ārsta , cik kopā sanāk ?
      ģimenes ārsts jau acis nebauda , pat spiedienu nē un ja paprasa analīzes , uzbrēc ka nav naudas , vai kāpēc tev to 65 gados vajag.Tā ir taisnība !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  2. Kauns par ārstu alkatību.Skaidrs. ka tā gadiem ilgušā pretošanās e-veselībai ir tā 1,42 eiro dēļ.Nekādu konsultāciju un analīžu, dod tik saujā naudu. Labi, ka atklājas ārstu īstās sejas un krīt maskas.Te es domāju ZZS jaunpienācēju deputāti Līgu Kozlovsku.

    1. ES NEKAD NEĻAUTU ĀRSTAM IZRAKSTĪT MAN VAI MANAM TUVINIEKAM ZĀLES MANI VAI VIŅU NEREDZOT! MŪSU ORGANISMS MAINĀS IK MIRKLI ARĪ JA LIETOJAM ZĂLES JAU SEN. ANGLIJĀ ŠOBRĪD 1 ĀRSTI TIESĀ PAR BĒRNA NĀVI JO MEDMĀSA IEDEVUSI ZĀLES KAS HRONISKI LIETOTAS BET BEZ ĀRSTES ATKĀRTOTA NOZĪMĒJUMA BĒRNAM KAS IR SAAUKSTĒJIES UN PĒKŠŅI NOMIRA PĒC PARASTĂS HRONISKI LIETOTĀS ENALAPRIL TABLETES. TIKAI IDIOTS VARĒTU PTASĪT ZĀLES SEV VAI TUVINIEKAM BEZ ĀRSTA APSKATES.

    2. Annij, Tev laikam nav bijis tas gods iepazīties ar manu dakterīti. Tu zini, daktere Līga Kozovska ārstē mani visu dzīvi un mājasvizītēs tālo ceļu mērojot bieži ir ārstējusi mani bez maksas, arī tad kad man nav bijis 1.42 viņas darbā, nekad nav atteikusi man palīdzību, patiesībā pāris reizes pat ir aizdevusi naudu desai. Vina ir labaka dakterite ko zinu, lai vinai stipra veseliba un speks tureties preti sadiem nesmukiem vardiem!

  3. Ja nu viss ir tik vienkārši ar zāļu nozīmēšanu un izrakstīšanu, tad ieviesiet, ka Maxima kasē varēs recepti saņemt, uzrādot “ paldies” kartiņu

  4. Cien. Māra Libeka!
    “Valdības noteikumi paredz, ka pacienta iemaksa pie ģimenes ārsta jāmaksā par to, ka pacients ieiet ārsta prakses telpās”.
    Vai Jūs, lūdzu, varētu precizēt, kuros noteikumos kas tāds ir rakstīts?

  5. Ja ņem maksu par to, ka pacients ieiet ārsta prakses telpās, tad mans ieteikums nākotnei ir – klauvējiet pie loga un lūdziet recepti. Tad tā būs bezmaksas.

  6. Saprotu ārstus, jo tiem maksā par katru slimnieka apmeklējumu praksē. Sistēma ir bezje’dzīga! Ir, gadījumi, kad pacienu jāredz, bet ir kad mierīgi pietiktu e-veslībā nosūtīt uz analīzēm un pēc tam e-veselībā izrakstīt recepi un pacients aizčāpotu uz ;aboratoriju un pēc tam uz aptieku, nevis -pie doka, tad uz laboratoriju, tad pie doka, tad uz aptieku……Taisa bardaku doka kabinetā un viss!

  7. Endokrinologs uzrakstīja zāles 3 mēnešiem, bet pierakstīties pie ārsta uz vizīti iespējams pēc 4 mēnešiem 10 dienām . Biju domājusi zvanīšu un pasūtīšu zāles, bet šķiet tas nav likumīgi.Kas notiek?

  8. Galvenais ,lai slimīgie ātrāk nomirst.Jo šķiež valdošās kliķes naudu! Bet cauri e-veselībai viegli atšķirot TOPOŠOS ORGĀNU DONORUS. Ātri un operatīvi.Ne kā personīga .Tikai BIZNESS!

  9. ja nevar recepti izrakstit bez arsta apmeklejuma tad kapec vajadziga e/veseliba vakt parakstus un visu atcelt e.veselibas ieviesejiem atmaksat izdevumus bardaks beigsies

  10. kas par mulļķībām! visu laiku ir zvanīts ārstam, kad vajag zāles, kas jālieto regulāri, un, kad iets pakaļ receptei, samaksāts 1.42, un ne jau par to, ka tikai ieiets telpās!Tas ir par ārsta darbu! Receptes rakstīšana arī ir viņa darbs!

  11. Visiem tiem kas komente ka aarprats, alkatigie arsti-receptes izrakstisana prasa laiku, jo ir japanem pacienta kartina, jaapskatas kads medikaments(nu necerat ka gimenes arsts ar 2000 pacientiem atceras visus pacientus un vinu datus no galvas), jaizraksta un nu tagad jaievada sistema. Ari kartina ir jaieraksta kad un kads medikaments izrakstits. Nu aiznems savas 10 min diena. Jus domajat ka negodigi ka par to jamaksa? Bet ja sadi pacienti ir 10, 20 diena? Tas aiznems 1-2 h laika no tiek pacientiem kas atnak uz praksi un samaksa savu 1.42 nerunajot par to-kapec lai arsts stradatu par brivu? Kur jus dzivojat? LV ir aizmirsies visiem ka laikam, it ipasi specialistu laikam ir vertiba. E veselibas slavinataji so argumentu ka attalinati izraksta receptes nem ka galveno piemeru, bet piem. Vacija summa par sadu pakalpojumu tiek automatiksi iekaseta no apdrosinataja-mums tadas sistemas nav tapec ari apjukums.

Pievienot komentāru