Bērni, Veselība

Moluski – ādas kaite?

Foto - Shutterstock

Lasītāja jautā: “Manam dēlam (viņam ir 10 gadu) ir dīvaini veidojumi uz ādas. Uzzināju, ka šīs nejaukās pumpiņas dēvē par moluskiem. Kas tā ir par vainu, kur meklēt palīdzību, kā ārstēt?”

 

“Šo kaiti dēvē par kontagiozo molusku, tā ir vīrusa saslimšana, kas visbiežāk novērojama bērniem. Vīruss ir nepatīkams ilglaicīgās norises dēļ, tas var atrasties uz ādas no mēnešiem līdz pat gadiem,” skaidro Derma Clinic Riga dermatoveneroloģe Evita Jakušonoka.

Vīrusa infekcija tiek nodota tiešā kontaktā vai caur sadzīves priekšmetiem (sūkļi, dvieļi, rotaļlietas u.c.), tā paliek dzīvojamo telpu putekļos. Bērna inficēšanās visbiežāk notiek peldbaseinā, bērnudārzā vai skolā. Nereti tiek novēroti epidēmijas uzliesmojumi bērnu kolektīvos. Kopš inficēšanās brīža līdz pirmajām pazīmēm var paiet ilgāks laiks – no 2 nedēļām līdz 6 mēnešiem.

Ar šo kaiti var saslimt jebkurā vecumā, bet īpaši jutīgi ir bērni un imūndeficīta pacienti. Saslimšana bieži skar atopiskā dermatīta pacientus, turklāt viņiem tā mēdz noritēt smagākā formā.

Kontagiozais molusks uz ādas parādās kā gludi, spīdīgi, gandrīz caurspīdīgi, rozā vai pelēkdzelteni kupolveida mezgliņi – diametrā no 1 līdz 10 mm. To daudzums var būt atšķirīgs – no atsevišķiem mezgliņiem uz sejas, kakla, krūtīm, locītavām, delnu virspuses līdz pat situācijai, ka tie ir uz visa ķermeņa. Dažkārt var pievienoties nieze.

Shutterstock ilustrācija
Shutterstock ilustrācija

Šī saslimšana jāārstē, jo ir lipīga ādas vīrusa slimība. Ja kaiti neārstē, kontagiozā moluska mezgliņi var savairoties, kā arī var pievienoties sekundārā bakteriālā infekcija. Imunitāte pret šo vīrusu ir īslaicīga, un cilvēks var inficēties atkārtoti.

Ārstēšanas metodes ir dažādas atkarībā no mezgliņu lokalizācijas un pacienta vecuma. Metodi izvēlas dermatologs, apsverot, kura būtu visefektīvākā konkrētā gadījumā. Piemēram, var visus mezgliņus izspiest ar kireti un apstrādāt ar 10% joda tinktūru. Var veikt kriodestrukciju, tas nozīmē, ka visi mezgliņi tiek apstrādāti ar šķidro slāpekli. Maziem bērniem bieži lieto lokālos pretvīrusa līdzekļus. Tos var aplicēt mājās paši vecāki, lai bērnam šī procedūra nebūtu pārāk nepatīkama.

Kontagiozā moluska profilaksei svarīgi ievērot personīgo higiēnu, nelietot kopējus vannas un tualetes piederumus.

 

logo-36

Pievienot komentāru