Ārstēšana, Citas slimības

Troksnis ausīs no… nekurienes

Foto - Shutterstock

Ārsti to sauc par tinītu jeb tinnitus, bet pārējiem tā ir neizskaidrojama šalkšana, sīkšana, dunēšana, dūkšana, džinkstēšana un citi trokšņi ausīs.

Iespējams, katram ausīs bijuši īslaicīgi trokšņi – dažas sekundes vai dažas minūtes. Tas bieži notiek pēc ilgstoša skaļa trokšņa (skaļas mūzikas klausīšanās ar austiņām, diskotēkas, rokkoncerti) vai pēkšņi radītas skaļas skaņas apkārtējā vidē, jo tiek bojātas iekšējās auss matiņšūnas, ko iekustina uztverto viļņu svārstības. Savukārt uztvertie nervu impulsi pa dzirdes nervu nonāk galvas smadzenēs un pēc apstrādes pārvēršas par toņiem. Normālos apstākļos skaņa ir pazīstama un mums saprotama, bet, ja auss matiņšūnas ir bojātas, tās uztveram kā troksni no… nekurienes.

Kad īslaicīgu, bet regulāru vai ilgstoši nepārejošu diskomfortu rada neizskaidrojami trokšņi, surdoloģiskās un vestibulārās rehabilitācijas centra “Surdovest” ausu, kakla un deguna ārsts Aivars Plēpis iesaka vērsties pie ausu ārsta vai pie neirologa, jo problēma var būt abās pusēs – izmaiņas asinsvados (atero­skleroze, paaugstināts asinsspiediens), vielmaiņas traucējumi (paaugstināts cukura vai holesterīna daudzums asinīs), iekšējās auss apasiņošana, iekšējās un vidusauss uzbūves īpatnības, kakla skriemeļu un galvas traumas (osteohondroze, osteoartrīti) un visur esošais stress. Nervu mēdz nospiest audzēji, gan izraisot dzirdes traucējumus, gan radot troksni ausīs un reiboni. Ja šķietamais troksnis ausīs ir ilgāk par trim mēnešiem, to uzskata par hronisku.

Ārstu arsenālā bez apskates un izjautāšanas ir vēl audiometrija un timpanometrija. Sarežģītākos gadījumos izmanto datortomogrāfiju un magnētiskās rezonanses izmeklējumu.

Ja troksnis ausīs ir pirmoreiz, ir vērts apmeklēt ārstu kaut vai tādēļ vien, lai noskaidrotu, kā rīkoties turpmāk, ja līdzīga problēma atkārtojas.

Kad noskaidrojas, ka tinītu izraisījis kakla skriemeļu, galvas, kakla, plecu muskuļu sasprindzinājums, ar masāžu, vingrošanu, fizikālās terapijas metodēm der mazināt fizisko vai emocionālo stresu, lai troksnis ausī atkāptos. Savukārt no sēra korķa radītā spiediena un trokšņiem ausīs atbrīvo profesionāla ārējās auss kanāla atbrīvošana.

Hroniska tinīta ārstēšanai lieto gan homeopātiskos preparātus, gan klasiskos medikamentus. Netradicionālu metožu piekritēji var izmēģināt adatu terapiju. Būtiski ir izvairīties no pilnīga klusuma, jo tad traucējošie trokšņi kaitina visvairāk.

Lai dzirdei netraucētu šķietamie trokšņi, strādājot ļoti skaļā vidē, ieteicami ausu aizbāžņi vai līdzīgi aizsarglīdzekļi. Ja trokšņi ausīs bijuši jau iepriekš, arī atpūtas plānošanā ieteicams mest līkumu vietām, kas var būt nevēlami saasinātās skaņu uztveres dēļ. Ir vērts beidzot normalizēt asinsspiedienu, sākt cukura diabēta ārstēšanu un samazināt stresa līmeni – tas nāks par labu ne tikai dzirdei.

3 Komentāri

  1. Man troksnis jau gandrīz gadu, nekādu slimību (liekais svars, holesterīns, cukura diabēts un taml.), nav, veicu arī MR un doplerogrāfiju. Ārstējos pie otoneirologa, nekādu rezultātu, mēģinu sadzīvot, beigās diagnoze veģetatīvā asinsvadu distonija.

  2. Troksnis ausīs var būt saistīts ar zobiem- zobu kožamās virsmas formas izmaińām jeb to nodilšanu, kā arī pēcplombēšanas radīto nelielo formas izmaińu rezultātā. Ieteicams apmeklēt zobārstu, kas veiktu sakodiena un žokłu locītavas apskati un izvērtēšanu.

Pievienot komentāru