Ārstēšana, Veselības politika

Tiesa rada precedentu: Vecākiem tiesības būt klāt vieglākās bērnu operācijās

Foto - LETA

Rīgas pilsētas Pārdaugavas tiesa atzinusi, ka, liedzot mātei atbalstīt bērnu ķirurģiskas manipulācijas laikā Stomatoloģijas institūtā, ir aizskartas bērna tiesības, un nolēmusi piedzīt 500 eiro lielu morālā kaitējuma kompensāciju par šo aizskārumu, otrdien vēstīja Latvijas Televīzijas raidījums “Panorāma”.

Kā vēstīja raidījums, šis spriedums ir precedents, ar kuru noteikts, ka vecākiem ir tiesības būt klāt bērna operācijā, ja gaidāmā manipulācija nav pārāk smaga. Savukārt smagu operāciju gadījumā vecākiem jābūt pēdējiem, ko bērns redz, ieslīgstot narkozes miegā, un pirmajiem, ko ierauga pamostoties.

Juristes Solvitas Olsenas tobrīd 12 gadus vecajai meitai Stomatoloģijas institūtā bija plānota neliela operācija, taču mātei neļāva palikt kabinetā pie bērna. Olsena nepiekrita atstāt bērnu vienu, bet ārsts atteicās veikt manipulāciju. Tiesas spriedumā teikts, ka tādējādi ir pārkāptas bērna tiesības un to aizskārums jākompensē arī ar 500 eiro morālā kaitējuma kompensāciju.

“Bērnu ārstēšanai vienmēr ir jāsaņem vecāku piekrišana, bērna viedoklis ir jāuzklausa, un vecākiem ir tiesības būt klāt,” pēc sprieduma akcentēja Olsena.

Sev nelabvēlīgo tiesas spriedumu Stomatoloģijas institūtā nekomentēja, vien norādīja, ka vecāki drīkst atrasties ārsta kabinetā, izņemot kādas konkrētas manipulācijas, kad ārsts var palūgt atstāt telpu.

Olsena raidījumam skaidroja, ka arī Latvijā ikvienam bērnam ir tiesības slimnīcā just vecāku atbalstu, ja vien viņš pats to vēlas. Tas skarot gan vieglas manipulācijas, gan smagas operācijas vispārējā narkozē.

9 Komentāri

  1. Tas gan tagad būs jauki, kā sanervozējušies vecāki operācijas laikā komandēs dakterus, kas viņiem pareizi jādara. Jo ir tādas māmiņas un arī tētiņi, kas visu zina labāk un nekavējas rīkot histēriskus tračus jebkurā brīdī.

  2. Šoreiz esmu dakterīšu pusē. Cilvēks stresa situācijā var saražot tādu strāvu, kura izsit citu cilvēku no ierindas uz ilgu laiku. Šādu enerģijas lādiņu saņēmušais ķirurgs vairs nespēs koncentrēties un tā būs traģēdija. Pārsūdziet šo lēmumu. Tas ir 100 % nepareizs. Ja bērnam ir kaut kādi traucējumi, tad pie vainas 99% ir viņu vecāku neciešamā strāva. Strāvojumu var nodot ar domu un ar pieskārienu.

  3. Smagas operācijas jā, vecākiem gan nav jāpiedalās. Bet pie zobārstā mans bērns vispār tur neies iekša bez manis, viņa uztaisīs tādu histēriju, ka ārsts nebūs priecīgs. Un piemēram Jelgavā katetru bērniem liek bez vecākiem un tad sakas bļaušana, histērija pus stundu garumā, viņi nevar ielikt, bet Rīgā liek ar vecākiem un ir klusums. Man liekas tas ir atkarīgs no situācijas ir bērni kuri mierīgi, bet ir tādi kuri var iesist tam ārstam ja nebūs mammas hiperāktivie, man piemēram žēl ārsta ja es nebūšu blakus savam bērnam viņa neko nedos darīt, to es saku par mazajiem bērniem.

Pievienot komentāru