Atkarības, Psiholoģija

Valsts atbalsts smēķēšanas atmešanai

Foto - Shutterstock

Veselības ministrija sākusi īstenot pilotprojektu smēķēšanas atmešanas veicināšanai.

Līdz 2019. gada marta beigām ikvienam pilngadīgam Latvijas iedzīvotājam būs iespēja piedalīties bezmaksas smēķēšanas atmešanas grupu nodarbībās, kuras vadīs speciāli apmācīti psihologi un psihoterapeiti. Savukārt ģimenes ārstu un grūtnieču aprūpē iesaistīto speciālistu uzdevums – informēt par to savus pacientus un mudināt iesaistīties šajos pasākumos.

Marta beigās uz pirmo nodarbību Valmieras jaunatnes centrā “Vinda” jau pulcējās Valmieras un tuvējo pagastu iedzīvotāji. Aprīlī darbu sāks grupas Alūksnē, Aizkrauklē, Jelgavā, Jūrmalā, Saldū un Rīgā. Līdz 2019. gada marta beigām tiks noorganizētas piecdesmit šādas grupas, tajā skaitā vairākas grupas grūtniecēm un jaunajām māmiņām.

“Šāds atbalsta pasākumu kopums pieaugušajiem Latvijas iedzīvotājiem, kuri vēlas atmest smēķēšanu, tiek organizēts pirmo reizi. Visi grupu vadītāji ir apmācīti darbam ar jaunu smēķēšanas atmešanas atbalsta programmu, kura izstrādāta tieši šim projektam un kurā apkopotas modernas, uz pētījumiem balstītas metodes,” stāsta projekta koordinatore, Rīgas domes Labklājības departamenta Veselības pārvaldes apmācību un informācijas sektora vadītāja psiholoģe Inga Dreimane. Paredzēts, ka katrā grupā būs ne vairāk par 12 dalībniekiem. Pagaidām tiek testēts arī vēlamais grupu nodarbību skaits – četras vai septiņas, taču kopējais šim mērķim atvēlēto stundu skaits paliks nemainīgs.

Pilotprojekta aktivitātēs būs iesaistīti arī ģimenes ārsti, ginekologi un vecmātes, kuriem jau izsūtītas speciālas rokasgrāmatas. Līdzīgi informatīvie materiāli pieejami arī atbalsta grupu vadītājiem un dalībniekiem. “Rokasgrāmatā ārstiem iekļauta informācija gan par smēķēšanas ietekmi uz veselību un augļa attīstību, gan to, kā runāt ar pacientu un kādus jautājumus par smēķēšanu ir vērts uzdot, bet kādi jautājumi ir bezjēdzīgi, kādas metodes var izmantot smēķēšanas pārtraukšanai. Jau sen pierādīts, ka moralizēšanai un pamācīšanai nav panākumu ne bērnu audzināšanā, ne paradumu maiņā pieaugušajiem. Daudz svarīgāka ir iejūtīga un pamudinoša attieksme, kas liek paraudzīties uz savu dzīvi ilgtermiņā gan kā smēķētājam, gan kā nesmēķētājam,” norāda psiholoģe.

Vairākas atbalsta grupas tiks rīkotas topošajām un jaunajām māmiņām. Pirmā grupa savu darbu sāk jau šoceturtdien, 5. aprīlī, Jelgavā.

Lai pieteiktos uz bezmaksas nodarbībām, nav vajadzīgs ārsta nosūtījums, tikai vēlme un motivācija atmest smēķēšanu. Arī informācija par grupu dalībniekiem ir konfidenciāla, tas nozīmē, ka neviens cilvēks no malas nedrīkst piedalīties nodarbībās.

Vai šajā projektā izdosies iesaistīt arī pīpmaņus vīriešus? “Mums bija patīkams pārsteigums, ka puse dalībnieku, kuri jau pieteikušies uz atbalsta grupu nodarbībām, ir vīrieši ar atšķirīgu smēķētāja stāžu – no dažiem līdz par vairākiem desmitiem gadu. Tas nozīmē, ka viņi domā par savu veselību un ka viņus saista nodarbību formāts, kas ļauj pašiem strādāt ar sevi un izlemt, kā rīkoties tālāk,” uzsver psiholoģe.

1 komentārs

 1. Biju pieteikusies vienā no pirmajam grupām.
  Diemžēl, man savas domas un enerģija, kurās mobilizējos konkrētam uzdevumam – smēķēšanas atmešanai, Inga Dreimane brutāli izjauca, atņemot man iespēju turpināt darbu Rīgas grupā, kurā biju uz pirmo nodarbību.
  Pirmā nodarbība bija info un iepazīšanās nodarbība, kuras vadītāja vadītaja bija Solvita. Viss likās daudzsološi. Likās, BEIDZOT varēšu saņemt to, kas man trūkst, proti, grupas dalībnieku atbalstu, ieguldot arī savu artavu.
  Cerību pilna un ar prieku pēc nedēļas devos uz otro nodarbību, bet, bija notikušas izmaiņas, par kuram iepriekš (pirmajā nodarbībā info daļā) netiku brīdināta, ka netikšu atpakaļ grupā kurā biju un, ka arī vadītāja būs cita – ar grupu darbu un šim nopietnajam jautājumam pilnīgi nesagatavotu un bez iepriekšējas pieredzes cilvēku – Ingu Dreimani, kura neņēma vērā daudzus būtiskus faktus, tādus, kā katra cilvēka individuālā pieredze un ar to saistītās grūtības, kura atļāvās uzsvērt, ka grupu dalībnieki par to neko nemaksā u.c. No Ingas Dreimanes puses tika pieļautas daudzas citas, ļoti būtiskas kļūdas, attiecībā gan uz organizatoriskās dabas jautājumiem, gan morāli ētiskās dabas jautājumiem attiecībā pret gupas dalībniekiem. Inga Dreimane bija ieņēmusu pozīciju, ka grupas dalībnieki par šo projektu nemaksā un, izejot no tā, bija jūtama izcili pavirša attieksme attiecībā pret grupu dalībniekiem.
  Piltoprojekts, kā sapratu, paredz nežēlīgu eksperimentu ar grupu dalībniekiem, kurā grupu dalībnieki var tikt pakļauti ar viņiem nesaskaņotiem jautājumiem.
  Inga Dreimane tur vnk atstrādā, lai gūtu sev peļņu. Viņai nerūp, cik negatīvi tas var atsaukties uz grupu dalībniekiem.
  Nezinu, ko darīt. Jūtu nepiecieamību rakstīt sūdzību veselības ministrijai par gūto negatīvo pieredzi, kuru guvu otrajā nodarbībā no Ingas Dreimanes puses, kura man liedza iespēju turpināt piedalīties tajā grupas nodarbībā, kurā biju ieradusies pašā sākumā, kurā biju ieradusies ar konkrētu uzdevumu – uzdevumu mobilizēt savu enerģiju smēķēšanas atmešanai un saņemt to, kas pietrūkst personīgi – grupas atbalstu.
  Visas domas un enerģija, “pateicoties” neprofesionālai pieejai Ingas Dreimanes personā, man tika novirzīta ne tajā gultnē, ar kādu biju vērsusies attiecīgajā programmā.
  Nevienam neieteiktu pakļaut sevi visādiem pilotprojektiem (lasīt, experimentiem).
  Tām nodarbībām organizatoriem un vadītājiem pašiem vispirms ir kārtīgi jāsagatavojas, nevis jāapietas ar pa fikso izlasītām gramatiņam.
  Neviena cigarete nevar izraisīt to ļaunumu, kuru nodara negatīva pieredze un negatīvas emocijas, kurās ieveda un pasniedza Inga Dreimane.

Pievienot komentāru