Ārstēšana, Citas slimības

LOR: Tīri degunu retāk, tad mazāks risks saslimt ar deguna blakusdobumu vai vidusauss iekaisumiem

Foto - Shutterstock

Vismaz četras piecas reizes gadā saķeru dažādas vīrusu infekcijas, tūlīt klāt arī iesnas. Esmu izmēģinājusi dažādus pilienus, bet tie neko daudz nepalīdz. Baidos, ka, iesnas neārstējot, reiz iedzīvošos deguna blakusdobuma iekaisumā. Kā rīkoties – ārstēt vai gaidīt, lai iesnas pāriet pašas no sevis? Skaidrīte Valmierā

 

Atbild LOR klīnikas otorinolaringoloģe profesore Ligija Ķīse: “Mūsdienās uzskata, ka iesnas sešas reizes gadā ir parasta parādība, jo cilvēki bieži apmeklē dažādus masu pasākumus, lielveikalus, bet vīrusu infekcijas izplatās pa gaisu pilienu veidā. Lai gan bieži vien ir vēlme uzreiz nodarboties ar iesnu ārstēšanu, pilinot degunā aptiekā pirktus medikamentus, palīdzēt var gan kāju vannas, gan aveņu tēja un citi organismu spēcinoši pasākumi. Inhalācijas mitrina deguna gļotādu un veicina asinsriti mazajos asinsvados, tādēļ garaiņu elpošana ir laba lieta. Ieteicama ir arī kāju karsēšana un citas sildīšanas procedūras, kas uzlabo elpošanu caur degunu.

Medikamentus varētu lietot tikai uz nakti, lai varētu izgulēties, ja elpošana caur degunu ir stipri apgrūtināta. Pilinot degunā preparātus, kas satur ēteriskās augu eļļas, vispirms vajadzētu pārliecināties, ka tie neizraisa alerģiskas reakcijas. Varbūt labāk degunā neko nepilināt, bet aromātiskās eļļas novietot blakus un ieelpot?

Pie deguna var pielikt arī siltas olas un sāls maisiņus. Nevajadzētu bāzt degunā sasmalcinātus ķiplokus, jo tie vairāk traumē deguna gļotādu nekā dziedē. Jo retāk tīra degunu, jo mazāks risks saslimt ar deguna blakusdobumu vai vidusauss iekaisumiem. Visbiežāk komplikācijas rodas no pārāk stipras deguna šņaukšanas, nevis neārstētām iesnām.”

Pievienot komentāru