Ēšana, Uzturs

Ja no govs piena vēders pūšas… Vērtīgās alternatīvas

Foto BT1

“Atteikšanās no piena uzturā ir liela kļūda,” raksta mūsu lasītājs, tulkotājs un veģetārietis ar 40 gadu stāžu Gedimins Krūmiņš.” Tikai Korejā, Ķīnā un Japānā cilvēki dzīvo garu mūžu, jo lieto sojas pienu, savukārt rietumniekiem visvērtīgākais uzturprodukts ir govs piens, taču kazas piens dod dzīvības spēku novājinātiem slimniekiem.”

Un piebilst, ka vegāni, kas atsakoties no piena lietošanas, pieļauj lielu kļūdu.

Zinām, ka pienam ir liela nozīme kaulu stiprināšanā, taču tiek arī uzskatīts, ka tas nav pieauguša cilvēka ēdiens. Kā tas ir patiesībā, jautāju uztura speciālistei Astrai Sabulei-Leitei.

Kazas pienā vairāk labuma

Piens satur daudz vērtīgu bioloģiski aktīvu vielu, kā arī pilnvērtīgas olbaltumvielas un visas neaizstājamās aminoskābes ideālās attiecībās, taču diemžēl daudziem organismā trūkst fermentu, kas sašķeļ laktozi. Tās nepanesības galvenās pazīmes ir smaguma sajūta, vēdera uzpūšanās un caureja. Šādos gadījumos uzturā ieteicami skābpiena produkti, kuros ir tās pašas vērtīgās vielas, kas svaigā pienā, un tikai pavisam nedaudz laktozes.

Maziem bērniem bieži vien ir alerģija pret piena olbaltumvielām. Parasti tā pāriet pēc trīs gadu vecuma. Šādiem bērniem govs pienu neiesaka dot, jo zarnu trakts ir ļoti jutīgs. To var aizstāt ar kazas pienu, ko mazie var dzert jau līdz gada vecumam.

Svaigā kazas slaukumā atšķirībā no govs piena tauku lodītes ir ļoti mazas, tāpēc vieglāk uzsūcas gremošanas traktā un retāk izraisa alerģisku reakciju. Govs pienu var uzskatīt par smagu barību, taču veikalā pārdotais ir homogenizēts, kas nozīmē, ka tās pārstrādes procesā ir sadalītas.

Parasti alerģiju izraisa tikai noteikti piena olbaltumi, piemēram, ja tā ir pret alfa kazeīnu, var droši dzert kazas pienu, kurā to ir mazāk, taču, ja organisms nepieņem imuno­globulīnus, būs nepanesība pret abiem.

Kazas piens īpaši ieteicams sirds, elpceļu, plaušu un kuņģa čūlas slimniekiem. Tas ir bagāts ar veselībai labvēlīgajām, vidēji garajām taukskābēm un satur 3 – 5 reizes mazāk holesterīna nekā govs slaukums. Tā pievienotā vērtība ir oligosaharīdi – prebiotikas, kas baro labās baktērijas – probiotikas, tādējādi uzlabojot kuņģa un zarnu mikrofloru.

Kazas pienā to ir vidēji desmit reizes vairāk nekā govs slaukumā. Tas satur arī imunoglobulīnus un citas imunitāti spēcinošas vielas. Ar to var uzņemt vairāk kalcija, A un D vit­amīna, kā arī antibakteriālu vielu lizocīmu.

Sojas pupiņu noslēpums

Ja cilvēka organisms nepanes laktozi, var lietot sojas pienu – saldenu, dzeltenīgu dzērienu, ko iegūst, izspiežot sulu no sojas pupiņām. To var iegādāties gan šķidrā, gan pulvera veidā. Šis produkts nesatur holesterīnu, tādēļ ir piemērots sirds un aterosklerozes slimniekiem.

Vērtīgākais sojas pienā ir antioksidanti un fitoestrogēni, tāpēc to iesaka sievietēm ilgākai jaunības saglabāšanai un krūts vēža attīstības riska mazināšanai, kā arī karstuma viļņu atvairīšanai menopauzes vecumā. Tiesa, pēc dažu zinātnieku domām, sojas piens nav labvēlīgs, jo var veicināt šā audzēja attīstību. Turklāt vairākums pētījumu liecina, ka šis dzēriens spēj stiprināt veselību vienīgi tad, ja lietots jau kopš pusaudža gadiem.

Sojas pienā nav kalcija. Gatavajos pakās nopērkamajos produktos tas ir pievienots, taču uzsūcas sliktāk nekā no govs un kazas piena. Dzēriens tiek bagātināts arī ar B12 vitamīnu, ko satur tikai dzīvnieku valsts produkti.

Šis īpatnējais piens satur šķiedrvielas, kas uzlabo gremošanas trakta darbību. Tajā ir visas neaizstājamās aminoskābes, taču uz pusi mazāk nekā govs un kazas pienā, arī vit­amīnu nav tik daudz.

Sojas piens nav ieteicams cukura diabēta slimniekiem, jo tajā ietilpst nedaudz saharozes. Tas var pasliktināt veselības stāvokli arī ar locītavu slimību podagru sirgstošajiem.

 

Fakti

* Sojas piens (100 g) satur 54 kilokalorijas (kcal), govs un kazas piens (0,5%) – 36 kcal, 2,5% – 54 kcal un 3,8% – 66 kcal.

* Govs pienā (100 g) ir vidēji 4,78 g laktozes, kazas pienā mazāk – 4,08 g, tomēr cilvēkiem, kuri to nepanes, arī tas ir par daudz.

 

Pievienot komentāru