Netradicionāli, Padomi

Aromterapija: guļamistabai sava, virtuvei – cita

Foto no Georga Celitāna personiskā albuma

“Mani tracina, ka televīzijas reklāmās tualetes smaržinātājus dēvē par aromterapiju,” teic aromterapeits, Rīgas aromterapijas skolas mācību centra Ambra vadītājs Georgs Celitāns. Cilvēka smadzenēm gan ir pilnīgi vienalga, vai smaržu molekula ir dabīgas izcelsmes vai nē. Piparmētras eļļā, piemēram, mentols ir 40–60% no sastāva. Smadzenēm neinteresē, vai mentols ir no dabīgās eļļas vai ķīmiski sintezēts. Signāls būs viens un tas pats. Tomēr ir pierādīts, ka iesnu gadījumā efektīvāk palīdz inhalācijas ar piparmētras, nevis mentola eļļu, stāsta aromterapeits. Tāpēc dziedināšanai jāizvēlas dabīga ēteriskā eļļa.

“Piemēram, tualetē izmantoju veikalā pirktu ķīmisku smidzinātāju ar parfimērijas jasmīna aromātu. Ņemot vērā cenu, tas ir stiprs un noturīgs līdzeklis. Nav nozīmes, ar ko aromatizē telpu – dabīgu vai ķīmisku preparātu, līdz tas nokļūst uz ādas.

Taisīt tualetes atsvaidzinātāju no ēteriskajām eļļām man ir žēl. Ja gadās nopirkt sliktas kvalitātes eļļu, to gan var izmantot tualetes atsvaidzināšanai. Var arī paņemt trauku ar ūdeni un tajā samest izlietotās ēterisko eļļu pudelītes un korķīšus, kas vēl aizvien ir aromātiski,” iesaka aromterapeits. Šādu trauciņu var novietot arī virs radiatoriem, lai mitrinātu telpas sauso gaisu.

 

Kāds aromāts virtuvei?

Virtuve saistās ar garšvielām, kuras pievienojam ēdieniem. Tās uzlabo garšu, stimulē siekalu izdalīšanos, veicina gremošanu. Lai telpa smaržotu patīkami un kārdinoši, aromterapeits iesaka kardamona, koriandra un citrusa ēterisko eļļu. Arī pētersīļu eļļa būtu piemērota, bet tā ir dārga. To vērtīgāk lietot terapijai, nevis telpu atsvaidzināšanai.

“Es kvēpinu tikai tās eļļas, kas cenu ziņā ir lētas – ap septiņi eiro par pieciem mililitriem, kas ir aptuveni simt pilienu. Vidēji dārgas eļļas ir no septiņiem līdz 11 eiro par divarpus mililitriem. Augsta cena ir tām eļļām, kur viens mililitrs (10–15 pilienu) maksā septiņus eiro. Ir eļļas, kurām viens piliens maksā no diviem līdz pieciem eiro,” atklāj aromterapeits. Dārgākās eļļas ir jasmīna, melisas, kumelīšu, rožu – tie ir augi, kuri smaržo, bet tajos ir ļoti maz eļļas. Piemēram, lai iegūtu vienu pilienu kumelīšu ēteriskās eļļas, vajag 300  gramu drogu. Salīdzinājumam  – vienam tējas maisiņam nepieciešami divi grami kumelīšu. Ieziežot ādā vienu pilienu kumelīšu eļļas, ķermenim dodam līdzīgu efektu, it kā censtos izdzert spaini kumelīšu tējas. No šāda daudzuma organisms nespēj uzņemt visas aktīvās vielas un tās izmantot. Tas paņem tik daudz, cik nepieciešams, bet pārējo izvada. “Slimojot ir vienalga, vai ārstējamies ar aptiekas preparātu vai ēteriskajām eļļām. Tāpat būs jāslimo piecas dienas. Ja pārdozēsim ēteriskās eļļas, agrāk nepiecelsimies,” apgalvo speciālists.

Georgs parāda lavandas ziedus, kuri savākti 2005. gadā. Smarža vēl aizvien ir spēcīga. Ēteriskās eļļas tajos ir tik daudz, ka, uzliekot uz karstiem akmeņiem, izdalīsies spēcīgs aromāts. Uzliekot uz akmeņiem kumelītes, varēs sajust vien deguša siena smaku, smej aromterapeits. “Kumelītes nekad nav tikušas kvēpinātas. Var kūpināt kadiķi, bet kumelīti vajag dzert.”

 

Kas der viesistabai?

Viesistabā ar aromātiem var eksperimentēt, bet pamatā der citruss un koksne, piemēram, sarkankoks. Var kopā jaukt eļļas, kas patīk.

Ziemā vairāk gribas skujkoku eļļas (kas stiprina imunitāti) un karstās garšvielu eļļas. Pietiek ar vienu pilienu piparmētras eļļas (kas arī stiprina imunitāti), lai spēcīgais aromāts izplatītos pa visu telpu. Tumšajā gadalaikā parasti izpērk apelsīnu eļļu, kas ir vieglais antidepresants.

Vasarā degunam patīk svaigāki – citrusa un zāļu – aromāti, piemēram, laims, palmroze, citronzāle, lavandīns.

Svečturī jaucot trīs eļļas pilienus un vairāk, aromāts būs pārāk spēcīgs (telpai pietiek ar 2–4 pilieniem). Dažkārt jaukšanai jāizmanto attiecība 1:10, tāpēc to labāk veikt nelielā trauciņā vai tukšā pudelītē, lai maisījumu var uzglabāt. Pēc tam no jaunā kokteiļa svečturī iepilina vajadzīgo pilienu skaitu.

 

Kokteilis guļamistabai

Guļamistaba ir paredzēta naktsmieram, tai piestāv nomierinošais lavandas aromāts. Var sakombinēt lavandu ar tējaskoku (imunitātei) un rozmarīnu (nogurušās nervu sistēmas stimulācijai) attiecībā 3:2:1. Savukārt no rīta piemērotāka attiecība būtu 1:2:3, lai justos možāki. Jāatceras, ka rozmarīns var paaugstināt asinsspiedienu. Lavanda asinsspiedienu pazemina, bet neietekmē tos, kam asinsspiediens jau ir zems.

 

Foto - Shutterstock
Foto – Shutterstock

Vai aromterapijai nav blakņu?

“Tās daļiņas, ko ieelpojam ar eļļu, ir niecīgas, tādēļ var aizmirst, ka kādas eļļas pārdozēšana varētu būt toksiska,” apgalvo speciālists. Nekādi traucējumi nevar rasties, ja seko savām sajūtām, – pasmaržo eļļu, ja tā patīk, tad lieto, ja nepatīk, nelieto neatkarīgi no tā, cik labas īpašības tai piemīt. Ar ēterisko eļļu (kumelīšu, lavandas) starpniecību varot pat ārstēt alerģiju. Georgs nav sastapis nevienu, kam būtu bijusi alerģija pret ēterisko eļļu. Ir toksiskas eļļas, piemēram, ciedru eļļa: tā palīdz elpceļu problēmu gadījumā, bet, ilgstoši lietojot iekšķīgi, ir kaitīga (organisms lēni izvada eļļu, tā uzkrājas). Arī tūjas eļļai piemīt laba un vienlaikus toksiska iedarbība – līdzīgi kā antibiotikām. Pat uz ādas to vajadzētu klāt piesardzīgi.

Svečturī kvēpinātas eļļas gan nespēj uzkrāties organismā vai kļūt toksiskas, mierina speciālists.

 

Varbūt labāk vīraku?

Pirms pērk vīraka smaržnūjiņas, jāzina, ka veikalā tās smaržo pavisam citādi nekā kvēpinot. “Iesaku nopirkt vienu smaržkociņu, iziet ārā, aizdedzināt un paostīt. Ja patīk dūmu aromāts, tad var iegādāties visu iepakojumu,” iesaka speciālists.

Tie vīraka kociņi, ko pārdod veikalos, gan neesot nekāds vīraks. “Veikalos pārdod komercproduktus, kuru kvalitāte ir apšaubāma, tomēr tie var nodrošināt meditatīvu noskaņojumu. Kociņi iedarbojas uz limbisko sistēmu līdzīgi kā aromātiskās eļļas.”

Vārds “vīraks” gan smaržkociņu apzīmēšanai ir neadekvāts. Par vīraku sauc bioloģisku materiālu – vīraka koka sveķus, atklāj aromterapeits. Vīraka koki aug tikai Dienvidamerikā, Āfrikā un Indijā. Patlaban pasaulē intensīvi notiek to pētniecība, jo koku sveķi ir aktīvs stimulants, kas iznīcina nevēlamus mikroorganismus. Vīrakeļļas palīdz ieiet meditatīvā stāvoklī, tādēļ jau kopš senatnes vīraks ir tā viela, ko kvēpina baznīcās vai reliģisku rituālu laikā.

Vīraku var apspēlēt ar dārgajām eļļām. “Vīraka eļļa kopā ar rožu ēterisko eļļu ir nepārspējama kombinācija,” sajūsminās aromterapeits.

 

Deviņi vienkārši padomi, kā atsvaidzināt telpu

1. Vienkāršākais veids, kā atsvaidzināt telpu, ir atvērt logu un ļaut ieplūst āra gaisam. Istabā jātiek arī saules gaismai, jo saules stari dezinficē gaisu un mazina smakas, reizē uzlabojot noskaņojumu.

2. Līdzīgi kā gaisa atsvaidzinātājs, tikai bez kaitīgām smaržvielām iedarbojas kanēlis. Katliņā, kurā tiek vārīts ūdens, ieber kanēli vai iemet pāris kanēļa standziņu. Vāra, līdz smarža izplatās. Ar katliņu rokās var izstaigāt visas telpas.

3. Mājas uzkopšanai var izmantot citronu. Piemēram, klozetpodu var tīrīt ar citronu un sodu. Var pagatavot atsvaidzinošu spreju no laima vai citrona sulas, ūdens un sodas, kas neitralizē smakas un atsvaidzina gaisu.

4. Rosoties pa virtuvi, ēdienu smaržas parasti izplatās pa visām telpām. Tas var būt iemesls, lai biežāk pagatavotu kaut ko gardu.

5. Istabu skaistāku dara un atsvaidzina ziedi. Ja uz galda uzliek ziedus, gribas sakopt arī pārējo telpu.

6. Iegādājies kafijas pupiņas, kuras pats sasmalcini. Tās radīs patīkamu aromātu un arī garšos labi.

7. Piepildi kokvilnas maisiņus ar iemīļotākajiem kaltētiem garšaugiem, puķēm, garšvielām un ievieto tos atvilktnēs un skapjos, lai drēbes vienmēr labi smaržotu.

8. Regulāri maini gultasveļu, jo tā uzsūc ķermeņa smakas, eļļas, nolobījušos ādas virskārtu. Īpaši svarīgi mainīt spilvendrānas. Ja gultā guļ arī suns (mājdzīvniekiem gan būtu jāguļ atsevišķi) vai cilvēks ir alerģisks, veļa jāmaina biežāk.

9. Regulāri jātīra arī paklājs, jo tas ir mājvieta baktērijām, drupačām, netīrumiem no pēdām un kurpju zolēm. Paklāju var efektīvi iztīrīt ar sodu: to izbārsta uz paklāja un ļauj nostāvēties vismaz stundu. Tad izsūc ar putekļsūcēju.

 

Ievēro!

Svečtura trauciņā, kurā iepildīts tīrs ūdens, pievieno tikai tīras, neatšķaidītas ēteriskās eļļas, 2–4 pilienus (vienai telpai). Jaucot eļļas, tām nevajadzētu ļaut saskarties ar ādu.

 

logo-36

 

Pievienot komentāru