Ārstēšana, Veselības politika

Renārs Putniņš: Čakša atgriežas ar bērnu slimnīcas likvidāciju!

Foto - LETA

Autors: Renārs Putniņš, neiroķirurgs un Saeimas deputāts

Vēl pavisam nesen šausminoši fakti no Tiesībsarga ziņojuma satricināja visu Latviju par notiekošo bērnu psihoneiroloģiskā slimnīcā Ainaži. Veselības ministrija (VM) solīja adekvātu risinājumu trīs mēnešu laikā. Ir pagājuši trīs mēneši un risinājums ir pilnīgi pretējs un neloģisks – slimnīcas līmenis ir pazemināts uz aprūpes slimnīcu. Ar šādu soli ir noņemta jebkāda atbildību par notiekošo bērnu psihiatrijas slimnīcā, jo izmaiņas slimnīcas statusā neparedz nedz ārstēšanu, nedz rehabilitāciju. VM ar “atjautīgu iedvesmu” interpretē likumus tā, lai pēkšņi vairs nav problēmas.

Pēc Tiesībsarga ziņojuma, sīkāk pētot, atklājās, ka katastrofāla situācija ir visā psihiatrijas nozarē un pavisam bēdīgi bērnu psihiatrijā. Trūkst speciālistu, nav pieejamas pietiekami ilgstošas un regulāras konsultācijas pie psihiatriem (arī par maksu), nav kompleksas ārstēšanas – lielākoties tikai medikamentoza, nepietiekams atbalsta personāls, zemi apmaksāti tarifi psihiatrijas klīnikām un nodaļām, bieži sociāli iemesli vai vienkārši naudas trūkums ikdienas sadzīvei un medikamentu iegādei.

Problēmas ir briedušas gadiem ilgi un nav risinātas. Lai arī milijoni investēti Rīgas un citu reģionālo psihiatrijas iestāžu būvniecībai un renovācijai, un izņēmums nav arī Ainaži. Vienlaikus psihiatrija un garīgās veselības aprūpe ir bijusi un arī šobrīd ir prioritārā nozare, un to uzsver ikreiz, kad notiek Eiropas naudas sadale.

Atklājās, ka 80 slimos bērnus ārstē tikai viens psihiatrs, kurš ierodas divas reizes nedēļā, pārējo laiku slimnīcā atradās nu jau bijusi slimnīcas vadītāja Ilona Balode, nodrošinot arī pediatrisko aprūpi. Bērni nebija nodarbināti, nebija pieejams logopēds un ergoterapeits, neizmantoja baseinu, bērnus neveda ārā pastaigās uz jūru vai citās aktivitātēs. Tika atklātas it kā nepamatotas fiksēšanas, iespējama vardarbība, ko šobrīd kriminālprocesos izvērtē policija.

Pēc šiem pārmetumiem tika sasauktas Saeimas komisiju sēdes. No tām kā velns no krusta bēga gan premjers Māris Kučinskis, kurš pildīja arī veselības ministra pienākumus, gan VM valsts sekretārs. Veselības ministre Anda Čakša bezrūpīga un smaidīga videokonferencē stāstīja, ka tas esot kārtējais augonis, kurš ir uzsprādzis viņas vadības laikā.

Veselības ministrija valsts sekretāra Aivara Lapiņa personā, kas vienlaikus ir arī kapitāldaļu turētājs, solīja adekvātu risinājumu trīs mēnešu laikā. Kā visticamāko risinājumu apsprieda bērnu psihoneiroloģiskās slimnīcas Ainaži pievienošanu kādai lielākai slimnīcai, lai varētu nodrošināt psihiatriskā profila ārstēšanu un citu speciālistu pieejamību, jo bieži smagas psihiskas saslimšanas ir komplicētas un ilgstoša medikamentu lietošana izsauc blakusparādības.

Ir pagājuši trīs mēneši un risinājums ir pilnīgi pretējs un neloģisks. Slimnīcas līmenis ir pazemināts uz aprūpes slimnīcu. Tas nozīmē, ka aprūpes pakalpojumu var saņemt nevis akūtos, bet gan hronisku saslimšanu gadījumos kontekstā ar iedzīvotāju sociālajiem apstākļiem, piemēram, ja nespēj sevi aprupēt un nav tuvinieku atbalsta. Aprūpes slimnīca neparedz noteiktu ārstu, speciālistu vai medicīnas māsu skaitu. Cita veida personāls vispār nav nepieciešams. Turklāt samaksas tarifs ir vairākas reizes zemāks nekā specializētās klīnikās.

Faktiski ir notikusi juridiska bērnu psihiatriskās slimnīcas likvidēšana, lai arī nosaukumā izmaiņu nav.

Arī Ārtsniecības likums ir noignorēts. 66 pants -“Psihiski slimajiem ir tiesības saņemt medicīnisko palīdzību un aprūpi tādā kvalitātē, kāda atbilst pieņemtajiem vispārējās medicīnas standartiem.”

67.pants (1) – “Psihiatriskā palīdzība balstās uz brīvprātības principu. Stacionāro palīdzību sniedz psihiatriskajā ārstniecības iestādē vai ārstniecības iestādes psihiatriskajā nodaļā, ja slimnieka veselības stāvokļa dēļ to nav iespējams veikt ambulatori vai dzīvesvietā.”

Grūti saprast, kāds ir VM vadmotīvs, pārkāpjot Ārstniecības likumu savā kapitālsabiedrībā. Valsts sekretārs ar šādu soli noņem no sevis jebkādu atbildību par notiekošo bērnu psihiatrijas slimnīcā, jo izmaiņas slimnīcas statusā neparedz nedz ārstēšanu, nedz rehabilitāciju. Lai arī šobrīd Ainažos bērnu skaits ir samazināts uz pusi, tomēr slimnīcā palikuši bērni, kuriem nepieciešama nopietna ārstēšana un atrašanās diennakts uzraudzībā, ne tikai vienkārši aprūpe.

Joprojām veselības aprūpē nav arī izsrādātas vadlīnijas, standarti, kvalitātes sistēmas. Kā norādījusi Eiropas Komisija, bērnu psihoneiroloģiskajā slimnīcā būtu jāsaglabā kvalitatīva ārstniecība atbilstoši standartiem. Jāpaplašina rehabilitācijas pakalpojumu spektrs un dažādas saskarsmes iespējas, reiterterapija. Vecajās ēkās jāizveido mācību centrs, kur apmācītus vecākus un bērnu aizbildņus, kā rīkoties krīzes situācijās, kā prognozēt un pārvarēt slimību uzliesmojumu un lēkmes, kā labāk integrēties sabiedrībā.

Taču tā vietā VM ar “atjautīgu iedvesmu” interpretē likumus tā, lai pēkšņi vairs nav problēmas. Gan Ainažu gadījumā, gan onkoloģijā ir dažādi plāni, bet nav jēgpilnas un aktīvas rīcības. Visu var paslaucīt zem paklāja. Tāds, šķiet, ir centrālais vadošo VM darboņu motīvs.

Ir naivi cerēt, ka pacienti to neredz. To skaidri parāda negalimojošais Eiropas Komisijas ziņojums, kur, neskatoties uz pašslavinošām ministres A.Čakšas preses relīzēm un pirktām intervijām, pacienti milijarda eiro ieplūšanu sistēmā neizjūt. Tāpat joprojām veselības rādītāji pie mums ir vissliktākie Eiropas Savienībā.

Eiropas Komisija pelnīti ir ielikusi neapmierinošu atzīmi par VM darbu.

12 Komentāri

 1. Uhhh, var justa, ka vēlēšanas nāk! Nenoliedzami, ka problēma ir, bet kukt tukšus salmus par to, ko var pateiky 4 teikumos – tas tikai degradē autoru manās acīs.

 2. nu re, kā jau prognozējām – slimnīca tika virzīta uz likvidāciju, pēc kāda laika gan jau kāds nopri..vatizēs. Jansona k-gs var gulēt mierīgi, psihiski slimi bērni netiks ārstēti, lai klīst.

 3. mūsu valstī algas vajag 100 galvām ,neies jau lauzīt galvu par slimiem bērniem !
  tāda lūk mums valdība, jālaužas uz darbu lai vēl varētu kaut ko likvidēt.
  pat dažus mēnešus vecu bērnu vedīs uz ministriju mocīt ,lai tik varētu …

 4. Vai tad nevar vienreiz godīgi pateikt, ka ir arī neārstējamas slimības. Kāpēc paŗ ārstēšanu sauc lielās zāļu devas, kas kupē visas ķermeņa aktivitātes un nemotivētu uzvedību. Bet šiem bērniem vajag individuālu pieeju, nepārslogotu personālu ar adekvātu atalgojumu, tad nevajadzēs piesiet, jo jāskrien aplūkot, ko vēl kāds bērns izpilda, vai visus vienkārši sašpricēt, jo kā tad noturēt visu zem kontroles, ja nepietiek darbinieku. Un tad, ja ir pilns štats, var veikt pamatotas pēkšņas pārbaudes šādās iestādēs, kā policists krūmos, bet brīdinot pirms 1 km, piemēram, konstatē ātruma pārsniegšanu. Tāpat psihiatrijā, nu kauns, šodien strādāt pēc padomju laika psihiatrijas “zelta” standartiem, tas ir negods. Un psihiatrs apgalvo, ka ārstē slimnieku!!! Un atdod to mājās ne tikai garīgi slimu (jo nevar viņu izārstēt), bet vēl fiziski sagrautu, pamperos, kājas velkošu invalīdu. Un, ziniet, fiziskā puse parasti mājās uzlabojas. Tad ir dilemma, uzvedība ir neadekvāta, tuvinieki atdod slimīcā, bet saņem, ja ņem, mājās pilnīgu dārzeni. Ja viņš bija, atvainojiet, traks, tad tagad arī ir fiziski tizls. Un to pie mums sauc par ārstēšanu.

 5. Čakša tiešām tiešām visu laiku tikai muld. Kur tas miljards palicis, kurās kabatās. Uz izmeklēšanu jāgaida 5 – 9 mēneši, ārsti un medmāsas arī savās kabatās nejūt. To Čakšu tiešām vajag prom, jo ātrāk , jo labāk. Tagad vēl ar bērnu nāks uz darbu, nu pilnīga ņirgāšanās, ne kauna, ne goda.

 6. Vai Čakšai priekš aukles naudas trūkst?Kaut kāds murgs,uz darbu vest zīdaini.Tak būtu mājās sēdējusi kopā ar mazulīti,kas tā par māti!?

 7. Un kāpēc Čakšai bāriņtiesa nedraud ar bērna izņemšanu no ģimenes par jaundzimušā nepienācīgu aprūpi un atstāšanu novārtā – bez mātes klātbūtnes garas stundas? Vai tā neskaitās emocionāla vardarbība pret zīdaini? Varbūt arī viņas bērnu labāk dot uzreiz kādā audžuģimenē, kur bērniņu aprūpēs bērnus mīloši audžuvecāki?

 8. Cik pretīga mums vara, tikai par sevi un savām algām vien domā. Jo vairāk cilvēku aizbrauc, jo samazinās nodokļu summa, un tad nu ar steigu ir jāizdomā jauni nodokļi, vai jāpaceļ esošie, vai arī kas jālikvidē. Cik cilvēku atkal paliks bez darba, un nebūs jums nodokļu, bet jūs iegūsiet, jo nebūs strādājošiem jāmaksā algas. Tikai- tie cilvēki aizbrauks pasaulē strādāt, jo te viss grimst, mēs vēl knapi turamies virs ūdens, tikai varas kabineti gan nesamazinās. Tur visi turpina smirdēt un saņemt tūkstošus algā par to, ka iznīcina un atņem cilvēkiem darbu, likvidē darbavietas, un cik ilgi to turpināsiet?

  1. Tas turpināsies tik ilgi kamēr vairākums balsos par ,savejiem,kuri patiesībā kalpo ASV interesem. Vai mums ir jāupure savu valsti un tautu citas valsts labklājibai?

 9. Taisniba autoram. Realas darbibas nav,tikai tuksa muldesana. Onkologijas t.s.zalais koridors nedarbojas-es personigi gaidiju rinda onkologijas centra 3 nedelas. Pie kardiologa gaidu 3 menesus Jelgavas veselibas centra netalu no dzelzcela stacijas,adresi nezinu.

 10. Ja,taisnība.Autors nav vienāldzīgs pret problēmām.Bet ir vēl trakāka!Melnais karlis un kompānija optimizēs skolas aizklapējot specskolas,kuru audzekņi nāks mācīties kopā ar parastiem bērniem,kaut zināms ka daži knapi runā,daži ar nazi saduruši divus grupas bērnus un t.t.Valsts vadītājiem ir vienalga.Bet mums?

Pievienot komentāru