Reklāmraksts

Kas ir magnētiskā rezonanse un kā sagatavoties izmeklējumam

Reklāmraksta foto

Magnētiskā rezonanse ir viens no modernākajiem un efektīvākajiem diagnostikas veidiem, kas ļauj ārstiem noteikt precīzu diagnozi un iegūt ļoti detalizētu informāciju par pacienta veselības stāvokli. Magnētiskā rezonanse ir pieejama gan lielākajās slimnīcās, gan poliklīnikās un medicīnas centros. Pakalpojumu par konkurētspējīgu cenu sniedz arī VCA medicīnas iestādēs, izmantojot jaunākās paaudzes aparatūru, kas nodrošina augstu izšķirtspēju un attēlu precizitāti.

Kas ir magnētiskā rezonanse

Magnētiskā rezonanse no citiem izmeklējumu veidiem atšķiras ar to, ka tajā tiek izmantots spēcīgs magnētiskais lauks un radio viļņi. Izmeklējums ir nekaitīgs un nesāpīgs. Tas neatstāj negatīvu ietekmi uz organismu. Ja rentgena izmeklējumu metodēs cilvēks saņem zināmu devu jonizējošā starojuma, kas lielākā apjomā tomēr kaut kādā ziņā ietekmē organismu, tad magnētiskā rezonanse ir pilnībā drošs izmeklējums, ko var veikt pēc nepieciešamības, nebaidoties, ka pārsniegta kādā ieteicamā izmeklējumu norma.

Izmeklējuma laikā ārsts iegūst visaugstākās precizitātes un kvalitātes vizuālās diagnostikas trīsdimensiju attēlus no tās ķermeņa daļas vai orgāna, kas ir izmeklēts. Šie attēli ārstam ļauj atklāt ļoti precīzu informāciju par pacienta stāvokli, pamanīt arī tādas izmaiņas, ko citas izmeklējumu metodes var palaist garām. Tas ievērojami uzlabo izredzes pēc iespējas ātri un precīzi noteikt diagnozi, atklāt saslimšanas vēl to agrīnā stadijā, kad tās labāk pakļaujas ārstēšanai.

Ar magnētiskās rezonanses iekārtu visbiežāk izmeklē galvu un galvas smadzenes, kaulus un mugurkaulu, centrālo nervu sistēmu, locītavu sistēmas, mazo iegurni, arī asinsvadus un krūšu dziedzerus. No tā, kura ķermeņa daļa un orgāni tiek izmeklēti, arī atkarīgs, cik ilgs būs izmeklējums. Tās var būt no 20 līdz pat 90 minūtēm.

Kādos gadījumos nevar veikt magnētisko rezonansi

Lai gan magnētiskā rezonanse ir ļoti informatīva un precīza izmeklējumu metode, tomēr to nevar veikt visiem pacientiem.

Viena no pacientu grupām, kurai nevar veikt magnētisko rezonansi, ir grūtnieces pirmajā trimestrī. Izņēmums var būt gadījums, ja ir apdraudēta sievietes dzīvība un ārsts lemj par izmeklējuma nepieciešamību.

Otra liela grupa, kurai magnētiskā rezonanse ir liegta, ir pacienti, kuriem ķermenī ir kardio un neiro stimulatori, iekšējās auss implanti, mākslīgās vārstules, jo magnētiskais lauks var iztraucēt šo ierīču darbību. Tas ir bīstami pacienta dzīvībai.

Tāpat izmeklēt nedrīkst pacientus, kuru ķermenī ir kādi metāliski svešķermeņi, jo magnētiskais lauks tos pievilks, radot neparedzamas sekas.

Kā notiek izmeklējums un kā tam sagatavoties

ka_norit_vca_magnetiska_rezonanse

Magnētiskās rezonanses laikā pacientam ir jāguļ uz kustīga galda, kas tiek iebīdīts tunelī. Tunelī ievietots milzīgs magnēts. Pacienta lokācija tunelī tiek regulēta pēc tā, kurai vietai jāveic izmeklējums. Pacientam ir ļoti svarīgi visu izmeklējuma laiku atrasties miera stāvoklī, lai nodrošinātu kvalitatīvu attēlu iegūšanu. Pacientiem, kuri nav spējīgi saglabāt mieru, izmanto vispārējo narkozi. Tie ir mazi bērni un arī pacienti, kuri cieš no klaustrofobijas, jo tunelis ir diezgan šaurs, arī laiks, kas tajā jāpavada, ir pietiekami ilgs, tāpēc var sākties panikas un baiļu lēkme. Ja ir šāda rakstura problēmas, tad par to laikus jāinformē ārsts.

Pirms izmeklējuma jāpievērš uzmanība dažām būtiskām lietām

  • Jāņem līdzi visi dokumenti — personu apliecinošs dokuments, nosūtījums no speciālista, analīzes, kurās noteikts kreatinīna līmenis, iepriekšējo izmeklējumu rezultāti.
  • Pirms izmeklējuma jānoņem visi metāliskie priekšmeti, jo tie traucēs iekārtai strādāt, var to pat sabojāt. Tas attiecas uz pulksteņiem, rotaslietam, bankas kartēm, atslēgām, matu sprādzēm un citiem priekšmetiem, ko mēdz turēt kabatās un izmantot kā aksesuārus.
  • Sievietēm jānotīra kosmētika, jo nereti tās sastāvā ir metāliskas daļiņas, it īpaši tas attiecas uz skropstu tušu. Izmeklējuma laikā daļiņas var nokļūt uz iekārtas, bojājot to un traucējot iegūt kvalitatīvu attēlu.
  • Ja magnētisko rezonansi paredzēts veikt pilnā anestēzijā, tad noteikti jāatceras par to, ka vairākas stundas pirms tam nedrīkst ne dzert, ne ēst, lai kuņģis būtu tukšs. Tas attiecas arī uz gadījumu, ja izmeklējums būs vēdera dobumam. Arī tad ir svarīgi ierasties tukšā dūšā.
  • Bet, izmeklējot mazo iegurni, vēlams parūpēties, lai urīnpūslis ir vidēji tukšs. Tas nozīmē, ka uz tualeti pēdējo reizi jāiet apmēram divas stundas pirms izmeklējuma, bet pēc tam nelielā daudzumā jālieto šķidrums.

Pievienot komentāru