Bērni, Veselība

Alerģija bērnam… no nerviem

Foto - Shutterstock

Ļoti bieži ķermenis uz dažādām problēmām reaģē ar psihosomatiskām saslimšanām, it īpaši bērnu vecumā. Viena no šādām izpausmēm ir alerģija.

Psihosomatikas un psihoterapijas ārste Ērika Rutkovska apstiprina, ka 40 – 60 % gadījumu ar emocionālo stresu rosināta psoriāze, bet atopiskais dermatīts – vēl biežāk. Arī nātrenei tas ir viens no palaidējfaktoriem.

Harmoniskas attiecības ģimenē un līdzsvars ar vidi ir nozīmīgi nosacījumi, lai bērnus nepiemeklētu dažādas alerģijas izpausmes vai to būtu mazāk. Lai palīdzētu, vispirms jāsaprot, kas notiek ģimenē, kurā viņš aug, kādas ir attiecības ar vecākiem.

Bērniem, kuri cieš no alerģijas, ļoti bieži ir emocionāli distancēti vecāki – vēsas savstarpējas attiecības, trūkst laika un pacietības.

Lai piespiestu tos uzklausīt, ķermenis izprovocē alerģiju. Piemēram, faktors, kas veicina astmu, mēdz būt pārāk lielas un grūti izpildāmas vecāku prasības vai pārmērīga aprūpe, kas pārvērtusies par kontroli, kad atvases viedokli neņem vērā.

Viena no biežākajām alerģijas izpausmēm bērniem ir bronhiālā astma. To izraisa fizikālu, ķīmisku, alerģisku un psihosomatisku faktoru kopums. Ja cilvēks izjūt bailes, dusmas, naidu, viņa elpošana kļūst straujāka. Ilgstoši uzkrāts uzbudinājums var izpausties kā īpašs elpošanas tips (hiperventilācija). Tā notiek, kad noraudājies bērns elsodams mēģina pastāstīt, kas īsti ir noticis. Bronhiālajai astmai ir raksturīgas īslaicīgas lēkmes, kad ir apgrūtināta elpošana un trūkst gaisa. Ja astmas lēkme ieilgst, var rasties dzīvībai bīstams stāvoklis.

Zēni ar astmu slimo 2 – 3 reizes biežāk nekā meitenes. Iespējams, tāpēc, ka zēni jau neraud! Šāda attieksme liedz puikām brīvi paust savas izjūtas, izraudāties, tādēļ šīs emocijas sakrājas un izlaužas alerģijas veidā.

Alerģija biežāk ir bērniem, kuriem ir pārspīlēta fiziskās un sociālās nepilnvērtības izjūta. Viņus nomoka nedrošība un apdraudētība, viņi uztraucas par to, ko saka un domā apkārtējie. Ilgstošais sasprindzinājums atstāj iespaidu uz bērna imūno sistēmu, kas atbild par organisma atbildes reakcijām uz dažādiem kairinātājiem.

2 Komentāri

Pievienot komentāru