Ārstēšana, Veselības politika

Čakša atbalstītu māsām un ārsta palīgiem piešķirt iespēju izrakstīt receptes

Foto - Ieva Čīka/LETA

Veselības ministre Anda Čakša (ZZS) ar medicīnas sabiedrības piekrišanu atbalstītu grozījumu veikšanu, lai māsām un ārsta palīgiem ļautu izrakstīt receptes, aģentūrai LETA pauda pati ministre.

Pēc viņas domām, ja ārstu un māsu sabiedrība piekristu šādiem grozījumiem, varētu tikt veikti grozījumi, ar kuriem noteikt, ka māsa vai ārsta palīgs izraksta recepti, bet ārsts to paraksta.

Vienlaikus Čakša atgādināja, ka šādu grozījumu gadījumā atbildību par medikamenta izrakstīšanu uzņemtos ārsts, tāpēc arī recepti būtu jāparaksta ārstam.

Pēc viņas domām, jautājums aktualizējies, jo e-veselība nepieļauj recepšu izrakstīšanu māsām un ārsta palīgiem, taču viņa atgādināja, ka arī normatīvie akti šādu rīcību nepieļauj. Vienlaikus viņa grozījumus atbalstītu, ja medicīnas sabiedrība kopīgi vienotos, ka tas tā varētu būt.

Vienlaikus Čakša domā, ka saistībā ar šo jautājumu varētu sākt runāt arī par māsu kompetences paplašināšanu, jo māsas paudušas gatavību, ka varētu izrakstīt kādu konkrētu medikamentu sadaļu. “Bet tas ir nopietns diskusijas jautājums, kā medicīnas sabiedrība uz to raugās,” piebilda ministre.

Kā ziņots, Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācija rosināja veikt grozījumus Ministru kabineta noteikumos, lai pieļautu, ka māsa un ārsta palīgs var izrakstīt recepti saskaņā ar ārsta norādījumiem. Par šo mediķi ir sūdzējušies jau ilgstoši, jo lēni strādājošas e-veselības sistēmas apstākļos minētais apstāklis kavē pacientu apkalpošanu.

12 Komentāri

  1. Nu, kādas receptes var rakstīt medicīnas māsa?To, ko varētu ieteikt māsa var iegādāties aptiekā bez receptes. Nevienā valstī medicīnas māsas neizraksta receptes. Ja māsai ļauj izrakstīt elektroniski recepti, tad nav vajadzības ārstam vēl parakstīt.Tas nozīmē vienu darbu darīt 2 cilvēkiem. Pilnīgs absurds. Jau tā eveselībā ir tik daudz iestrādātu iespēju pieļaut kļūdas; jo atsevišķos gadījumos vai bieži farmaceits neredz medikamenta devu un tā jāskatās pēc kompensācijas grāmatiņas koda. Čakšai vairāk domāt par savu veselību un atslābt šobrīd

  2. Ja pieņems šādu likumu ta jau ārsti grūdīs visu uz māšām jo tagad jau māsas īpaši slimnīcās dara daudz raksta slimības lapas izrakstus kas būtu jādara ārstiem. Ārsti ar piebildi, ka māsām maz darba.

  3. Māsiņas var izrakstīt receptes, jo datoru pārzina, ir zinošas, zina medikamentus, kļūdas nebūs. To nevar teikt par dakterēm pensionierēm

    1. Māsas kompetencē nav nozīmēt ārstēšanu un izrakstīt medikamentus. Tam nav nekādas saistības ar datorprasmi, mīļo novērotāj. Pat, ja māsiņai ir maģistra grāds vai doktora, kā bieži mēdz atsaukties.

  4. Laiks vecām dakterēm pensionārēm, atdot vietu ar godu jaunām zinošām dakterītēm, tad nebūs kļūdu, tā dara ārzemēs, saglabāsim jaunos speciālistus.

  5. Mums ir par daudz ārstu pensionāru, kuri vienmēr ir pārguruši, neapmierināti, neapmierināti ar visu jauno, neveic jaunās izmeklēšanas. Ministrijai vajaga izlemt!

  6. Ārzemēs ārsts seniors ir goda vērtē, strādā no mājām, konsultējot jaunos pa telefonu. Sarežgītos gadījumos, kad jaunais galā netiek, brauc uz klīniku, praksi. Bet, pie mums politika ačgārna – kam vajadzīga pieredze? Lai tak mirst… un mirst arī ne pa jokam…

  7. Hmm. Interesanti… Visu laiku dažādos portālos publika atbalstīja iespēju māsām izrakstīt receptes konkrētos gadījumos (piemēram, kad vienkārši jāpagarina vecā), bet tikko ministre piekrīt, visi metas noriet…

Pievienot komentāru