Ārstēšana, Veselības politika

C hepatīta slimnieki beidzot tikuši pie mūsdienīgām zālēm

Foto - Shutterstock

Ja vēl pirms gada Saeimā ik pa laikam tika aktualizēts jautājums, ka liela daļa C hepatīta slimnieku nevar saņemt jaunākās paaudzes medikamentus, tad, sākot no šā gada februāra, nav pamata raizēties. Pateicoties tam, ka Eiropas Komisija šogad ir atļāvusi palielināt budžeta deficītu veselības aprūpes reformas finansēšanai, kā arī Veselības ministrijas spējai pārliecināt Finanšu ministriju par bezinterferona medikamentu nepieciešamību C hepatīta slimniekiem, mūsdienīgajiem medikamentiem ir piešķirti 15 miljoni eiro jeb par pieciem miljoniem vairāk nekā 2017. gadā.

“Aizvadītajā gadā ar bezinterferona terapiju varēja ārstēt pacientus ar pirmo un ceturto genotipu (C hepatītam ir četri genotipi- M.L.) un trešo un ceturto fibrozes pakāpi. Taču pārējiem genotipiem ar to pašu fibrozes pakāpi jaunie medikamenti nebija pieejami. Viņi ārstējās ar interferonu, kuram ir smagas blaknes. Šogad mūsdienīgās zāles ir pieejamas visiem četriem genotipiem. Tātad tie pacienti, kas pagājušajā gadā šīs zāles nevarēja saņemt, šogad var būt gandarīti, ka viņiem vairs šīs problēmas nebūs,” pastāstīja Nacionālā veselības dienesta Zāļu un medicīnisko ierīču departamenta direktore Signe Bokta.

Pacients tiek ārstēts trīs mēnešus, un šis ārstnieciskais kurss valstij izmaksā no 45 līdz 50 tūkstošiem eiro. Ja agrāk ārstēšanās izmaksāja tūkstošus no personīgā naudas maka, tad tagad zāles tiek pilnībā kompensētas no valsts. Pacientam vien palicis 71 centa līdzmaksājums.

S. Bokta pastāstīja, ka divas farmācijas firmas, kuru bezinterferona medikamenti ir iekļauti valsts apmaksājamo zāļu sarakstā, daļai pacientu šīs zāles kompensē no saviem līdzekļiem. Taču sīkāku informāciju viņa nevarēja izpaust, jo tā esot konfidenciāla. Šis zāļu ražotāju līdzmaksājuma princips ir populārs arī citās Eiropas Savienības valstīs. Latvijā panāktie lojālie līguma nosacījumi ar zāļu ražotājiem ļaus nodrošināt ar jaunajām zālēm lielāku pacientu skaitu nekā līdz šim.

Ar mūsdienīgām zālēm 2016. gadā tika ārstēti 212 C hepatīta pacienti, 2017. gadā – nepilni 400 pacienti, bet šogad vajadzētu būt 600 pacientiem, sacīja S. Bokta un piebilda, ka šajā skaitā neesot to slimnieku, kuru ārstēšanu apmaksā zāļu ražotāji no sava budžeta.

Kopš 2016. gada Veselības ministrijā strādā darba grupa, kurā līdzās ministrijas ierēdņiem iekļauti infektologi, hepatologi, Slimību profilakses un kontroles centra pārstāvji, kuri pieejamā finansējuma ietvaros vērtē, cik plašam lokam šogad ir iespējama terapija un kuras ir tās prioritārās grupas, kurām šī terapija ir jāsaņem nekavējoties.

Latvijas Infektoloģijas centra aknu slimību nodaļas vadītāja Ieva Tolmane pastāstīja, ka šogad C hepatīta pacientus no jauna vairs neārstē ar interferonu. Ar šo medikamentu tiekot pabeigta vienīgi iesāktā ārstēšana, to saņemot vēl arī daži bērni, kuri inficēti ar C hepatītu un kuru ārstēšanai nevar izmantot pieminētās mūsdienīgās zāles.

No 1. februāra stājās spēkā jaunie Ministru kabineta noteikumi, kuri noteic, ka par ikvienu pacientu, kuram nepieciešamas mūsdienīgās zāles, ir nepieciešams mediķu konsīlija slēdziens. Daktere Tolmane norādīja, ka laika ziņā tas nedaudz iekavē ārstēšanas uzsākšanu, bet pirmie konsīlija slēdzieni jau ir doti, un nupat pacienti, kuriem līdz šim nebija iespējams saņemt bezinterferona terapiju, to sāk saņemt. Zāļu efektivitāte esot 95%, tātad pēc trim mēnešiem gandrīz visi pacienti izārstējas no šīs infekcijas slimības, ko mēdz dēvēt par “kluso slepkavu” un vairs neinficē citus cilvēkus.

Slimību profilakses un kontroles centra statistika liecina, ka 2017. gadā valstī oficiāli bija reģistrēti 1803 hroniski C hepatīta slimnieki. Bet 2009. gadā veiktajā pētījumā tika konstatēts, ka Latvijā ar C hepatītu slimo aptuveni 40 000 cilvēku.

1 komentārs

  1. 45 līdz 50 tūkstošiem eiro nodokļu maksātāju naudas uz cilvēku, kad tajā pat laikā šo zāļu dženerika versija (Indijas ražojums) maksā vien pāris simtus.

Pievienot komentāru