Bērni, Pusaudži

Pusaudzei urīna analīzēs uzrādās ketonvielas. Vai jāmeklē palīdzība?

Foto-Shutterstock

Portāla Veselam.lv lasītāja jautā: “Labdien. Manai meitai ir 16 gadu. Vēlētos uzzināt, vai satraukumam, kas saistīts ar viņas urīna analīzēm, ir pamats… Analīzēs parādījās ketonvielas 0,5, kuru nekad iepriekš nav bijis. Diētas neievēro, dzer vidēji vienu litru dienā, cukura diabēta it kā nav. Bija nedaudz saaukstējusi urīnpūsli, septiņas dienas lietoja “Furamag” (plus divas dienas tikai uz nakti) un “Urinas” pa vienai tabletei trīs reizes dienā. Pēc tam nodevām konkrētās urīna analīzes, kur uzrādījās ketonvielas. Viss pārējais analīžu rezultātos ir normā. Vai uztraukumam ir pamats? Vai jāmeklē palīdzība? Varbūt vēlreiz atkārtoti jānodod analīzes?”

Atbild sertificēta uroloģe Vita Melne: “Paldies par jautājumu! Visticamāk, bijāt domājusi dzērveņu preparātu “Urinal”, nevis “Urinas”? Jo par tādu preparātu kā “Urinas” neesmu dzirdējusi. Jebkurā gadījumā – ja urīnā ir tikai ketonvielas, tā nav urīnceļu infekcija. Ja cukura diabēta nav, ketoni urīnā reizēm parādās, ja ir bijusi smaga fiziskā slodze, kas pēc neliela atpūtas laika metabolizējas un vairs urīnā neparādās. Tāpat ketonvielas urīnā novēro pēc vemšanas vai caurejas, gremošanas vai ēšanas traucējumu gadījumos, arī, ja sieviete ir stāvoklī. Vēl arī tad, kad tiek piekopta diēta ar zemu ogļhidrātu saturu, kas nozīmē, ka ogļhidrāti nav pieejami un organisms nevar tos izmantot kā enerģijas avotu – notiek tauku dedzināšana un vērojams svara zudums (bads jeb tā saucamā badošanās). Organismam vairs nav variantu, no kurienes ņemt enerģiju, tāpēc tas sāk izmantot ķermeņa taukus, kas kļūst par vienīgo enerģijas avotu; tieši tāpēc nevajadzētu izmantot zema tauku satura produktus, bet gan dabīgos taukus. Enerģija ir nepieciešama, un tā tiek ražota no glikozes, ko iegūstam no pārtikas. Ja šūnas nesaņem pietiekami daudz glikozes (bada vai dažādu slimību, piemēram, anoreksijas vai bulīmijas gadījumā) vai arī, ja organisms nespēj izmantot glikozi enerģijas radīšanai, jo trūkst insulīna, ķermenis sāk dedzināt taukus, lai iegūtu šo enerģiju. Tas rada vielas, ko sauc par ketonvielām, kas parādās asinīs vai urīnā un ko sauc par ketonūriju.

Lai mazinātu ketonvielas urīnā, ir jādzer vairāk tīrs un kvalitatīvs ūdens, kā arī jāpārbauda glikozes līmenis asinīs. Vajadzētu izvairīties no smagas fiziskas slodzes un pasekot līdzi pārtikai, kas tiek lietota. Ja atkārtotās urīna analīzēs ketonvielas joprojām saglabājas, vajadzētu pakonsultēties ne tikai ar dietologu, bet arī endokrinologu, kas precīzāk sastādītu izmeklēšanas plānu, kā arī nepieciešamības gadījumā nozīmētu arī atbilstošu terapiju.”

Pievienot komentāru