Bērni, Veselība

Bērnudārzā mazuļiem dod kafiju. Vecāki sašutuši. Pediatre neiesaka pat kakao

Foto - pixabay.com

Kāda mazpilsētas bērnudārza vecāki ir sašutuši, jo mazajiem no rīta tiekot dota kafija ar pienu. Audzinātāja tikai paskaidrojusi, ka tā ir parasta kafija. Vai ir labi jau no mazām dienām laizīties gar uzmundrinošiem dzērieniem? – vaicā šie vecāki.

Tā kā vecāki nevēlas atklāt, kuru bērnudārzu apmeklē viņu mazuļi, nevaram pavaicāt konkrētās iestādes darbinieku viedokli. Par iespējamo problēmu prasām citu bērnudārzu ēdinātājiem.

Uzzinām, ka visdrīzāk tā ir miežu kafija. Šāds brokastu padzēriens esot “atnācis līdzi” no padomju laiku ēdienkartēm. Diez vai kāds vārītu īstu kafiju. Gan tādēļ, ka tas ir dārgi, gan tādēļ, ka Ministru Kabineta noteikumi par uztura normām pirmsskolas izglītības iestādēs nosaka – uzturā nedrīkst iekļaut dzērienus ar kofeīnu.

Iespējams, brokastīs tiekot pasniegts cigoriņu dzēriens, varbūt cits kafijas aizstājējs, tā dēvētā tautiskā kafija. Kafijas dzērieni tiek vārīti pienā. Pavāres skaidro, ka vispirms grauzdētos miežus vai citu malumu pavāra nelielā ūdens daudzumā, pēc tam nokāš un savāra kopā ar pienu.

Izskan arī viedoklis, ka nu jau bērnu iestāžu ēdienkartē esot par daudz piena, jo mazie to saņem arī Latvijas un Eiropas Komisijas kopīgās bezmaksas programmas ietvaros. Turklāt vairums bērnu nemaz nevēloties baudīt tik daudz piena.

Savu komentāru par uzturu bērnudārzā sniedz pieredzējusī bērnu ārste un neiroloģe Vizma Meikšāne. “Cerams, ka tā tiešām nav kafija, un arī ne kakao, jo šie dzērieni bērniem nekādā ziņā nav ieteicami. Tas nav pieļaujams!” strikti saka pediatre.

Ārste uzsver, ka šie dzērieni ir stimulējoši, no bērna veselības viedokļa būtu uztverami gluži kā medikamenti. Kāds varētu sacīt, ka kakao ir vērtīgs, jo tajā ir arī minerālvielas, taču bērnam daudz vērtīgāk būtu saņemt, piemēram, magniju, fosforu vai hromu, ēdot augļus. Turklāt kakao satur teobromīnu, kura iedarbība līdzīga kofeīna radītajai.

Gan kafija, gan kakao dod enerģiju, taču to var pielīdzināt sitienam ar pātagu. Uz priekšu jau tiek, bet kādi ir līdzekļi, lai to panāktu?! Bērna nervu sistēma nav nobriedusi, tādēļ var reaģēt ar lielu uzbudinājumu, organisms var netikt ar to galā. Turklāt tonuss ir īslaicīgs, ātri vien seko atkritiena efekts – iestājas sagurums. Bērna veselībai tas var nopietni kaitēt.

Arī pēc kokakolas dzeršanas ir līdzīgs pātagas efekts. Vecāki saka: bet mēs kolu dodam reti, tikai svētkos… Taču, atļaujot to baudīt svētkos, paši padara šo dzērienu par balvu, par kaut ko īpaši vērtīgu.
Situāciju ar kafijas pasniegšanu bērnudārza brokastīs var atrisināt vienkārši – vecāki var pavaicāt pašām pavārēm, kas tā par kafiju. Var lūgt, lai parāda produkta iepakojumu. Turklāt par katra ēdiena vai dzēriena kvalitāti un saturu vecāki var pārliecināties arī tad, ja nav klāt brokastu laikā. Ir iespējams aplūkot paraugus, kas tiek atstāti pēc katras ēdienreizes, jo noteikumi nosaka, ka šādi paraugi diennakti jāuzglabā ledusskapī.

Daktere Meikšāne akcentē vēl kādu niansi: “Arī tad, ja bērnudārzā brokastīs pasniedz miežu piena dzērienu, tā būtu viela pārdomām. Vecākiem der pavaicāt audzinātājai, vai tajā ēdienreizē mazie arī padzeras, vai saņem ūdeni vai tēju?! Jo pienā gatavots dzēriens faktiski ir ēdiens.”

11 Komentāri

 1. Ir gan jocīgi vecāki.Taču pajautājat kāda kafija. Ir taču MK noteikumi, kas nosaka ko b/d bērniem dod, taču ne jau īstu kafiju.
  Manam arī b/d Rīgā dod kafiju.Tā ir miežu kafija pati esmu pagaršojusi, ļot laba un garšīga.Nav katru dienu.

 2. Nu un ka dod kafiju, kas tur slikts? Vienmēr bērni ir dzēruši miežu kafiju. Tagad šitie izlaistie perdeļi ar tām jaunajām mammelēm-cacām vairs nezin ko gan tik gribēt. Un kaut mazākais nieks, kas nebūs pa spalvai, tūlīt tiks izkliegts un izsūdzēts pa visām anštaltēm.

 3. Protams, ka bērniem dod miežu kafiju, ne par velti to sauc par “bērnu kafiju” pati strādāju bērnu dārzā, un uzskatu, tā šis kafijas dzēriens ir veselīgs….bet tagad viss mainās, jaunsjām māmiņām piens no krūtīm nav jāatslauc, zīdainīsiem vārīts ūdens padzerties nav jādod, pietiekot ar mātes pienu….jā jauni laiki, jauni tikumi un likumi.

 4. nesen te visi bauroja,ka ari piens ir slikts;ja nevar kakao,tad nevar ari sokoladi est, kur nu vel visadas NUTELLAS..Nu ,protams,saldumi nav labi,bet kratina nedzivosim,visada gadijuma sokolade ir labaka par citiem saldumiem.par miezu kafiju vispar jasmejas-lai tak dzer ,tas ir tikai veseligi! Kafijai ari ir loti daudz pozitiva ,garak tacu bija teorija, ka nevar dzer tie ,kam asinsspiediens-izradas mulkibas! tiesi otradi 3-‘ tasites diena mazina visas sirds problemas.Personigi es dzeru istu kafiju(loti vaju sakuma) ar pienu no 4 gadu vecuma, nu un???

 5. Skatieties, ka galus neatdod tie jūsu ražojumi. Nu tik uci cuci. Tādi memļaki, ka riebjas. Nav vairs normālu, veselu, stipru bērnu ir tikai nīkuļi. Un vēl tās nenormālās bērnu tiesības. Vispirms vajadzētu iemācīties, ka ir pienākumi un tikai pēc tam tiesības.

 6. Ne jau bērni tagadējie ir sagandējuši dabu. Fukusima, Černobiļa, cik vēl, ko nezinām- ātombumbu izmēģinājumi, ūdeņražas bumbas, tie pesticīdu daudzumi ar ko sagandē zemi, kuri nokļūst ūdeņos u.t.t. paši zināt. Nav ko velr vainu uz cilvēkiem.. ka nepareizi audzina bērnus!

 7. Arī strādāju bērnudārzā…un nenogurstoši atkārtošu-bērni ir vecāku spogulis.Labi,pieņemsim,ka miežu kafija ir novecojis Padomju laika produkts…bet arī tējas,smaržīgas,garšīgas bērni nedzer…un veselīgus augļu,ogu dzērienus..nedod Dievs,būs kāda kripatiņa no ogām iekšā.Par ēdienu vispār nerunāsim…zupas neēd,varbūt vienīgi frikadeļu…Ķeksē laukā visus dārzeņus,knakstās ap ēdienu,viebjas un šķobās…Protams,ne jau visi bērni.Bet šī tendence ļoti pieaug un ietekmējas arī viens no otra.Bērns,kurš visu laiku labi ēdis un vecāki apgalvo,ka arī mājās nav problēmu ar ēšanu,pēkšņi paziņo,ka neēdīs to un to un vēl to…Vecāki,gatavojiet bērniem mājās veselīgu ēdienu,nevis staigājiet pa “ātrajām” ēstuvēm un tik picas un suši vien ēdiet…

 8. Tie kas nezina par mammas piena labajām īpašībām labāk neizteikties par mammas pienu! Ja baro tikai ar krūti, patiesi nevajag nekādus novārītus ūdeņus! Kad sāk bēbi piebarot vai lieto pulverpienu, tad gan!

 9. dzert vispār berniem neko nedrīkst dot!! Tēja taču arī uzbudina, jo tur ir tanīns iekšā. Zāļu tējas ir zāles jau pēc nosaukuma! Ūdens ir pilns ar minerālvielām. Šausmas! Lai ēd sausu! Kad izaugs, tad lai piedzer klāt destilēto ūdentiņu, bet bērnībā nekādas dzeršanas!

Pievienot komentāru