Pāris, Psiholoģija

Vientulība divatā… Kāpēc mēs esam nelaimīgi attiecībās

Foto - pexels.com

Dzīvot zem viena jumta, audzināt kopā bērnus, skaitīties ģimenei un tajā pašā laikā justies kā svešiniekiem – pazīstama situācija? Kāpēc dažkārt attiecībās ar partneri mēs jūtamies vientuļāki nekā tie, kas formāli ir brīvi? Skaidro psiholoģe Margareta Paula.

Vientulība ir sāpīgas emocijas. Kad strādāju ar klientu, kurš cīnās ar atkarību, un lūdzu ieskatīties sevī un pārdomāt, kādas emocijas viņš cenšas slāpēt ar alkohola vai ēdiena palīdzību, bieži dzirdu vienu un to pašu atbildi: vientulību. Varbūt jūs domājat, ka šo sajūtu piedzīvo galvenokārt tie, kas dzīvo vieni un kuriem nav ģimenes, bet tā nav. Tieši partnerattiecībās daudzi jūtas pamesti, izolēti. Faktiski attiecības ne vienmēr atbrīvo no vientulības, gluži pretēji – dažreiz to rada.

Mēs jūtamies dziļi vientuļi, ja vēlamies just emocionālo kontaktu ar kādu, bet tas kāds nav mums pieejams, nevēlas vai nevar mums atklāties. Šī sajūta var būt, kad esam vieni, bet tā bieži vien notiek attiecībās, kurās viens vai abi partneri zaudējuši saikni ar otru, jo šis otrs ir dusmīgs, aizņemts ar sevi, slims vai ļoti noguris.

Būt vienam un vientuļam nav viens un tas pats. Tukšuma sajūta rodas, kad esam zaudējuši kontaktu ar sevi – ja nevaram ieklausīties savās jūtās, nosodām sevi, pievēršamies dažāda veida atkarībām, lai atbrīvotos no dvēseles sāpēm.

Mēs vienmēr jutīsimies vientuļi un pamesti, ja atteiksimies no sevis.

Turklāt, zaudējot kontaktu ar sevi, mēs nevaram satuvināties ar citiem. Šīs sarautās saites kļūst par dziļa izmisuma un vilšanās avotu. Cilvēks, kurš dzīvo viens, bet mīl un novērtē sevi, nejūt šo sāpīgo tukšumu. Viņš var baudīt vientulību un sazināties ar citiem, kad viņi ir gatavi komunicēt.

Kas padara mūs vientuļus attiecībās?

Tu vari justies vientuļš kopā ar partneri, ja
… tava sirds ir slēgta, jo tā tu sargā sevi no aizvainojuma, dusmām vai iespējamas noraidīšanas.
… partneris ir noraidošs, dusmīgs vai noslēdzies sevī.
… partneris tīši bloķē komunikāciju ar tevi, slēpjas aiz darba, televizora, alkohola, vaļaspriekiem, interneta un tā tālāk.
… tu pielāgojies partnerim, mēģinot tā pārvaldīt viņa jūtas. Atteikšanās no sevis manipulācijas nolūkos traucē izveidot patiesu emocionālu saikni.
… jūs abi vai viens no jums nevēlas pamanīt briestošo konfliktu. Nevēlēšanās atklāti runāt par akūtām tēmām rada starp jums barjeras.
… tu vai partneris izmantojat seksuālās attiecības kā kontroles veidu.
… tu analizē jūsu attiecības tikai savā prātā, nevis kopīgi tās apspriežot ar atvērtu sirdi.
… partneris kritizē tavas domas, jūtas, uzskatus vai rīcību. Nosodījums un kritika atsvešina cilvēkus.
… tu vai partneris esat pārāk noguruši, nomākti vai jūtaties slikti, lai komunicētu.

Vārdu sakot, viss, kas mūs šķir no sevis un partnera, izraisa vientulības sajūtu. Un otrādi, izolācija pazūd, kad esam atklāti un meklējam kontaktu ar otru.

Mēs sajūtam saikni viens ar otru, kad
…nebaidāmies būt paši, kaut vai viegli ievainojami, nebaidāmies izteikt savas domas bez vainas izjūtas vai bailēm no nosodījuma.
… esam gatavi nepatīkamai pieredzei un gatavi no tās mācīties – uzņemties atbildību par visām mūsu emocijām, nevis izvairīties no tām, izmantojot dažādas psiholoģiskās aizsardzības metodes. Tad esam gatavi uzzināt kaut ko jaunu par sevi un partneri, it īpaši konfliktos.
… izrādām rūpes un līdzjūtību sev un partnerim.
…atrodam laiku būt kopā, runāties, spēlēties, mīlēt, smieties, mācīties un augt. Mēs esam ieinteresēti mūsu attiecību izaugsmē un attīstībā.

Ja kopīgi pavadītais laiks, spējas mīlēt sevi un dalīties mīlestībā attīstība kļūst par prioritāti, jums ir lieliska iespēja palikt patiesā saskarsmē ar sevi un ar otru. Šādās attiecībās cilvēki reti jūtas vientuļi.

 

Avots: psychologies.ru

Pievienot komentāru