Liekais svars, Uzturs

Kā tikt vaļā no “riepas” uz vēdera. Mīti un patiesība

Foto - Shutterstock

Cilvēka ķermenis darbojas, fokusējoties uz izdzīvošanu un enerģijas un kaloriju uzglabāšanu. Neizlietojot uzņemto enerģiju, tā pārvēršas taukos. Sievietēm tauki visbiežāk uzkrājas vēdera un gurnu zonā, tāpēc tiek meklētas un izmēģinātas dažādas metodes, kā no tiem atbrīvoties. Viens no populāriem paņēmieniem ir vingrojumi vēderpresei. Ko par to efektivitāti saka fitnesa trenere?

Vai var nodzīt tikai vēdera taukus?

Mēdz būt, ka sieviete ir slaida, smalkas miesasbūves, bet liekie tauciņi uzkrājas tieši vēdera zonā. Sievietei sevī viss patīk, vienīgi vēders varētu būt plakanāks.

Vēl aizvien ir aktuāls mīts, ka var notievēt tikai kādā konkrētā ķermeņa vietā. “Katram ir raksturīgākās zonas, kuras sarūk pēdējās un attiecīgi arī pirmās uzkrāj liekos tauciņus. Dabā iekārtots, ka sievietei liekie tauki biežāk uzkrājas uz vēdera. Diemžēl nevar padarīt tievākas tikai rokas, ikrus vai vēderu,” norāda fitnesa trenere Nika Linde.

Vai palīdz vēderpreses vingrojumi?

Vēl kāds mīts: var iegūt skaistu presīti, pildot dažādus piecu minūšu vingrinājumus.

“Lai uz vēdera parādītos presīte, ir jāsadedzina virsējais slānis. Apakšā var būt stipri vēdera muskuļi, bet tie nebūs redzami, ja virsū ir daudz tauku,” teic trenere. Vēderprese ir būtisks vispārējās sagatavotības rādītājs. Sākot jebkādas fiziskās aktivitātes, vispirms jānostiprina vēdera muskulatūra. Ja vingrinājumus izpilda pareizi, vēderprese iesaistās jebkura vingrinājuma izpildē, vai tas ir izklupiens, vai pietupiens. Vēdera muskuļi strādā arī, lai noturētu mūs pareizā sēdus pozīcijā. Tādēļ nav tāda viena vingrinājuma tikai vēderpresei, ar kuru vienlaikus varētu nodzīt liekos taukus. Ir jātrenē ķermenis kopumā.

Ja katru dienu pāris minūšu pilda vingrojumus vēderpreses muskuļiem, protams, tas, kurš ikdienā nenodarbojas ar fiziskajām aktivitātēm, pamanīs kaut kādas izmaiņas, piemēram, lielāku tonusu, stabilitāti. Tomēr, ja vēderu klāj pabiezs tauku slānis, vizuālas izmaiņas pamanīt nevarēs.

To, cik ātri un efektīvi būs konkrētie vingrojumi, nav iespējams prognozēt, jo katra ķermenis ir individuāls un reaģē atšķirīgi, teic trenere. Kādam redzamu rezultātu gūšanai vajadzīgs mēnesis, bet citam pat četri. Septiņu dienu izaicinājums kādam derēs, bet citam nedēļas laikā nekas nemainīsies. Nav vienas sistēmas visiem.

Vai to var paveikt ātri?

“Lielākais mīts, kas attiecas uz riepas nodzīšanu, ir tas, ka to iespējams panākt ātri. Izmaiņas izskatā nenotiek nedēļā vai divās,” atgādina Nika Linde. “Jāatceras, ka pirmajā treniņu nedēļā no organisma zūd liekais šķidrums, tādēļ par pirmo kilogramu sarukumu nevajadzētu pāragri priecāties.”

Daudzas domā, ka tikai skriešana palīdzēs cīņā ar lieko svaru. Tomēr tā nebūs efektīvākais veids, kā zaudēt tauciņus uz vēdera, apgalvo trenere. Protams, daudz labāk ir doties skrējienā nekā sēdēt uz dīvāna. Tas jau ir solis ceļā uz mērķi.

Tomēr, lai panāktu efektu, treniņos jābūt dažādībai. Vienveidīgi, viegli izpildāmi vingrinājumi nedos vēlamo rezultātu. Jo mainīgāka ir intensitāte un kustības, jo ātrāks un iespaidīgāks ir rezultāts. Turklāt jāatceras par uzturu! Ja katru dienu noskriesi piecus kilometrus, bet neieviesīsi kārtību ēšanas paradumos, rezultāti izpaliks. Tā var tikai saglabāt esošo formu, stāsta trenere.

Un uzturs?

Rezultāti ir gūstami, veicot izmaiņas ne tikai treniņu plānā, bet arī ēdienkartē. Abi faktori ir vienlīdz svarīgi. Veselīgi ēdot, sieviete var izskatīties ļoti labā formā. Lai izskatītos tikpat labi, novelkot apģērbu, jānodarbojas ar fiziskajām aktivitātēm. Tikai tad ķermenis iegūs tvirtumu un kārotās aprises.

Mūsdienās cilvēkiem nereti ir mazkustīgs dzīvesveids – darbs pie datora. No darba dodas ārā ar liftu, iekāpj mašīnā un mājās turpina sēdēt pie televizora.

Jo mazkustīgāks dzīvesveids, jo mazāk būtu jāēd. Ļoti bieži ir otrādi. Aiz garlaicības gribas kaut ko uzkost. “Ikdienā nevajadzētu aizrauties ar ogļhidrātu lietošanu – ja netiek iztērēti, tie pārvēršas taukos. Lai zaudētu liekos taukus, jābūt kaloriju deficītam, tādēļ nevajag ēst vairāk, nekā var iztērēt!”

Vairāk ēst vai panašķoties var atļauties tikai tie, kuriem ir aktīvs dzīvesveids vai arī ļoti laba vielmaiņa, teic trenere.

Kas var palīdzēt?

Lai zaudētu liekos taukus uz vēdera, jāuzlabo vielmaiņas darbība, jāpalielina enerģijas patēriņš un jāsamazina enerģijas uzņemšana.
Vielmaiņas iekustināšanai treniņus var veikt no rīta tukšā dūšā. Tā var nodedzināt esošās tauku rezerves, nevis pa dienu apēsto. Vielmaiņas aktīvākais posms ir no rīta, bet vingrojumi palīdz tai darboties vēl ātrāk, rekomendē Nika Linde.

Ja treniņiem neatliek daudz laika, visefektīvākie ir īsa intervāla treniņi ar noteiktu paužu garumu.

Var ievērot principu – veic trīs vingrojumus pēc kārtas un katru no tiem izpilda pusminūti. Tad seko minūtes pauze un atkārtojums vai arī nākamie trīs vingrojumi. Tas ir visefektīvākais variants, kas veicina tauku dedzināšanu. Tomēr iesācējam pusotras minūtes darbs var būt par grūtu. Tādā gadījumā pēc katra vingrojuma (kuru veic pusminūti) atpūšas pusminūti un pilda nākamo vingrojumu. Pauze ir svarīga, jo tās laikā atpūšas muskuļi un sirds. Cilvēkam, kurš nav trenēts, ātri pieaug pulss, un ar slodzi var netikt galā. Pakāpeniski, veicot intervāla treniņus, sirds pielāgojas slodzei un spēj ātri atgūties.

Jāatgādina, ka vingrinājumi vien nesamazinās uz vēdera esošo tauku daudzumu. Tie stiprinās zem taukiem esošos muskuļus, tādēļ vingrojumus vērts iekļaut savā treniņu plānā. Papildus jāatceras par sabalansētu uzturu un intensīvu, mainīgu fizisko slodzi.

 

Vingrojumu kompleksu plakanam vēderam meklē žurnāla 36,6°C marta numurā vai tā elektroniskajā versijā!

logo-36

1 komentārs

  1. Pareizs uzturs ir neatņemama slaidas figūras un veselības sastāvdaļa, tomēr der atcerēties, ka reizēm liekais svars var liecināt arī par nopietnākām saslimšanām vai veselības traucējumiem, tāpēc ieteicams veikt veselības pārbaudi. Latvijas Jūras medicīnas centrs ir izveidojis īpašu veselības pārbaudes programmu ”Esi vesela!” – tās ietvaros 3-4 stundu laikā speciālists veiks Jūsu veselības pārbaudi, lai iespējami ātri noskaidrotu Jūsu veselības stāvokli. Tiek veiktas asins un urīna analīzes, fēču izmeklēšana uz slēptām asinīm, elektrokardiogrammu, vēdera dobuma orgānu ultrasonogrāfija. Tāpat tiek nodrošināta ginekologa un internista (terapeita) konsultācija. Papildus iespējams veikt analīzes uz onkoloģiskajām saslimšanām.
    Esiet veselas!

Pievienot komentāru