Ārstēšana, Veselības politika

Neskaidrības par e-slimības lapām. Kurš redz slimības lapu?

Foto - Shutterstock

Man nav skaidrs, kā tagad, kad valstī ir e-veselība, jārīkojas ar slimības lapām. Ja izrakstīta A lapa e-veselībā, vai darba devējs to redz automātiski, viņam atnāk paziņojums? Ja man nav EDS un pieejas citiem interneta resursiem, kā es varu redzēt savu slimības lapu? Vēlos arī uzzināt, kā ir tad, ja cilvēks nonāk slimnīcā, tur izraksta A lapu, kas turpinās, kad izraksta no slimnīcas, un cilvēks ārstējas tālāk pie ģimenes ārsta. Juris G. Lielvārdē

 

Cilvēkiem, kas brīvi nedarbojas interneta vidē vai arī nav pieejams internets, e-veselības sistēma rada daudz jautājumu un nedrošību, jo šī sistēma paredzēta elektroniskai datu apmaiņai, līdz ar to pacients it kā izkrīt no šīs aprites.

Nacionālā veselības dienesta Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītājas vietniece Agnese Jasenoviča skaidro, ka, ārstam noslēdzot pacienta e-darbnespējas lapu, naktī pēc noslēgšanas tā automātiski tiek nosūtīta Valsts ieņēmumu dienestam (VID). Jau nākamajā dienā darbinieka noslēgtā e-darbnespējas lapa automātiski būs redzama arī darba devējam viņa VID EDS (Elektroniskās deklarēšanas sistēma) profilā. Līdz ar to par slimības lapas A iesniegšanu pacientam nav jāraizējas.

Savukārt, ja e-darbnespējas lapa ir atvērta (bet nav vēl noslēgta) un darba devējs vēlas to apskatīt, cilvēks, autorizējoties savā e-veselības portālā, var apskatīt, izdrukāt un nosūtīt šo informāciju uz darba devēja e-pastu. To var lūgt izdarīt arī savam ārstējošajam ārstam.

Ja e-darbnespējas lapa izrakstīta slimnīcā un pacients pēc tam turpina ārstēties pie sava ģimenes ārsta, tā tiek pagarināta. Ārstiem ir pieejama informācija, kā rīkoties šādās situācijās.

Daudzi uztraucas, ka darba devējs e-darbnespējas lapā tagad varēs redzēt personīgos datus, piemēram, slimības diagnozi. Speciālisti skaidro, ka darba devējam netiek nosūtīta informācija par darbinieka diagnozi. To e-darbnespējas lapā redzēs tikai pacients un ārsts, kurš ir noslēdzis darbnespējas lapu.

Pievienot komentāru