Ārstēšana, Citas slimības

Tiekam vaļā no utīm! Nepietiks tikai ar pretutu līdzekļiem

Foto - LETA

Ar utīm var inficēties bērni ne tikai skolā, nometnē un bērnudārzā, bet tās var saķert arī sabiedriskajā transportā vai darbavietā.

Šie parazīti pārvietojas ļoti veikli, tādēļ pietiek saskarties ar inficētu galvu, lietot svešu ķemmi, cepuri, matu rotu vai uzlikt galvu uz svešas spilvendrānas – un, skat, uts jau pieķērusies. Tās dzīvo galvenokārt matos, taču, intensīvi vairojoties, var izplatīties arī citos ķermeņa augšdaļas apmatojumos: uzacīs, skropstās, bārdā.

Pirmās sūdzības par matu parazītiem ir nieze pakausī un aiz ausīm. Tās ir kukaiņu iemīļotas barošanās vietas, jo utis pārtiek no ādas un asinīm. Koduma vietā nonāk utu sekrēts, kas kavē asinsrecēšanu. Vienlaikus utis no sava organisma izvada izkārnījumus, un ar tiem uz ādas var nonākt vīrusi, baktērijas, ko cilvēks dažkārt iekasa ādas brūcēs. Turklāt galvas utis veicina limfmezglu palielināšanos uz kakla un aiz ausīm.

Pēc palīdzības uz aptieku vai pie ārsta jādodas, pirms radušās strutainas kreveles, jo infekcija var skart visu galvas mataino daļu un kaklu, bet, ja ir gari mati, – arī plecus.

Farmaceite Eva Johansone skaidro, ka utu apkarošanā ir divi piegājieni. Vispirms jālieto speciāla ķemme, ar kuru utis izsukā no matiem. Diemžēl tādējādi var atbrīvoties tikai no pieaugušiem kukaiņiem, jo gnīdas paliek pielipušas pie matu saknēm. Tāpēc nākamās manipulācijas mērķis ir atmiekšķēt un nogalināt gnīdas. Aptiekās ir nopērkami speciālie šampūni, losjoni un geli, kam papildus var lietot niezi mazinošu preparātu.

Dažkārt utis nereaģē uz tradicionālajiem medikamentiem ar neirotoksisku iedarbību, kas, bojājot utu nervu sistēmu, kukaiņus nogalina. Tad talkā jāņem jaunās paaudzes preparāti, kas satur dimetikonu. Šī viela nonāk utu trahejās, elpvados un tās nosmacē. Līdzekli ieziež matos un noteiktu laiku patur, pēc tam matus kārtīgi izskalo un rūpīgi izķemmē.

Ārstēšanas laikā ir svarīgi nomainīt gultasveļu, īpaši spilvendrānu, kā arī galvassegas, matu gumijas. Jāmazgā ķemmes un matu sukas. Ieteicams izmazgāt arī visu apģērbu, kas bijis mugurā pēdējo trīs diennakšu laikā.

Ja ar utīm inficējas bērns, vēlams visas viņa plīša un auduma spēļmantiņas uz trim diennaktīm ielikt maisā un aizsiet galu. Parazīti ies bojā, jo utis bez barošanās nevar izturēt ilgāk par 55 stundām. Svarīgi pārbaudīt matus visiem ģimenes locekļiem, kas bijuši saskarsmē ar inficēto cilvēku.

Pievienot komentāru