Ārstēšana, Citas slimības

Zvana, džinkst, sīc ausīs… Kas ir šie maldinošie trokšņi

Foto - Shutterstock

Vienam šķiet, ka tā ir zvanīšana, cits saka: džinkst vai sīc, vēl kāds šo skaņu raksturo kā sienāža sisināšanu vai jūras šalkoņu. Patiesībā apkārtnē nekas neskan, tas ir tikai maldinošs troksnis vienā vai abās ausīs, kas nereti turpinās ilgstoši. Par šādas viltus skaņas sadzirdēšanas iemesliem taujāju Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas ausu, kakla un deguna ārstei, Rīgas Stradiņa universitātes pasniedzējai Guntai Sumeragai.

 

Kāpēc tā notiek?

Medicīniski to dēvē par tinītu – tinnitus, šis nosaukums cēlies no latīņu valodas vārda tinnere – “skanēt, tinkšķēt”.

Nereti domā, ka mulsinošā džinkstēšana saistīta ar sēra korķiem ausīs, taču tādā gadījumā biežāk šķiet, ka ausis ir aizkritušas. Zvanīšana ausīs gan mēdz būt arī ļoti īslaicīga, tādi piepeši troksnīši var gadīties katram. Visbiežāk tas notiek, pēkšņi saraujoties asinsvadiem.

Jākļūst vērīgākam pret savu veselību, ja neizskaidrojamās skaņas atkārtojas un nepāriet.

“Zvanīšanai ausīs var būt ārkārtīgi daudz dažādu iemeslu. Jāsaprot, ka tas ir tikai simptoms, līdzīgi kā galvassāpes, kas var rasties, piemēram, paaugstināta asinsspiediena vai galvas sasituma dēļ,” skaidro ārste Gunta Sumeraga.

Visbiežāk troksnis ausīs saistīts ar asinsvadu un asinsrites mazspēju. Ārstam gan būtu jāprecizē, vai tas ir visai galvai un centrālajai nervu sistēmai vai tomēr selektīvi – vairāk kādai smadzeņu daļai vai tikai iekšējai ausij.

Troksnis ausīs vai galvā var būt arī pārciestas smagas galvas traumas vai infekcijas, piemēram, meningīta, sekas.

Izpētīts, ka tinīts pēc 30 gadu vecuma sastopams apmēram 33% cilvēku, galvenokārt vīriešiem, kuri strādā skaļā vidē, piemēram, celtniecībā.

Ikvienam ieteicams neklausīties ļoti skaļu mūziku, īpaši austiņās. Ja tomēr bez tā nevarat iztikt, neizmantojiet tādu austiņu modeli, ko ievieto auss kanālā: jo austiņas būs tuvāk bungplēvītei, jo dzirdes nervs saņems spēcīgāku skaņas vilni.

 

Foto - Shutterstock
Foto – Shutterstock

Kā rīkoties?

Ja troksnim ausīs ir objektīvi cēloņi, tie jānovērš. Ja šāda nepatīkamā zvanīšana, dūkoņa, džinkstēšana nepāriet, noteikti jākonsultējas ar ārstu. Vispirms der uz to vērst sava ģimenes ārsta uzmanību, viņš, visticamāk, uzdos precizējošus jautājumus, ieteiks iziet nepieciešamos izmeklējumus un tad izlems, ko tālāk darīt.

Parasti cilvēkam iesaka vispirms doties pie ausu ārsta jeb otorinolaringologa. Iespējams, var būt nepieciešama arī neirologa vai kardiologa konsultācija, kā arī asinsvadu ķirurga vai neiroķirurga viedoklis. Tinīts ir visai sarežģīta diagnoze, nereti viens speciālists to nevar pilnībā novērst.

 

Pie ārsta jādodas nekavējoties, ja pēkšņi parādās troksnis vienā ausī, turklāt ar šo trokšņojošo ausi cilvēks arī sliktāk dzird un šīs sajūtas nepāriet 24 stundu laikā. Tas, iespējams, nozīmē, ka radušies akūti asinsrites traucējumi mazajā artērijā, kas apasiņo iekšējo ausi.

“Tad jārīkojas ātri! Nepieciešama ārsta konsultācija un izmeklējumi. Noteikti jālieto ārsta nozīmētās zāles, lai stāvoklis uzlabotos un dzirdes traucējumi nekļūtu par paliekošu parādību,” uzsver daktere Sumeraga.

 

logo-36

5 Komentāri

  1. Man troksnis jau gadu. Tajos Stradiņos lors ielika slimnīcā, pilināja sistēmas, izrakstīja zāles, nekas nelīdzēja. Griezos pie Stadiņu neirolora( reizē lors un neirologs), atkal asinsvadu paplašinātāji un nootropie, tāpat nelīdzēja. Beigās pateica, ka asinsvadu veģ. distonija un ej ar Dievu. Tā arī dzīvoju. Veicu izmeklējumus- mag.rezonanse galvai un doplers par savu naudu. Stradiņos neko neizmeklē, tikai sistēmad uzreiz.

    1. Nu man tas ir mokoši, bet, protams, cits nekas neatliks kā sadzīvot. Cik esmu rakusies internetā, tas nav ārstējams. Pati ievēroju veselīgu dzīvesveidu, vingroju, lieka svara nav ( man pāri 40) , spiediens normā, holesterīns arī un te pēkšņi trokšņi ausīs/ galvā.

  2. Manai pazinai palidzeja Alfa terapija. 40 minutes atbrivojas no dzinkstesanas galva. Atkartotos seansos ari citas kaites atrisinaja – muguras sapes un locitavu sapes.

Pievienot komentāru