Ārstēšana, Citas slimības

Kā noris žultsakmeņu izņemšanas operācija

Foto - LETA

“Gribētu uzzināt, kā noris žultsakmeņu izņemšanas operācija. Pēc cik ilga laika var atgriezties darbā?
” Normunds Rīgā

Žultsakmeņi ir izplatīta saslimšana. To konstatē aptuveni trešajai daļai pacientu, kuri vecāki par 50 gadiem. Šī veselības problēma ir komplicēta, bet īpaši sarežģīti ir gadījumi, kad žultsakmeņi nokļūst žultsvados. Rīgas Austrumu slimnīcas ķirurgs Haralds Plaudis uzsver, ka šādiem pacientiem nereti novērojama arī dzelte un žultsceļu iekaisumi.

Lai atbrīvotu pacientu no žultsakmeņiem, izmanto dažādas metodes, un tās kļūst arvien saudzējošākas un aizņem mazāk laika.

Agrāk pacientiem izvēles nebija: iestājoties stacionārā, vajadzēja veikt ilgstošus un dārgus izmeklējumus (magnētisko rezonansi), lai žultsvados konstatētu žultsakmeņus. Pēc tam endoskopiskas procedūras laikā caur divpadsmitpirkstu zarnu žultsakmeņus izņēma. Šādas operācijas ir komplicētas un var veicināt aizkuņģa dziedzera iekaisumu veidošanos, turklāt kopumā pacientiem stacionārā jāpavada pat 2–3 nedēļas.

Ieviešot praksē jaunākās tehnoloģijas un metodes, piemēram, Rīgas Austrumu slimnīcas Vispārējās un neatliekamās ķirurģijas klīnikā komplicētās žultsceļu operācijās izmanto holedohoskopiju. Šī metode ir daudz saudzīgāka, vairs nav nepieciešami sarežģīti izmeklējumi, un pacientam nav ilgstoši jāuzturas stacionārā.

Operācijas laikā laparoskopiski veic intraoperatīvu sonogrāfiju un, izmantojot holedohoskopu, žultsakmeņus no žultsvadiem izņem. Pacients jau pēc 2–3 dienām var doties mājās.

Pievienot komentāru