Ārstēšana, Veselības politika

Pieredze: Divas pacienta iemaksas par vienu kaklu? Samaksa paņemta aplam!

Foto - LETA

Izrādās, medicīnas iestādes ne vienmēr ir informētas par jauninājumiem savā nozarē, piemēram, tiem, kas saistīti ar maksājumiem, pacienta nodevu par konkrētu izmeklējumu. Nacionālais veselības dienests iesaka: ja samaksa paņemta aplam, noteikti vajadzētu pieprasīt naudu atpakaļ.

Problēmai pievērsa uzmanību Edgara stāsts, ar ko viņš dalījās sociālajos tīklos.

“Biju ļoti priecīgs, ka man izdevās par valsts naudu tikt uz datortomogrāfiju kakla skriemeļiem. Jāmaksā vien pacienta iemaksa – 14, 23 eiro. Aizgāju, samaksāju. Taču ienākot kabinetā, uzzināju, ka par šo pacienta iemaksu tiks veikts izmeklējums tikai trīs kakla skriemeļiem! Neticami, jo man, kā ikvienam cilvēkam ir septiņi kakla skriemeļi, un man nepieciešams izmeklējums visai kakla daļai!

Tad saņēmu šādu tekstu: lai izvēlos, cik skriemeļus vēlos izmeklēt. Ja tiešām vēlos izmeklējumu visiem septiņiem skriemeļiem, esot jāpiemaksā – jāsedz vēl viena pacienta iemaksa, atkal 14, 23 eiro. Protams, to izdarīju. Gulties aparātā gan nācās vienu reizi, jo nekādas atšķirības taču nav – izmeklēt trīs vai septiņus skriemeļus. Tas viss šķita dīvaini un nesaprotami.

Vienlaikus gan es izsaku milzīgu paldies! Jo vienam skriemelim saņēmu bezmaksas datortomogrāfiju – samaksāju taču tikai par sešiem skriemeļiem (3×2=6)!”

Edgars gan nevēlas atklāt, kādā medicīnas iestādē piedzīvojis šo dīvaino notikumu.

Lai gan daļā komentāru, ko šim stāstam pievienojuši citi cilvēki, tiek uzsvērts, ka šāda prakse ir normāla, jo viens datortomogrāfijas izmeklējums attiecas tikai uz trim skriemeļiem kakla vai jostas daļā, tomēr nolēmām pavaicāt oficiālu atbildi.

Nacionālais veselības dienests uzsver: šāda prasība bija aplama! Jo, sākot no 2018. gada 1. janvāra, ir veiktas izmaiņas veselības aprūpes un finansēšanas kārtībā, tas ietverts Ministru kabineta noteikumos. Izmaiņas paredz – ja tiek veikta mugurkaula skriemeļu datortomogrāfija, pacientam ir jāveic vienreizēja pacienta iemaksa, neatkarīgi no izmeklēto skriemeļu skaita.

Pacienta iemaksa par kakla skriemeļu datortomogrāfijas veikšanu bez intravenozas kontrastvielas ievadīšanas visiem skriemeļiem ir 14,23 eiro.

Nacionālais veselības dienests aicina: ja ārstniecības iestāde nepamatoti veikusi pacienta iemaksas iekasēšanu, pacientam vajadzētu vērsties šajā iestādē ar iesniegumu, kam pievienots čeks par veikto pacientu iemaksu.

Tātad Edgars droši varētu saņemt atpakaļ nelikumīgi iekasētos 14,23 eiro! Edgars gan vēl nezināja, vai tiešām tā darīs, bet teica, ka, nākamreiz uz turieni aizejot, noteikti vērsīs medicīnas personāla uzmanību, ka notikušas izmaiņas maksāšanas kārtībā.

 

3 Komentāri

  1. Biju uz vēdera dobuma datormonogrāfiju. Nosūtījumā bija ieraksts, ka jāpārbauda tikai vēdera dobumu. Nedēļu atpakaļ Biju uz fluorogrāfiju, viss kārtībā, bet pie rēķina bija gan vēdera un vēl plus plaušu ( 12 eiro). Par kuru tāds pats apraksts kā fluorpgrāfijā. Samaksāju.

Pievienot komentāru