Dzīvesveids, Padomi

Orgāns, kurš atgādina skriešanas laikā. 20 fakti par liesu

Ilustrācija - Daina Vīķele

Šis izstiepti iegarenās formas nepāra orgāns darbojas vairākās frontēs – liesa ir gan asinsrades orgāns, gan limfātiskās sistēmas daļa.

◆ Liesai ir trīs pamatfunkcijas – tā nodrošina organismu ar imūnvielām un noārda asins plūsmā nonākušos svešķermeņus un mikroorganismus, regulē cirkulējošo asiņu pieplūdi vai aizplūdi, kā arī noārda novecojušos eritrocītus.

◆ Šis organisma vislielākais limfātiskais orgāns ir vidēji 12 centimetrus garš un atrodas vēdera dobumā – kreisajā paribē aiz kuņģa. Liesas masa ir 150–200 grami.

◆ Šā orgāna lielums ir mainīgs un atkarīgs gan no asins daudzuma tajā, gan citiem faktoriem. Dažādos dzīves posmos tas mainās: mūža trešajā desmitgadē samazinās, vecumā no 30 līdz 60 gadiem stabilizējas, bet vēlāk atkal mazinās.

◆ Asinsrite liesā noris samērā sarežģīti – tās asinsvadu sieniņās ir īpaši veidojumi, kas, noslēdzot asinsvadus, regulē asins pieplūdi un aizplūdi.

◆ Embrionālās attīstības laikā liesā veidojas visi asins formelementi, bet pēc piedzimšanas — tikai bezgraudainie leikocīti jeb agranulocīti. Liesā rodas arī imūnvielas.

◆ Savukārt liesas apaļīgais mugurējais pols virzīts uz mugurkaula pusi, bet asākais priekšējais – ribu virzienā.

◆ Liesai ir divas virsmas: izliektā jeb diafragmālā un ieliektā jeb viscerālā. Ar ieliekto virsmu, kur atrodas tā dēvētie liesas vārti, novietoti asinsvadi un nervi, liesa saskaras ar kuņģi, kreiso virsnieri un nieri, aizkuņģa dziedzera asti un lokzarnas izliekumu.

◆ Sarkanā pulpa, kas izvietota difūzi pa visu orgānu, ir retikulāro audu cilpas, kurās daudz eritrocītu, kas liesai piešķir sarkanīgo krāsu.

Tajā esošās īpašās asins šūnas makrofāgi iznīcina asins plūsmā nonākušos svešķermeņus un mikroorganismus. Sarkanajā pulpā noārdās savu laiku – caurmērā 120 dienas – nodzīvojušie eritrocīti, kas vairs nespēj pietiekami efektīvi apgādāt organismu ar skābekli.

◆ Liesu ietver elastīga saistaudu kapsula. No tās liesas iekšienē stiepjas saistaudu šķērssieniņas jeb trabekulas, starp kurām atrodas specifiski audi, sarkanā un baltā liesas pulpa, kas pamatā veido šo sarkanīgi brūno mīkstas konsistences orgānu – daļu no limfātiskās sistēmas.

◆ Eritrocītu noārdīšanās procesā atbrīvojusies dzelzs tiek izmantota jaunu sarkano asinsķermenīšu attīstībai sarkanajās kaula smadzenēs, bet hemoglobīns – žults pigmenta bilirubīna veidošanai.

◆ Sarkanajā pulpā tiek uzglabāta aptuveni trešdaļa trombocītu, kas cirkulē asins straumē un palīdz nodrošināt tās recēšanu, lai kaut kur organismā apturētu asiņošanu.

◆ Baltā pulpa ir limfātiski audi, kas izkaisīti sarkanās pulpas malā kā gaiši, iegareni punktiņi. Baltās pulpas uzbūve ir ļoti līdzīga limfmezgla veidojumam. Tajā ir daudz limfocītu, kas te attīstās.

T limfocīti nogalina organismā nonākušos svešiniekus – baktērijas un vīrusus, kas var izraisīt saslimšanu, bet B tipa limfocīti veido antivielas, kas palīdz nomākt infekcijas rašanos.]]

◆ Normāli liesa nav sataustāma, bet to sajūtam, kad fiziskas slodzes laikā, piemēram, skrienot, vai pēc piepūles tajā nonāk vairāk asiņu, iestiepjot tās kapsulu un izraisot sāpes kreisajā paribē.

Pēc neilgas atpūtas sāpes parasti pāriet. Taču šāda simptoma iemesls var būt arī traucējumi citu orgānu darbībā.

◆ Liesa ir aptuveni dūres lielumā, bet dažu vīrusinfekciju, piemēram, mononukleozes, kā arī citu saslimšanu ietekmē var palielināties divas trīs reizes. Ja tā palielinājusies un spiež uz apkārtējiem orgāniem, var izraisīt sāpes vai smaguma sajūtu kreisajā paribē, diskomfortu vēderā.

Liesas palielināšanās var būt arī nopietnu, ar asinsrades procesiem saistītu, saslimšanu izpausme.

◆ Liesas izmēru, ārējās kontūras gludumu, tās struktūras izmaiņas var noteikt, veicot ultrasonogrāfisku izmeklēšanu. Sevišķi svarīgi tas ir asins slimību gadījumā.

Austrumu medicīnā uzskata, ka liesa atbild par domāšanu un fizisko spēku organismā. Liesas enerģētiskais deficīts rada raizes, trauksmi, neauglīgu domu producēšanos un apzinīguma trūkumu.

◆ Liesu var nākties izoperēt, ja tā plīsusi mehāniska trieciena dēļ vai citādi traumēta, vai cietusi kādas saslimšanas rezultātā.

Ja traumēta viegli, tā spēj arī sadzīt, bet plīsusi liesa var izraisīt apjomīgu asiņošanu, tāpēc var būt nepieciešama ķirurģiska iejaukšanās, lai to izņemtu.

◆ Tā kā visas svarīgākās liesai raksturīgās funkcijas lielākoties veic vēl citi orgāni – limfmezgli, aknas –, cilvēks spēj dzīvot arī bez liesas. Tomēr liesas neesamība var vājināt imunitāti, izraisot risku biežāk sirgt ar dažādām infekcijām.

Pievienot komentāru