Ārstēšana, Citas slimības

Zobi nodilst arvien jaunākiem cilvēkiem. Tos glābs zobu kape naktīs

Foto - Shutterstock

Nesen uzzināju par uzmavu, ko lieto, lai sargātu zobus no dilšanas. Kas tā zobu kape īsti ir, kad un kam tāda jālieto?

Zobu kape ir caurspīdīga antialerģiska materiāla izstrādājums, ko ievieto mutē, lai pasargātu zobus no nodiluma vai lai koriģētu zobu un žokļu sakodiena attiecību. To pagatavo individuāli katram pacientam, skaidro stomatoloģe Judīte Bērziņa.

Nakts kape ir ieteicama cilvēkiem, kuriem žokļu sakodiens ir ļoti spēcīgs un neatslābst pat miegā. Parasti šādu neveselīgu muskuļu sasprindzinājumu izraisa stresains dzīvesveids. Tad arī pēc aizmigšanas žokļi ir sakosti, un cilvēks neapzināti griež zobus, tāpēc tie strauji nodilst. Šādu parādību sauc par bruksismu.

Nodiluši zobi mēdz būt aizvien jaunākiem cilvēkiem. Ierasts domāt: noēsti, bet pareizāk būtu teikt: nobruksēti, miegā norīvēti. Tas izraisa ne tikai kosmētisku defektu, bet arī maina sakodienu.

Tā kā visi orgāni mūsu ķermenī ir ciešā sasaistē, disharmonija vienā muskuļu grupā rada izmaiņas citā. Tāpēc bieži vien izrādās, ka nodilušo zobu dēļ izmainītais žokļa stāvoklis ir iemesls gan sliktam miegam un galvas reiboņiem, gan sāpēm žokļos, sprandā un mugurā.

Risinājums – individuālas kapes izgatavošana. To, kāda kuram piemērotāka, muskuļus relaksējoša vai zobu virsmu sargājoša, nosaka zobārsts.

Pie šī svešķermeņa, ko pirms gulētiešanas ievieto mutē, pierod ļoti viegli. Īslaicīgo diskomfortu, ja tāds ir, ātri vien kompensē vispārējās labsajūtas uzlabošanās, īpaši jau enerģijas pieplūdums, ko raisa iespēja naktī kārtīgi izgulēties.

Ir arī specifiskas nozīmes tā dēvētā dienas kape, kas valkājama visu laiku. Ēdot tā parasti jānoņem, tomēr dažreiz var palikt mutē arī visu laiku – ja tiek veikta zobu regulēšana ar breketēm vai nepieciešams saglabāt kādu īpašu sakodiena niansi pēc protezēšanas. Tas ir zobār-
sta kompetencē.

Bet katra paša ziņā ir atcerēties, ka ar zobu nodilumu samierināties nevajadzētu. Ja nav pa spēkam mainīt dzīvesveidu, mazināt stresu, kas liek naktī griezt zobus, atliek vieglāk pieejama muskuļu atslābināšanas iespēja – lietot zobu kapi.

Pievienot komentāru