Ārstēšana, Citas slimības

13. aprīlī notiks bezmaksas seminārs pacientiem un mediķiem par aktualitātēm hemofilijas pacientu aprūpē

Foto-Shutterstock.com
Uzziņai:

Pasākums norisināsies Austrumu slimnīcas stacionāra „Latvijas Onkoloģijas centrs” apspriežu zālē, sākot no pulksten 11.00 līdz 14.00. Dalība pasākumā ir bez maksas.

13. aprīlī Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā notiks Pasaules hemofilijas dienai veltīts pasākums – izglītojošs seminārs par aktualitātēm hemofilijas pacientu aprūpē, ko aicināti apmeklēt paši pacienti un medicīnas darbinieki, kuri ir iesaistīti hemofilijas pacientu aprūpē.

Hemofilija ir iedzimta slimība, kuras gadījumā ir traucēts normāls asins recēšanas process, jo organismā trūkst kāds no koagulācijas faktoriem jeb plazmas olbaltumvielām, kas nodrošina normālu asinsreci. Atkarībā no trūkstošās olbaltumvielas izšķir divus hemofilijas paveidus – A un B tipa hemofiliju. Pacientiem ar asins recēšanas traucējumiem katra brūce var izraisīt grūti apturamu asiņošanu, tādēļ viņiem ir nepieciešama īpaša aprūpe. Latvijā pieaugušo hemofilijas pacientu ārstēšanu un aprūpi nodrošina Austrumu slimnīcas stacionāra „Latvijas Onkoloģijas centrs” Ķīmijterapijas un hematoloģijas klīnikas hematologi.

Ik gadu 17. aprīlī atzīmē Pasaules hemofilijas dienu. Šogad tas notiks jau 28. reizi, un Pasaules hemofilijas dienas devīze ir „Dalīties ar zināšanām”, lai palīdzētu cilvēkiem ar hemofiliju dzīvot veselīgāk, ilgāk un pilnvērtīgāk. Tādēļ Austrumu slimnīcā norisināsies izglītojošs pasākums hemofilijas pacientiem, kā arī ārstniecības personālam, kas iesaistīts šo pacientu aprūpē. „Zināšanas, jauna informācija, dalīšanās pieredzē – tas uzlabo pacientu izpratni par savu stāvokli un iespējām to uzlabot,” skaidro Ķīmijterapijas un hematoloģijas klīnikas vadītāja profesore Sandra Lejniece.

Hemofilija pieder reto slimību grupai, taču saskaņā ar Pasaules Hemofilijas federācijas datiem pasaulē ir vairāk nekā 184 tūkstoši hemofilijas slimnieku. „Šobrīd Latvijā ir 92 pieauguši pacienti ar A tipa hemofiliju un 21 pacients ar B tipa hemofiliju. Vissvarīgākais šiem pacietiem, protams, ir hemofilijas ārstēšana, bet, kļūstot vecākiem, aktualizējas arī citas problēmas, kas saistītas ar hemofilijas komplikācijām, kā arī novecošanu kā tādu,” stāsta profesore Lejniece.

Pasaules hemofilijas dienai veltītajā pasākumā Austrumu slimnīcas vadošie speciālisti stāstīs par dažādiem hemofilijas pacientiem aktuāliem jautājumiem: profilakses pasākumiem asiņošanas novēršanai, C hepatītu un citām aknu slimībām hemofilijas pacientiem, locītavu izmaiņām un to ārstēšanas iespējām hemofilijas gadījumā, kā arī sirds un asinsvadu izmaiņām, cilvēkam kļūstot vecākam. Pasākumā piedalīsies Ķīmijterapijas un hematoloģijas klīnikas vadītāja Sandra Lejniece, Aknu slimību nodaļas vadītāja Ieva Tolmane, Traumatoloģijas un ortopēdijas klīnikas vadītājs Andris Vikmanis, Sirds un asinsvadu klīnikas virsārsts Aldis Strēlnieks, kā arī medicīnas māsas Dzidra Bubire un Kitija Janele (Bērnu klīniskā universitātes slimnīca), kurām ir liela pieredze hemofilijas slimnieku aprūpē. Pasākuma noslēgumā pacienti dalīsies pieredzē, kā sadzīvo ar hemofiliju.

Pasākumu organizē Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Atbalsta fonds un Latvijas Hematologu asociācija.

 

Pievienot komentāru