Ārstēšana, Veselības politika

Renārs Putniņš: Kāpēc privātais investors slimnīcu var uzbūvēt ievērojami lētāk?

Foto: LETA

Autors: Renārs Putniņš, neiroķirurgs, Saeimas deputāts

Daļēji Krievijas investoriem piederošais uzņēmums LS Medical Property ir paziņojis par plāniem Rīgā, Skanstes ielā līdz 2020. gadam uzbūvēt lielu daudzprofilu slimnīcu. Saskaņā ar uzņēmuma pārstāvju izplatīto informāciju deviņstāvu klīnikas būvniecības darbu kopējās izmaksas varētu būt aptuveni 25 miljoni eiro. (1)

25 miljoni eiro par slimnīcas izbūvi. Tas ir daudz vai maz. Tāda, iespējams, ir pirmā domā, kas nāk prātā cilvēkiem, apspriežot šo pagaidām vēl nerealizēto projektu.

Sekundārā doma. Droši vien tā, ka ārvalstu uzņēmēju būvētā klīnika, kas būs paredzēta pārtikušiem un prasīgiem klientiem, daļa no kuriem jau būs pieraduši pie tik attīstītu valstu kā Šveice vai Vācija veselības aprūpes standartiem, būvniecības izmaksu ziņā solās būt vairākas reizes lētāka nekā līdzīgas medicīnas būves, kas tiek finansētas no Latvijas valsts budžeta.

Teju šajās dienās ir izsludināts konkurss par Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas A korpusa otrās kārtas būvdarbu veikšanu. Iepirkuma prognozētā līgumcena ir 56 589 000 eiro, plānojot būvniecību aptuveni 37 000 kvadrātmetru platībā.(2)

Privātais investors tikmēr stāsta, ka, lai uzbūvētu jaunu modernu daudzfunkcionālu pilna servisa klīniku strauji augošā Latvijas galvaspilsētas rajonā tam pietiks ar divreiz mazāku naudas summu.

Runā, ka nauda dārgu objektu celtniecības laikā, nu gluži kā būvgruži lec, birst un lido uz visām pusēm, trāpot katras procesam pietuvinātas personas kabatā.

Privātais investors parasti izrāda lielākas rūpes par to, lai maksimāli minimizētu šos cilvēka dabai raksturīgos celtniecības procesa atbirumus.

Valsts… Valsts iestāžu būvniecības uzraudzības mehānismos daži zobrati nereti kustas pretēji vispārpieņemtajiem ekonomikas un loģikas principiem.

Vai nebūtu laiks mainīt šo sistēmu?

Sākt mēs varētu ar detalizētu Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas A korpusa otrās kārtas darbu būvniecības izmaksu pārvērtēšanu, ko uzticētu veikt neatkarīgiem ekspertiem. Skaidrs, ka jauna slimnīcas būve ir nepieciešama, tomēr ir rūpīgi jāvērtē vai darbus nav iespējams paveikt daudz lētāk.

 

1)  sputniknewslv.com

2) db.lv

6 Komentāri

 1. Lai noteiktu, kurš slimnīcu uzbūvēs lētāk, jasastāda izdevumu bilance. Mēģināsim.
  Par pamatu pieņemsim, ka viss maksā tik cik maksā. Abiem celtniekiem vienādi.
  Izmaksas un pieskaitāmās.
  Privātajam.
  1.Materiāli un darbs maksā tik, cik maksā.
  2.Izdevumi līguma saņemšanai. Parasti it kā 20%
  Valsts celtniekam.
  1. 20 % jāiegūst caur materiālu iepirkumu un darba izmaksām.
  Secinājums: Nekas lētāk nesanāk. Celtniecība ar privāto ierēdnim vienkāršāka.
  Rezultāts: Uzcelta slimnīca un vasarnīca, piem. Spānijā.

 2. Atkal ši tēma pacelta. Protams ka privātais var to lētāk izdarīt, jo valsts iestādēm viss ir jāpēr konkursos un visam jābūt tā un ne šitā. Privātais var slēgt līgumu ar puslegālām firmelēm, kas nemaksā nodokļus utt. Var pirkt materiālus lētāk utt.

 3. taapeec ka mediciinaa no laika gala pie siles zaga shkjeeles oranzhaa partija (slavenaa rozentaalene un chemodaaninsh ar miljonu dolaaru otkatos kaa iipashi izcili gadiijumi ) un peec oranzhajiem – lauku aviiziites sponsora lemburdzeena partija, pashlaik chakshenes personaa.

  Tachu tuudali to arii ir pelniijushi.

 4. Un KNĀB visu to pamanīs tikai tad, kad pūcei aste ziedēs, bet jūs visus, mīļie komentatori, jau rīt apmeklēs drošības policija

Pievienot komentāru