Ārstēšana, Citas slimības

Ko darīt ar rentgena uzņēmumiem?


Foto - Shutterstock

Kā pareizi rīkoties ar veciem rentgena uzņēmumiem? Daudzu gadu laikā ir sakrājusies pamatīga mape. Vai tie ir jāsaglabā? Vai ārstus pēc vairāk nekā 10 gadiem šie uzņēmumi vēl varētu interesēt? Kā tos likvidēt, lai nepiesārņotu vidi? 
Silvija Rēzeknes novadā


Īpaši daudz rentgena attēlu bija pirms pārdesmit gadiem, kad citas vizuālās diagnostikas metodes Latvijā nebija pieejamas. Mūsdienās arvien retāk rentgena uzņēmumus gatavo uz fotofilmas – tagad tos saglabā digitālā formātā. 


Taču ārsti joprojām nenoliedz pat 10 vai 20 gadus vecu, uz fotofilmas tapušo rentgena uzņēmumu nozīmi. Vēl jo vairāk tāpēc, ka rentgenogramma ir objektīvs dokuments ar neierobežotu uzglabāšanas laiku un nepieciešamības gadījumā to var atkārtoti apskatīt, pārkopēt, pārsūtīt pa pastu utt.

Turklāt P. Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas radiologs Kārlis Kupčs noraida bažas, ka šiem rentgena uzņēmumiem tolaik izmantoto tehnoloģiju dēļ būtu zemāka kvalitāte un līdz ar to mazāka ticamība: – Gan agrāk, gan tagad tiek ievēroti noteikti kvalitātes standarti, tāpēc tos nav iemesla apšaubīt. Katrs taču cenšas saglabāt arī senas fotogrāfijas, kas nelīdzinās mūsdienu attēliem! Un nevar zināt, kad un kāda iemesla dēļ radīsies nepieciešamība salīdzināt dažādos laika periodos veiktus izmeklējumus. Tāpēc rentgena attēlus der saglabāt visu dzīves laiku.

Šā iemesla dēļ mūsdienās digitālā formātā tapušus rentgena attēlus ārstniecības iestādes uzglabā īpašos serveros, kur nepieciešamības gadījumā arī pacienti, izmantojot piešķirto piekļuves paroli, tos var aplūkot vai ārstniecības iestādē saņemt datu nesējos (CD vai DVD formātā).

K. Kupčs mierina, ka rentgenogrammas nenolietojas, taču jāraugās, lai tām nepiekļūst mitrums un gaisma. Fotofilmām īpaši kaitē tieši saules stari, tāpēc negatīvi jāuzglabā necaurspīdīgās blīva papīra aploksnēs. Lai nezaudētu kvalitāti, tos nedrīkst arī sarullēt vai locīt.

Atsevišķas ārstniecības iestādes dažkārt veic rentgena fotofilmu digitalizēšanu, taču tas netiek piedāvāts kā pakalpojums. Medicīnisko informāciju no veselības aprūpes iestādēm, papīra formāta vēsturiskos datus un dokumentu kopijas apkopo un savās datubāzēs digitāli uzglabā veselības datubankas, piemēram, “Med Record Bank”. Tiesa, tas ir maksas pakalpojums atkarībā no izraudzītā servisa un datu uzglabāšanas ilguma, taču savai informācijai jebkurā brīdī iespējams piekļūt internetā, izmantojot katram klientam individuāli piešķirtu paroli.

1 komentārs

Pievienot komentāru