Veselam
Sekss

Kāpēc seksa laikā mēs fantazējam par citiem? 16

Foto: Shutterstock.com

Fantāzijas ir neatņemama mūsu romantiskās dzīves sastāvdaļa. Bet kāda cita klātbūtne tajās var aizskart mūsu partneri un likt mums šaubīties par savām jūtām. Kāpēc rodas tādas domas un kā pret tām izturēties?

Grūti iedomāties seksuālo dzīvi, kurā nav vietas fantāzijām. Dažreiz mēs neapzināti piešķiram partnerim vai svešiniekiem tādas īpašības un domas, kas mūs uzbudina. Varētu domāt – un kas tur slikts? Saskaņā ar žurnāla Sex Research datiem 98% vīriešu un 80% sieviešu laiku pa laikam domā erotiskas domas par kādu citu, ne partneri.

Tajā pašā laikā daudzi vēlētos neuzzināt, ka partnerim ir tādas fantāzijas. Saruna par šo tēmu var viegli beigties ar apsūdzībām neuzticībā. Bet vai ir jēga likt vienādības zīmi starp īstu krāpšanu un domām, kuras mēs nemaz neplānojam īstenot dzīvē?

Lai to izdarītu, jāsaprot, kāpēc mums vajadzīgas fantāzijas.

Mēs nevaram būt viens otram viss

“Savos seansos es bieži redzu pārus, kuru attiecības pasliktinās, jo ir greizsirdība,” saka Sets Meiers, psihoterapeits un pāru attiecību speciālists. “Es paskaidroju katram no partneriem, ka neviens nevar apmierināt jebkuru viņu vajadzību – seksā vai kādā citā jomā. Es iesaku pāriem iemācīties pieņemt otru kopumā, kā atsevišķu personību – un tas nozīmē pieņemt arī to, ka partneris var fantazēt par citiem.”

Mēs izspēlējam dažādus scenārijus

Dažreiz ir grūti saprast, ko mēs patiesībā gribam. Audzināšana; priekšstati par seksu, kas ir mums apkārt; mūsu pašu “bloki”, ko radījusi slikta pieredze – tas viss neļauj mums noteiktus jautājumus apspriest ar partneri atklāti.

Mūsu fantāzijās mēs varam būt vairāk brīvi un aizsargāti vienlaicīgi. Vistrakākie scenāriji, ko varam savā prātā iztēloties, ir iespējami, pateicoties sajūtai, ka varam to kontrolēt. Citu cilvēku līdzdalība var palīdzēt mums abstrahēties no pašreizējām attiecībām.

Cilvēki mūsu fantāzijās ir marionetes, ar viņiem mēs neizjūtam kaunu un neveiklību.

Mūs nomāc “absolūta” tuvība

Mēs fantazējam nevis tāpēc, ka nemīlam partneri, bet tāpēc, ka mūsu dzīve ir cieši saistīta ar viņa dzīvi un mums nepieciešama zināma brīvība no otra klātbūtnes. “Mēs domājam par citiem ne jau tāpēc (vai ne obligāti tāpēc), ka neesam tuvi. Varbūt mēs esam pārāk tuvi,” skaidro psihoterapeite Sūzana Vitborna. “Labam seksam ir nepieciešams zināms attālums. To sniedz fantāzijas.”

Mēs organizējam savu iekšējo pasauli līdzīgi, kā iekārtojam mājokli. Fantāzijas var būt veids, kā “izvēdināt” telpu un ielaist tajā svaigu gaisu. Tās var būt daļa no mūsu privātā stūrīša, kur citiem liegta piekļuve. Tas ir viens no iemesliem, kāpēc mums būtu jārespektē partnera fantāzijas – noslēpuma un nepieejamības elements uzbudina un attiecībām kopumā tas nāk par labu.

Kad vajadzētu sākt satraukties

“Ja partneri ir kopā jau daudzus gadus, loģiski, ka katram no viņiem ir fantāzijas par seksu ar citiem cilvēkiem,” skaidro Sets Meiers. “Tomēr, ja tādas domas ir vienmēr, katrā tuvības mirklī, tā var būt zīme: attiecībās kaut kas nav kārtībā”.

Ja tu pastāvīgi fantazē par kādu citu, varbūt tas ir psiholoģiskais aizsardzības mehānisms kā izvairīties no “neērtajām” sajūtām attiecībās. Tev var būt garlaicīgi, tu vari būt dusmīgs uz partneri, un tad iztēle sniedz aizsardzību pret tev nepatīkamo intimitāti.

Fantāzijas pastāv galvenokārt tāpēc, ka paliek tikai fantāzijas.

“Iracionālā mūsu prāta daļa baidās, ka iekāres slūžas atvērsies un mēs šo straumi vairs nespēsim kontrolēt,” saka Sūzana Vitborna. “Iztēloties seksu ar kādu svešinieku ir tik droši tāpēc, ka jūs skaidri zināt – realitātē tas nekad nenotiks”.

 

Avots: psychologies.ru

LA.lv