Ārstēšana, Veselības politika

Divi Īrijas pilsoņi ar dūrēm pamatīgi apstrādā ātrās palīdzības brigādi. Mediķi joprojām nav apdrošināti

Foto: LETA

Deviņpadsmitā maija naktī no Īrijas pilsoņu dūrēm pamatīgi cieta divi Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) darbinieki – autovadītājs Ivars un ārste Daiga (redakcijai uzvārdi zināmi -M.L.).

Liktenīgajā naktī sagadījās tā, ka Ivars un Daiga tika norīkoti izsaukumā uz Vecrīgu, kur kādā klubā bija noticis kautiņš starp krietni iereibušajiem pašmāju puišiem un Īrijas pilsoņiem. Vietējie ārzemniekus centās nomierināt, iepūšot viņiem sejā piparu gāzi. Tika izsaukta ātrās palīdzības brigāde, kas abus cietušos aizveda uz P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas neatliekamās medicīnas centru. Slimnīcas drošības daļas pienākumu izpildītājs Juris Arbidāns pastāstīja, ka atvestie pacienti bijuši alkohola reibumā un, iespējams, lietojuši vēl kādas apreibinošās vielas, kas varētu kalpot par vainu pastiprinošiem apstākļiem.

“Un tad pēkšņi viņi bez jebkāda iemesla uzbruka gan man, gan manam kolēģim. Tas notika dažu sekunžu laikā, lai gan pirms tam, vedot pacientus uz slimnīcu, nekas neliecināja, ka kaut kas tāds varētu atgadīties,” atceras Daiga. Daktere nevēlējās sīki un smalki izklāstīt notikušo, kamēr notiek kriminālprocess, vien piebilda, ka tā nebija grūstīšanās un ka viņa bieži savas dežūras laikā tiekot izsaukta uz Vecrīgu, bet tik smags incidents piedzīvots pirmo reizi.

Aculiecinieki pastāstīja, ka agresīvi noskaņotie ārzemnieki gan situši, gan spārdījuši ātrās palīdzības šoferi un ārsti. Nekavējoties ieradusies policija, kas abas abas personas aizturējusi un nogādājusi policijā.

Valsts policijas sabiedrisko attiecību nodaļas darbiniece Elīna Sprudzāne pastāstīja, ka abi aizturētie ārvalstnieki – divdesmitdivgadīgs un septiņpadsmitgadīgs jaunietis – tūdaļ pēc aizturēšanas ir ievietoti likumā noteiktās 48 stundas izmeklēšanas izolatorā, un ir uzsākts kriminālprocess pēc Krimināllikuma 231. panta 2. daļas par huligānismu, ja to izdarījusi personu grupa vai ja tas saistīts ar miesas bojājumu nodarīšanu cietušajam. Par šādu kriminālnoziegumu draud sods ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu un ar probācijas uzraudzību uz laiku līdz trim gadiem vai bez tās.

Šodien tiesa lēma par drošības līdzekļa piemērošanu abiem huligāniem, un, kā informēja E. Sprudzāne, viņiem piemērots ar brīvības atņemšanu nesaistīts drošības līdzeklis. Tas, vai viņiem ļauts vai nav ļauts izbraukt no valsts, netiek atklāts.

Bet cietušajiem ir izsniegta darba nespējas lapa, un pašlaik notiek tiesu medicīnas ekspertīze, lai izmeklētāji varētu pārliecināties par miesas bojājumu smaguma pakāpi.

NMPD vadība atteicās par šo gadījumu runāt, kamēr notiek kriminālprocess.

Pret ātro palīdzību ar piparu gāzi

Gadījumu, kad mediķi cieš no agresīviem pacientiem un cilvēkiem, kam vēlas palīdzēt, kļūst arvien vairāk. Kaut gan aizritējuši jau pieci mēneši, policija vēl nav tikusi galā ar incidentu, kas pagājušā gada nogalē notika Rīgā, Dzelzavas ielā, kad prātu pārdzēris vīrietis meta ātrās palīdzības automašīnas salonā stikla glāzi, jo autovadītājs atteicās aizvest uz mājām viņa pudeles brāli, un trāpīja pa galvu NMPD brigādes ārstam.

Savukārt autovadītājam tika pārlauzts deguns un viņš guva smadzeņu satricinājumu, kad alkohola apreibinātā persona, cērtot ciet šofera priekšā durvis, trāpīja viņam pa seju. Ātrās palīdzības autovadītājs Aivars (redakcijai uzvārds zināms) ir pārcietis vienu operāciju, bet otra vēl ir priekšā. Viņš pastāstīja, ka vēl neesot zināms, vai to apmaksās no valsts budžeta naudas, vai izdevumi būs jāsedz pašam. Ar pirmo operāciju gan esot paveicies, jo pašam nekas neesot bijis jāmaksā.

Policija joprojām nav aizturējusi personu, kas uzbruka Aivaram un brigādes ārstam, kurš pēc izārstēšanās NMPD vairs nestrādā.

Pirms mēneša no pipara gāzes cieta vēl kāds NMPD autovadītājs, kuram to izsaukuma laikā Ziepniekkalnā iepūta sejā kāds agresīvs vieglās automašīnas šoferis. Pēdējam nepatika, ka ātrās palīdzības mašīna piestājusi viņam neizdevīgā vietā.

Vai jāgaida, kamēr kādu nositīs?

Šie kārtējie uzbrukumi valsts stratēģiski svarīga dienesta darbiniekiem liek uzdot jautājumu, kad NMP dienesta mediķiem un autovadītājiem būs iespēja saņemt veselības apdrošināšanas polises? Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieki tās saņēma pēc Zolitūdes traģēdijas. Vai NMPD jāgaida, kad darba laikā tiks nosists kāds mediķis?

Pagaidām ātrās palīdzības cilvēkiem valsts apmaksā tikai pacientu iemaksas un līdzmaksājumus, bet tik un tā ir jāgaida garās rindās, lai varētu ārstēties par valsts kvotām.

NMPD vadītāja Liene Cipule solīja, ka tikšot aprēķinātas polišu aptuvenās izmaksas. Vadītāja esot uzdevusi personāla daļai sazināties ar apdrošināšanas firmām, lai saņemtu pilnu informāciju. Cipule uzskata, ka NMPD ar tiesību aktu ir jānoteic operatīvā dienesta statuss, kas ir pietiekami sarežģīts jautājums no juridiskā viedokļa. “Ja tas tiks izdarīts, tad, iespējams, tas varētu būt par pamatu iestrādāt vēl kādus bonusus darbiniekiem, kas veic īpašo darbu dienestā. Vismaz jānosauc, cik izmaksās veselības apdrošināšana un kādā veidā to var sasniegt, jo pēdējos gados neviens šādus aprēķinus nav veicis,” sacīja Cipule.

Savukārt Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības priekšsēdētājs Valdis Keris norādīja, ka Ministru kabineta noteikumi par kārtību, kādā NMPD darbinieki saņem veselības aprūpi, būtu jāpapildina ar punktu, kurš ļautu medicīnas pakalpojumu saņemt ne ilgāk kā divu nedēļu laikā. Tad nebūtu mēnešiem jāstāv kopīgajā rindā.

Bet daktere Daiga, kura savā divpadsmit gadu darba mūžā ātrās palīdzības dienestā piedzīvojusi ne vienu vien incidentu, jau sen nākusi pie atziņas – cilvēkam pašam par sevi jārūpējas. Var pienāk brīdis, kad dzīve apstādina tavu trako skrējienu un tu esi spiests doties pie ārsta, tāpēc viņai jau gadiem esot pašas iegādāta veselības apdrošināšanas polise.

26 Komentāri

 1. Fantastiski… piekauj, atspārda, esot alkohola un, iespējams, naroktisku vielu ietekmē, to traktē kā huligānismu, un tiesa nolemj, ka kriminālprocesā nav nepieciešams arests. Nav vārdu.

 2. Normāli. Atlaiž tādus atsaldeņus… Bet tā jau pie mums ir – kamēr nevienu nav nositis, tikmēr neskaitās.
  Cik policijā atstāti iesniegumi par huligāniskiem izlēcieniem pret NMP darbiniekiem – daudz. Un cik no huligāniem ir saņēmuši kādu sodu? Cik man zināms, tad neviens. Un arī minētajos gadījumos vainīgie visdrīzāk tiks cauri ar kaut kādu nenozīmīgu sodiņu.

  1. Paldies, par jauko komplimentu .Es strādāju 30 gadus NMPD un laikam jau tādi kā tu,
   kas raksta šādu komentāru , izsaukumos arī ņirgājas par NMP darbiniekiem

  1. Tik stulbam, lai tad, kad tādiem jampampiņiem kā Tu un līdzīgie paliks´”Ļoti slikti ar sirdi” , dotos uz izsaukumu, nevis uzreiz pasūtītu turp, kur sen laiks doties. Bez “pārdošanas guru”, personāla manageriem un kvalitātes manageriem un citiem “vajadzīgiem tēliem” pasaule iztika un iztiks, bet bez mediķiem nekad. Nesauc viņus par stulbeņiem!

  2. Starp citu strādāju par medmāsas palīdzi slimnīcā , tad mums nedod pat darba specapģērbu -balto halātu, jāpērk par savu naudu no minimālas algas.bet tu saki apdrošināšana.Visa nauda aiziet nezin kur , kaut visi brēc ka veselībai nav naudas.

   1. Bērnus nost neņem (kuriem tie ir)? Redz algotais darbs ir, oficiāls, bez aploksnēm un rezultāts? Alga, kas var aizliegt “tikšanu pie bērna” un tā audzināšanu ir visai zema.

 3. Latvijā nepazīst padiju ( īru) dabu. Padiji ir impulsīvi un neaprēķināmi un, ja konflikts ar viņiem, tad jābūt gatavībā, ka var notikt jebkas – vai sitīs, durs, vai metīs ar kādu priekšmetu. Labi, ka viņiem vēl naži nebija pie rokas. Īrijā pusaudži nēsā nažus un ir daudz uzbrukumu, kuri saistīti ar duršanu.

  1. Reiz izlasīju, ka īru imigrantus ASV savā laikā esot diskriminējuši un nav pat īsti uzskatījuši par baltajiem. Toreiz pabrīnījos.

 4. Diemžēl, Latvijas likumi neparedz iespēju cilvēkam nekļūt par pacientu, ja viņš to nevēlas. Vajadzētu ieviest tādu iespēju,tad varbūt mazinātos gadījumi, kad fiziski atkaujas no mediķiem. Par polisēm- vai tiešām vajag individuālas polises katram darbiniekam? Vai tad nav iespēja darba devējam apdrošināt visu kolektīvu pret nelaimes gadījumiem darbā+saistītie izmeklējumi un ārstēšana?

  1. Nevajag demonstrēt te stulbumu. Pacientam ir tiesības atteikties no visa, tikai viņam tas ir jāuzraksta un jāparaksta ar savu roku, un šajā brīdī puse pārdomā un tomēr brauc uz slimnīcu.

 5. Sen jau visiem ir skaidrs, ka strādājot 8-17 algotu darbu, vai tas būtu Latvijā, vai starptautiskā uzņēmumā, neko nenopelnīsi, knapi sanāks dzīvošanai – samaksāsi par īri, nopirksi pārtiku un atkal gaidi algu, varbūt starplaikā atļaujoties kādu mazu prieciņu. Ne visi var atļauties, maksājot uzreiz, nopirkt salonā jaunu telefonu, datoru, auto, uzturēt sev krāšņu sievieti. Pievienojies cilvēkiem, kas pārvalda savu dzīvi! Nauda, protams, nevar kalpot kā pilnīgi visu problēmu risinājums. Bet, kā vēsta sena tautas gudrība, labāk sēdēt skaistā un jaudīgā pilnpiedziņas Audi kā ar nanoūdeni mazgātā trolejbusā. Aizpildi savu Laimīgo loto biļeti un sāc Jaunu dzīvi, kura pārspēj tavus pat vispārdrošākos sapņus. Starp citu, vai zini, ka nākošajā EuroJackpot izlozē, kura notiks jau šonedēļ, Džekpots ir prātam neaptverami 90 miljoni euro? Es jau atkal nopirku pāris desmitu biļešu ar skaitļu variantiem un, kā ierasts, paķēru klāt vēl desmit biļešu no citām izlozēm, kur Džekpots arī ir visai iespaidīgs. Pamēģini satikt savu veiksmi arī tu! https://goo.gl/X17csF Un neaizmirsti izmantot loto brokera īpašo piedāvājumu!

 6. Notikums kārtējo reizi pierāda, ka cilvēks LATVIJĀ ir 100% NEAIZSARGĀTS! Regulāri
  par cilvēku ŅIRGĀJAS visās tajās instancēs, kurām būtu jāveic aizsardzības funkcijas. Mediķus PIEKAUJ un vēl piedevām ATSPĀRDA AR KĀJĀM – TRŪKST VĀRDU – sods neseko…. KĀ TO SAPRAST NORMĀLI DOMĀJOŠAM CILVĒKAM??????????????????????? KAS TĀDUS LIKUMUS RADĪJIS UN KURŠ TOS AKCEPTĒJIS?????

  1. Tā jau mūsu Latvijas bannānu republikā notiek un jūs tikai tagad brīnaties , es sen jau šito visu skandinu , bet par mani vēl paņirdz.

 7. Vai tiešām mūsu lojāla tiesa nevar vienreiz parādīt mugurkaulu in nevarēja šos neliešus paturēt sprostā, un tad iedot viss mazs 2 gadus zonā.Kur ir mūsu cilvēku aizsardzība, pret dzērāj bandītiem-narkomāniem.

 8. Uzbrucēju vārdi un uzvārdi cietušajiem procesa ietvaros tak ir zināmi. Vajag sarunāt lietuviešu mafiju Īrijā, lai aiziet ar šiem aprunāties.

 9. Gan jau biezo bērneļi brauc uz izklaidēm,ja samaksa tad piever acis,pie mums tas labi nostrādā,atceros ka vienu sievieti par 4 desu zagšanu cietumā bāza.Te var sist un spārdīt un nekas par to nav,alkohols un narkotikas izraisa psihiskas saslimšanas.Intersanti kur šie ņēma narkotikas un kas tas par klubu!Ar ko nodarbojas policija!

 10. “Padiji ir impulsīvi un neaprēķināmi… ” – jocīga tā medicīnas zinātne. Vieniem ir atļauja darīt visu ko, bet ja starp latvijas tautas parstāvjiem ir grupas, kam ir līdzība uzvedības raksturā, tos tūlīt pat vajag izolēt vai spiest tos dzīvot nosacītā brīvībā, kā slēgtā kamerā. Līdzīgā situācijā viens pēkšņi izrādās cilvēks, otrs – necilvēks. ?

Pievienot komentāru