Ārstēšana, Veselības politika

Dakteris pie stūres? Ar bākugunīm?

Foto - LETA/Lita Krone

Priekšlikums (līdzekļu taupīšanas nolūkos) iztikt bez ātrās palīdzības auto šoferiem, ļaujot šo darbu veikt dakterim vai viņa palīgam, izraisījis krietnu protestu vētru. Tai nupat telefoniski pievienojās arī izcili pieredzējis autovadītājs (pieci miljoni km nobraukti, arī ar “ātrajiem” – tā viņš saka) A. B. no Siguldas. Nu nevar taču tā taupīt, viņš saka. Tā būtu pašnāvība. Vai slepkavība…

Jā… Lai gan, parunājuši tā mierīgi un garāk, atradām arī dažus argumentus “par”. Un reālu ieceres izpildes veidu.

Pirmkārt – kur teikts, ka augsti izglītots, labi koordinēts dakteris nevar braukt ātri un droši?

Ekstrēms piemērs. Latvijas rallija vēsturē zelta burtiem ir ierakstīta ekipāža Valdis Kalniņš un Andris Ceruks. Ikdienā – Andris ir ātrās palīdzības šoferis, Valdis – ārsts. Rallijā pie stūres bija Valdis. Andris teica – es tik ātri pabraukt nevaru…

Mērenāki piemēri. Ne tik senās “Auto akadēmijas” nodarbības “Brīvkalnu” ziemas trasē, Bauskas “Mūsā” uz grants pierādīja, ka auto ļoti labi vada daudzi inteliģences pārstāvji, kuriem stūrēšana nav profesija, bet aizrautīgs vaļasprieks. Viņi ir izzinājuši auto kustības teoriju, viņi neapmierinās ar piesardzīgi lēno ikdienas kustību, bet regulāri brauc slīpēt ātru manevru prasmes satiksmei slēgtās trasēs. Viņi neapšaubāmi var veiksmīgi savienot visai sarežģīto zilo gaismu un sirēnas doto tiesības (atsevišķus CSN liegumus neievērot) ar pienākumu garantēt savu un citu kustības dalībnieku drošību. Ko – piedodiet, profesionāļi – reizēm nevar tie, kuriem reforma varētu atņemt ierasto darbiņu.

Varētu, manuprāt (un A. B. piekrita), daļa dakteru “ātros” stūrēt. Bet tikai daļa. Būtu nepieciešama īpaša iemaņu kontrole, īpaša atestācija, iespējams – papildu apmācība. Bez tādas – lai brauc. Bet tikai bez sirēnas un bākugunīm. Vispārējo noteikumu ietvaros, tāpat kā to dara ģimenes ārsti, mājas vizītēs dodoties.

12 Komentāri

 1. Piedodiet, mediķi un profesionālie šoferi, bet vai varat paskaidrot, kāpēc algas gribat tādas, kā rietumos, bet pienākumus kā padomijā? Kāpēc ,piemēram , Zviedrijā uz ātrajiem brauc divas medmāsas/medbrāļi ar zilajām ugunīm stūrē paši, bet latviešu dakteris ir tam par nevarīgu?

 2. Stūrēt ar zilajām vai violetām ugunīm nav māksla. Pirms salīdzināt ārzemju un vietējos medbrāļus un māsas spēju braukt ar ugunīm vai bez, piedāvāju saildzināt ceļu stāvokļi, piekļūšanu pie slimnieka un nogādāšanu to slimnīcā pa vecam 5-stāvu mājās kāpnēm, kur nedarbojās lifts un nav iespējams izgrozīties ar nestuvēm. Labi, jā slimniekam nav svars 100 un vairāk kg. Ko iesāks tavas mūsdienīgas smukas māsiņas, jā nav kas palīdz fiziski ? Sēžot ārzemēs, visi tik naski uz kritizēšanu ))))

 3. ne mums viss jāpārņem no ārzemniekiem,un tas nu nemaz nav tas prātīgākais. katram jādara savs darbs.ārstam jākoncentrējas uz savu darbu .Varbūt deputāts arī dežūras kārtībā varētu apvienot ar apkopējas un sētnieka darbu vienlaicīgi.Taupīsim naudu.

 4. Pats braucu uz kardiologiskās brigādes- ko darīs kad četru roku par maz?Vispār ideju ģeneratoriem vajadzētu izbraukt dažas maiņas pašiem . Bet 90 ajos bija arī feldšeru brigādes – vieglākos gadījumos.(vadītājs + pieredzējis feldšeris)

 5. Padomju laikos liela daļa ātro brauca viens feldšeris un šoferis,nebija nekādu problēmu.Tajos laikos pieredzējis feldšeris mācēja gandrīz visu iespējamo,ieskaitot dzemdību pieņemšanu.Tad vēl nebija tādas specializācijas,kā labās auss LOR ārsts un kreisās auss LOR ārsts.Lauku variantā feldšeri bija ārstu vietā un tika ar visu galā.Tagadējā izglītība un prasības ir nobraukušas tik zemā līmeni,ka tas vairs nav iespējams.

  1. Jāpiekrīt.
   Tikai zviedru mīlim – lai Latvijā zviedru ceļi – mums mediķu vidū nav šumaheri, bet tikai auto amatieri un pa Latvijas ceļiem …

 6. Domāju ka ārstam braucot uz izsaukuma vietu ir galvā ”jāizstrādā” varianti par pacienta glābšanu , nevis jāskatās uz ceļazīmēm un jāizvairās no bedrēm .
  Vijai kā tagad saka – cepums !

 7. ak kungs!!! Vajag likvidēt no štatu sarakstiem tādu šaku kā ministrs un deputāts.Iztiksim vien ar sētniekiem,tie dara daudz vairāk labuma-mēs nesmokam ielas mēslos.!!

 8. Kā lai es glābju dzīvību, ja man vēl pie stūres jābūt un jāved pašam tas mirstošais. Kaut kāds marasms, to ar steigu vajag ieviest lai ātrāk tiktu vaļā no slimajiem un pēdējiem profesionālajiem autovadītājiem. Dr. Liepa.J.

 9. Kā lai es glābju dzīvību, ja man vēl pie stūres jābūt un jāved pašam tas mirstošais. Kaut kāds marasms, to ar steigu vajag ieviest lai ātrāk tiktu vaļā no slimajiem un pēdējiem profesionālajiem autovadītājiem. Dr. Liepa.J.

 10. ''Padomju laikos liela daļa ātro brauca viens feldšeris un šoferis,nebija nekādu problēmu.'' Padomju laikos,cik bija transports, un cik tagad! says:

  Toms

Pievienot komentāru