Liekais svars, Uzturs

Vēlos samazināt kuņģi, bet tā, lai tas būtu atgriezeniski. Vai tas ir iespējams?

svars

Bariatrisko operāciju plusi un mīnusi

“Man ir tikai trīsdesmit gadu, bet sveru gandrīz 130 kilogramus. Esmu izmēģinājusi gan dažādas diētas, apmeklējusi trenažieru zāli, baseinu, izgāju akupunktūras kursu, lietoju svaru samazinošas tējas un preparātus, nekas nelīdz. Ja arī svars nedaudz samazinājās, pēc kāda laika tas atkal bija atpakaļ. Domāju par operāciju, lai samazinātu kuņģi un tā novājētu, taču baidos no iespējamajām sekām. Ja nu man pēc tās būs komplikācijas vai slikta pašsajūta? Ja nu kādreiz gribēšu, lai kuņģis būtu tāds pats kā agrāk, bet operācijas laikā veiktās izmaiņas būs neatgriezeniskas. Varbūt arī tik lielu svaru tomēr iespējams nomest ar gribasspēka un veselīga dzīvesveida palīdzību?” Ilze Saldū

“AIWA CLINIC” ķirurgs Igors Troickis norāda, ka visas bariatriskās kuņģa operācijas būtībā ir kuņģa samazināšanas vai pārveidošanas operācijas, kuru mērķis ir panākt, lai pacients vienā ēdienreizē uzņemtu un pārstrādātu pēc iespējas mazāk barības un lai neuzkrātos liekās kalorijas. Lai gan pateicoties tām pusgada līdz divu gadu laikā iespējams zaudēt līdz pat 80% no liekā svara, jāapzinās, ka tās ir ārstnieciskas operācijas, kuru laikā tiek izmainīta dažu iekšējo orgānu uzbūve.

Divu veidu operācijas

Mūsdienās cīņai ar aptaukošanos izmanto kuņģa apiešanas (šuntēšanas) un kuņģa samazināšanas (vertikālā gastroplastika) operācijas. Bariatriskās operācijas tiek veiktas ar laparoskopiskām metodēm, veicot vairākus mazus griezumus vēdera sienā. Vēl iespējama tā dēvētā kuņģa bandāžas (maināmās kuņģa saites) operācija, kuru neapmierinošo rezultātu dēļ ārsti šobrīd nerekomendē ne Latvijā, ne daudzās citās pasaules valstīs.

Šādas operācijas iesaka veikt gadījumos, ja lieko svaru neizdodas samazināt ar diētu vai fiziskām aktivitātēm un pie šādiem nosacījumiem: ja ķermeņa masas indekss ir 40 un vairāk; ja ķermeņa masas indekss ir 35 un vairāk, kā arī ir blakus saslimšanas, piemēram, 2. tipa cukura diabēts, hipertonija, kaulu un locītavu un citas hroniskas slimības.

Kuņģa apiešanas operācijas laikā kuņģim izveido mazu kuņģa kabatu, kuru savieno ar tievās zarnas vidējo daļu. Tādā veidā lielākā daļa kuņģa un tievo zarnu vairs nepiedalās barības pārstrādes procesos. Lai aizpildītu “mazo kuņģīti”, nepieciešams daudz mazāks ēdiena daudzums, smadzenes daudz ātrāk saņem un saglabā sāta sajūtas signālu. Tā kā gremošanas procesā iesaistās tikai daļa tievās zarnas, līdz ar to barības apstrādes process ir īsāks un organisms uzņem mazāk uzturvielu.

Operācijas priekšrocība ir tā, ka, salīdzinājumā ar kuņģa samazināšanu, panākams daudz lielāks svara samazinājums, lai gan ne uzreiz, bet ilgākā laika periodā, mainot savus dzīvesveidu. Veidojas daudz veselīgāki uztura paradumi, piemēram, ēst biežāk, mazām porcijām.
Lielākais mīnuss ir tas, ka operācijas laikā tiek veiktas samērā nozīmīgas ķirurģiskās izmaiņas kuņģī, taču nepieciešamības gadījumā tas var būt atgriezeniskas.

Kuņģa samazināšanas operācijas laikā tiek atdalīta daļa kuņģa, izveidojot tievu, šauru kuņģi. Šādā kuņģī ēdiens ilgi neuzkavējas, ātrāk nokļūstot zarnu traktā. Samazinās uzņemtā ēdiena daudzums, turklāt nerodas arī izteikta izsalkuma sajūta.

Operācijas priekšrocība ir tā, ka tiek saglabātas visas kuņģa funkcijas, netiek veiktas arī izmaiņas zarnu anatomijā. Nepietiekama svara samazinājuma gadījumā, pacientam joprojām ir iespēja veikt kuņģa apiešanas operāciju.

Mīnuss – veiktās izmaiņas ir neatgriezeniskas.

“Gan kuņģa apiešanas, gan samazināšanas operācijām iespējamas komplikācijas, lai gan rūpīgi sekojot līdzi savam veselības stāvoklim un lietojot ārsta izrakstītos medikamentus, to rašanās iespējas ir minimālas. Visnopietnākās no tām – kuņģa sulošana caur šuvēm, kas var izraisīt vēdera dobuma plēves iekaisumu. Tādā gadījumā nekavējoties tiek veikta atkārtota operācija. Citas iespējamās komplikācijas: iekšēja asiņošana, trombu un iekaisumu veidošanās, infekciju ienešanu brūcēs,” skaidro ķirurgs. Mēdz gadīties, ka komplikācijas rodas arī ilgāku laiku pēc operācijas.

Dažās klīnikās, kur veic bariartriskās operācijas, piemēram, Jūrmalas slimnīcā, pirms operācijas pacientam rekomendē zaudēt līdz 10% no liekā svara, lai mazinātu aknu izmērus (mazina komplikāciju risku) un pierādītu savu motivāciju un patiesu vēlmi mainīt dzīvesveidu. Nav ieteicams arī smēķēt divas nedēļas pirms operācijas.

Alternatīva – balona ievietošana

Aptaukošanās ārstēšanai Jūrmalas slimnīcā, “Veselibas centra 4” Diagnostikas centrā un vēl dažās medicīnas iestādēs operācijas vietā piedāvā saudzīgāku metodi – intragastrālās balona sistēmas jeb kuņģa balona ievietošanu.

Gastroskopijas laikā caur barības vadu kuņģī tiek ievietots silikona balons, kurš no ārpuses tiek piepildīts ar sterilu fizioloģisko šķīdumu. Balons daļēji aizpilda kuņģi, radot sāta sajūtu un novēršot pārēšanos. Balonu kuņģī ieliek uz 6 – 12 mēnešiem.

Kuņģa balona ievietošanu iesaka cilvēkiem ar mazāku aptaukošanās pakāpi. Ar šo metodi gada laikā iespējams zaudēt līdz pat 40 kg ķermeņa svara. Pēc kuņģa balona izņemšanas jāievēro ārsta rekomendācijas un jāuztur optimāls ķermeņa svars ar regulārām fiziskām aktivitātēm un veselīgu uzturu.

Jānoskaidro patiesais liekā svara iemesls

Kūrorta rehabilitācijas centra “Jaunķemeri” uztura speciāliste Ilze Lutere: “Lai sievietei ar tik lielu ķermeņa svaru varētu korekti atbildēt uz jautājumu, būtu nepieciešams zināt, ko tieši viņa līdz šim ir darījusi, cik ilgu laiku, kādi bijuši rezultāti. Jāizskata arī visi iespējamie veselības traucējumi. Noteikti nepieciešama konsultācija pie endokrinologa, lai izslēgtu cukura diabētu, insulīna rezistenci, vairogdziedzera problēmas un citas saslimšanas.

Jāizvērtē arī visi iespējamie psiholoģiskas dabas ēšanas traucējumi – pārēšanās, saldumu ēšana, nakts ēšana, stresa apēšana, sevis nemīlēšana vai pārlieku mīlēšana un citi. Protams, ir arī pozitīvi ļoti liela svara samazināšanas piemēri, taču tas no cilvēka prasa neatlaidību, disciplīnu, zināšanas un vēlmi sasniegt konkrētu mērķi. Un pats galvenais – apziņa, ka svara zaudēšanas gadījumā būs jāizkāpj no komforta zonas un jāmaina sava dzīve. Tiem, kas dara, parasti arī izdodas, ja vien virssvaram nav nopietna medicīniska vai psiholoģiska iemesla.”

 

2 Komentāri

Pievienot komentāru