Personība, Psiholoģija

NOSKAIDRO: Kāds ir tavs emocionālā intelekta līmenis. Tas ietekmē attiecības

Foto - Shutterstock

Ja neveicas personīgajā dzīvē, neveidojas labas attiecības ar draugiem un kolēģiem, varbūt tev ir zems emocionālā intelekta līmenis (EQ). Pārbaudi, vai patiešām tā ir.

Jautājumi pašpārbaudei

1. Vai adekvāti novērtēju savas spējas?

Droši vien esi saticis ļoti garlaicīgus cilvēkus, kuri patiesi tic, ka viņiem ir lieliska humora izjūta. Vai arī grafomānus, kuri apgalvo, ka viņi ir lieliski rakstnieki vai žurnālisti. Vai fotogrāfus, kuru fotogrāfijas patīk tikai viņiem pašiem un pārējie vienkārši nesaprot mākslinieku… Visticamāk, tie ir cilvēki ar zemu EQ līmeni.

Labi attīstīts EQ nozīmē, ka cilvēks labi apzinās savas stiprās un vājās puses, attīsta labās īpašības un cīnās ar trūkumiem, kas traucē dzīvot ne tikai viņam, bet arī citiem.

Lai pārliecinoši atpazītu cilvēku ar zemu EQ līmeni, pasaki viņam, ka viņš nesaprot citu cilvēku jūtas. Viņš atbildēs, ka ir empātiskāks cilvēks par tevi un visiem apkārtējiem, kopā ņemtiem.

Zema EQ līmeņa pazīme: tu bieži jūti, ka tevi nesaprot un nenovērtē, neatzīst nopelnus, negodīgi kritizē, nepareizi novērtē.

2. Vai es daudz kritizēju?

Cilvēki ar zemu EQ līmeni visbiežāk ir ļoti kritiski attiecībā pret citiem. Princips – piedot un saprast – neattiecas uz viņiem. Viņus aizkaitina lūgumi iedziļināties situācijā, būt saprotošiem, viņiem patīk nosodīt un dot padomus.

Parasti cilvēki ar zemu EQ līmeni uzskata, ka citi ir pārāk emocionāli (jo viņi neizjūt to pašu). Viņi var pajokot nepiemērotā brīdī; par lietām, par kurām parasti nejoko; izsmej trūkumus – tas parasti tiek darīts šķietami par labu otram, lai atklātu patiesību. Viņi neapzinās, ka tādā veidā viņi var nodarīt sliktu cilvēkam, pastiprināt viņa sāpes, padarīt nelaimīgu.

Iemesls ir vienkāršs: cilvēki ar zemu EQ līmeni nesaprot, ko jūt citi.

Zema EQ līmeņa pazīme: ja cilvēks sāpīgi reaģē uz tavu joku, tu secini, ka viņš ir pārāk emocionāls, pievērš pārāk lielu uzmanību muļķībām. Ja tev lūdz izrādīt savas emocijas, tas izraisa apjukumu, aizkaitinājumu, dusmas.

3. Vai es pieņemu kāda cita viedokli?

Vēl viena zema EQ īpašnieka iezīme – patika strīdēties un neelastība. Tādi cilvēki ir tik patiesi pārliecināti par savu taisnību, ka viņu domas nav iespējams mainīt. Viņi atsakās pieņemt argumentus, kas atšķiras no viņu viedokļa, uzskata tos par apzināti maldinošiem.

Zema EQ līmeņa pazīme: tu bieži radi strīdu no nekā (iemesls var būt jebkas), un vienmēr pieprasi pretiniekam uzskaitīt daudz argumentu. Daudzi cilvēki ir iesaistīti vārdiskajā kaujā: draugi, radinieki un kolēģi. Domstarpības bieži kļūst emocionāli nogurdinošas visām strīda pusēm.

4. Vai es savās kļūdās vainoju citus?

Neprasme kontrolēt savas jūtas bieži noved pie emocionālajiem uzliesmojumiem. Cilvēkam, kuram ir augstāka līmeņa EQ, vieglāk no tiem izvairīties, jo viņš saprot, kas notiek un cenšas kontrolēt emocijas.

Pavisam citādi ir tiem, kuriem ir zems EQ līmenis. Kontrolēt to, ko nesaproti, ir ļoti grūti. Tādēļ tie, kam ir EQ vairāk attīstīts, novērtē tādus uzliesmojumus kā neadekvātus.

Zema EQ līmeņa pazīme: savā neadekvātajā uzvedībā tu parasti vaino nevis sevi, bet citus cilvēkus vai kādus apstākļus. Tas notiek instinktīvi, jo tu neapzinies, ka pats esi par iemeslu emocionālajam uzliesmojumam. Tu esi pārliecināts, ka tev nebija izvēles, bet citi to vienkārši nesaprot. Tāpēc tu jūties kā upuris, esi aizvainots.

5. Vai es slēpju savas patiesās emocijas?

Cilvēku ar zemu EQ līmeni īpatnība ir nespēja tikt galā ar situācijām, kas izraisa spēcīgas emocijas. Viņi cenšas no tādām izvairīties, slēpj savas patiesās emocijas no citiem.

Zema EQ līmeņa pazīme: tev ir grūti uzturēt draudzīgas un mīlestības pilnas attiecības. Tevi kaitina nepieciešamība piekāpties un meklēt kompromisus, rēķināties ar citu viedokli. Tevī nav līdzjūtības, tev ir grūti saprast, kā tieši tu varētu un kā vajadzētu atbalstīt tuvo cilvēku.

6. Vai es varu iztēloties sevi cita cilvēka vietā?

Viss ir vienkārši: zema EQ līmeņa cilvēks nesaprot ne savas, ne citu cilvēku emocijas, viņam nepiemīt empātija. Dažos gadījumos viņš var mēģināt just līdzi (piemēram, bezpajumtniekiem kaķiem vai suņiem). Attiecībās ar cilvēkiem viss ir citādi.

Zema EQ līmeņa pazīme: tu nekad neaizdomājies, kā justos, kādas emocijas piedzīvotu atrodoties cita cilvēka vietā.

Vēl dažas cilvēku ar zemu EQ līmeni iezīmes

• Viņus neinteresē cilvēki, viņi nevēlas saprast, kāds ir viņu raksturs, kas slēpjas aiz viņu rīcības.
• Viņi izjūt negatīvas emocijas, bet bieži vien nespēj saprast to cēloņus.
• Viņi koncentrējas uz sevi, ne vienmēr pamana, ka citiem ir vajadzīga palīdzība.
• Viņi baidās kļūdīties un neizdara secinājumus no kļūdām, pēc neveiksmēm nav viegli atgūties, nebeidz domāt par tām un vēl ilgi šausta sevi.
• Viņi neuzticas intuīcijai, uzskata, ka tas būtu muļķīgi.
• Viņi slikti piemērojas jauniem apstākļiem, nepatīk pārmaiņas.
• Viņi neprot klausīties un dzirdēt.

Kā attīstīt emocionālo intelektu

• Izpēti sevi. Lai to izdarītu, noteiktu laiku (piemēram, nedēļu) jāreģistrē notikumi un kādas emocijas tie radījuši. Raksti par visu: ar kādām sajūtām tu pamodies no rīta, kā juties dzerot pirmo tasi kafijas, dodoties uz darbu, runājot ar priekšnieku, satiekot draugus utt.

• Nosaki, kā tavs organisms reaģē uz dažādām emocijām. Vai jūti tauriņus vēderā, kad esi iemīlējies? Kā uzvedies stresa laikā: vai vēlies raudāt vai, gluži pretēji, iznīcināt visu, kas apkārt? Kas notiek, ja esi noguris? Kāda ir spēcīgo emociju, ko esi piedzīvojis, pēcgarša?

• Atrodi saikni starp emocijām un uzvedību. Piemēram, ja esi aizkaitināts, tu izgāz dusmas uz tuvāko cilvēku. Vai arī, ja tev ir kauns, nevēlies ne ar vienu komunicēt. Analizē šo saikni un nosaki, ko vēlies mainīt.

• Atrodi savu pozitīvo emociju avotu. Tas var būt iecienītākās kafejnīcas apmeklējums, garda kafija, bērna smaids, skaists skats no loga, pastaiga pa mežu. Šī būs neizmantotā rezerve tajos gadījumos, kad vajadzīgs pozitīvs stimuls. Kļūsti par optimistu.

• Komunikācijā ar citiem esi cik vien iespējams atvērts un mierīgs. Skaidri paud savu nostāju, bet neuzspied.

• Lai iemācītos pieņemt atšķirīgu viedokli, mēģini analizēt, piemēram, televīzijas debates. Nostājies viena oponenta pusē, bet pēc tam – otra.

• Attīsti empātiju: biežāk iztēlojies sevi cita vietā, mēģini iedomāties, kādas emocijas cilvēks jūt, kā viņam var palīdzēt.

• Interesējies par citiem cilvēkiem, viņu viedokli, nostāju. Mēģini uzminēt viņu emocijas pēc žestiem, mīmikas, balss.

• Nosaki, kādu iespaidu radi uz citiem. Kaitini vai iepriecini? Satrauc vai nomierini? Vari to pajautāt tuviniekiem, bet lai tevi neapbēdina nepatīkamas atbildes. Vienmēr ir iespēja to labot.

• Atceries: kad sāksi izprast savas uzvedības modeļus, tos būs vieglāk kontrolēt. Tu vari neļauties emocijām, bet apzināti izlemt, kā rīkoties vienā vai otrā gadījumā.

 

Avots: lifehacker.ru

3 Komentāri

Pievienot komentāru