Ājūrvēda, Netradicionāli

Ja kaklā dedzina… Ieteikumi no ājurvēdas ārstes

Foto - Shutterstock

Kaklā atrodas cilvēka radošā čakra. Ja tas bieži sāp, der padomāt, ko dzīvē darām nepareizi, vai spējam sevi radoši izpaust. Varbūt strādājam netīkamu darbu, piemēram, gribam gleznot, bet ik dienu pavadām pie datora. Tad jācenšas meklēt iespēju nodarboties ar radošajām aktivitātēm paralēli darbam, iesaka ājurvēdas speciāliste Ilona Ābele.

Vīrusi mūs pievārē, rodoties nelabvēlīgiem ap-
stākļiem, piemēram, stresam, ēšanas vai citām pārmērībām. Organisms cenšas ar tiem cīnīties pats, taču, ja tam nepalīdzam, var attīstīties slimība – veidoties gļotas, kuras no kuņģa izplatās uz plaušām, rīkli un deguna blakusdobumiem.

Sākumā kādu stundu vai dienu ir vātas jeb gaisa došas disbalanss, kad kaklā ir sausa, skrāpējoša sajūta. Pēc tam sākas nākamā stadija ar izjauktu kaphas jeb zemes došas līdzsvaru – kakls pietūkst, ir sāpīgs, rodas rīšanas grūtības.

Ko darīt?

● Sajūtot pirmās smeldzes pazīmes kaklā, maziem malciņiem jādzer nedaudz govs piena, uzsildot to līdz pirmajam burbulim un pieliekot mazliet kurkumas, kanēļa vai vislabāk safrāna.

● Sausuma sajūtas mazināšanai kaklā un imunitātes stiprināšanai noder ingvera tēja, ko gatavo no svaigas sarīvētas saknes, ko aplej ar karstu ūdeni. Vēlāk, sākoties tūskai, var izmantot arī šā auga pulveri, ja vien tas nešķiet par stipru.

Lai mazinātu gļotu izdali, der pasūkāt medu, bet atteikties no tās veicinošiem produktiem, piemēram, govs piena izstrādājumiem, svaigiem gurķiem, melonēm, arbūziem un vīnogām.

● Sūrstošu sāpju mazināšanai dzer siltu tēju, lieto prīmulas ēterisko eļļu ar E vitamīnu vai E vitamīnu eļļā. Medus šajā gadījumā vēl vairāk dedzinās rīkli.

● No rītiem un vakaros skalo kaklu, glāzē ūdens izšķīdinot ceturtdaļu tējkarotes sāls vai pustējkaroti kurkumas.

● Kamēr kaklā ir sausa un skrāpējoša sajūta, var paskalot muti ar sezama eļļu. Taču, ja rodas dedzināšana, skalošana jāpārtrauc, lai iekaisums vēl vairāk nepastiprinātos.

● Rīkles tūskas mazināšanai un organisma spēcināšanai lieto kaphas tēju – garšvielu maisījumu no vienādās daļās sajauktiem maltiem melnajiem pipariem, čili, kardamona, kanēļa un koriandra. Kardamonam piemīt pretiekaisuma, koriandram – sviedrējoša, temperatūru pazeminoša un pretvīrusu, čili un melnajiem pipariem – imūnstimulējoša un gļotu izdali mazinoša, bet kanēlim – sildoša un pretsāpju iedarbība.

● Tūskas un iekaisuma mazināšanai var pasūkāt travisila konfektes vai apēst pa tējkarotei ājurvēdiskā ievārījuma čavanpraša, ļaujot tam izkust mutē. Svarīgi to sākt darīt uzreiz, tiklīdz radusies kņudinoša sajūta.

● Kaklu ik pa laikam ieziest ar ājurvēdiskās eļļas saturošo siddhalepa balzamu – tas mazina iekaisumu un tūsku.

● Angīnas gadījumā pašsajūtu uzlabo dabiskās antibiotikas – nīma kapsulas, ko lieto divas līdz trīs reizes dienā pēc ēšanas.

● Pret angīnu palīdz koloidālā sudraba šķīdums, kam piemīt ne tikai pretvīrusu, bet arī antibakteriāla darbība. Pirmajā reizē pusglāzē ūdens izšķīdina trīs piles. 15 minūšu līdz stundas laikā iestāsies liels nespēks. Tad jādzer daudz šķidruma un jāievēro miera režīms. Pēc četrām līdz piecām stundām lieto piecus pilienus, tad desmit un nākamajās dienās – desmit divreiz dienā.

Aromaterapijas speciāliste: 
mikrobus sakauj ēteriskās eļļas

Labi palīgi vīrusu un baktēriju uzveikšanai ir ēteriskās eļļas. Lai iznīcinātu mikrobus telpās, katru dienu vajadzētu pa pusstundai iedegt aromalampiņu. Antiseptiska iedarbība piemīt ikvienai eļļai, taču telpu dezinficēšanai īpaši ieteicams eikalipta, priedes, kadiķa, krustnagliņu vai cits tīkams aromāts. Šim nolūkam nav piemērotas vienīgi ekskluzīvās rožu, jasmīnu un citu ziedu esences, kurām piemīt galvenokārt psihoemocionāla iedarbība. Turklāt pret vīrusu uzbrukumu varam sevi stiprināt, nepieļaujot domu, ka saslimsim, iesaka aromaterapijas speciāliste Liene Āķīte.

Ja mājinieki un kolēģi jau saaukstējušies un sūdzas par kakla sāpēm, imunitātes spēcināšanai varam ieziest ķermeni ar kādu sev tīkamu aromātisko eļļu vai arī iepilināt dažas piles vannā.

Efektīvāk iedarbosies kokteilis no trim līdz piecām esencēm, turklāt lietojot tās dažādos veidos.

Pret ēteriskajām eļļām jāizturas kā spēcīgām zālēm un, nezinot īsto devu, labāk tās izmantot mazāk, nevis vairāk.

Ja ārstēšanās sākumā parādās izsitumi, parasti tie neliecina par alerģiju, bet tā saukto organisma attīrīšanās šoku, kas pāries apmēram nedēļas laikā.

Ko darīt?

● Svarīgi sākt ar mikrobiem cīnīties nekavējoties, kamēr sāpes nav pastiprinājušās. Tikko kaklā sāk kņudēt, vairākas reizes dienā ieteicams to skalot ar sandalkoka eļļas šķīdumu, iepilinot divas piles vienā tējkarotē piena un ielejot pusglāzē ūdens.

● Stiprākas sāpes mazina maisījums, ko gatavo tāpat, izmantojot pa trim pilēm eikalipta, tējaskoka, lavandas eļļas un vienu pilienu piparmētras eļļas. Lavanda atslābina, nomierina un mazina sāpes, eikalipts un tējaskoks nogalina vīrusus un baktērijas, bet piparmētra remdē smeldzi un atvēsina.

● Ja netīk skalot kaklu, var izmantot ārīgas aplikācijas. 30 mililitros alvejas želejas iepilina vienu līdz divas piles piparmētras, piecas piles lavandas un tikpat eikalipta smaržeļļas. Šis variants ir piemērots tiem, kam netīk taukaina sajūta, jo želeja ir vieglas konsistences un ātri iesūcas ādā. Ja tās nav, var aizstāt ar saldo mandeļu, vīnogu kauliņu vai olīvu eļļu. Kaklu ar šo maisījumu ieziež trīsreiz dienā. Ja organisms ir novājināts un infekcija izplatās tālāk, to uzklāj arī plecu un plaušu apvidū.

● Vakaros aptuveni 15 minūtes patur kājas siltā sālsūdenī, kam pievieno līdz desmit pilēm ēteriskās eļļas. Pēc tam izmasē pēdas ar saldo mandeļu, vīnogu kauliņu vai olīvu eļļu, īpaši rūpīgi to darot īkšķa locījuma vietā, lai veicinātu enerģijas plūsmu.

● Ja iekaisums elpceļos izplatās arvien dziļāk, veic tvaika inhalācijas, nepārcenšoties ar tā karstumu, lai neapdedzinātu kaklu. Stipras smeldzes gadījumā labāk šo paņēmienu neizmantot.

● Kvalitatīvu lavandas, eikalipta vai citu ēterisko eļļu pret kakla sāpēm var lietot arī iekšķīgi, ja tas norādīts uz pudelītes. Tomēr jebkurā gadījumā par pieļaujamo devu jākonsultējas ar speciālistu. Tā kā eļļas pastiprina medikamentu iedarbību, dažkārt tās dod iespēju mazāk lietot antibiotikas vai pat iztikt bez tām.

Pievienot komentāru