Ārstēšana, Citas slimības

Aicina parakstīt iniciatīvu, lai vienreiz lietojamie medicīnas instrumenti netiktu lietoti atkārtoti

Foto AFP/Scanpix/LETA

Pašlaik Latvijā vienreiz lietojamie medicīnas instrumenti tiek lietoti vairākkārtīgi – slimnīcas tos sterilizē vai nodod uzņēmumiem, kuri veic sterilizāciju vai kombinē tos ar izlietoto priekšmetu detaļām, veidojot jaunus komplektus. Tas ir tiešā pretrunā ar vienreizlietojamo medicīnas instrumentu ražotāju noteiktajām normām, kā arī higiēnas normām. Lai mainītu situāciju, biedrība ģenētiski pārmantoto slimību pacientiem un līdzcilvēkiem “Saknes” interneta vietnē ManaBalss.lv ir iesniegusi iniciatīvu manabalss.lv.

Latvijā šobrīd nepastāv nepārprotams regulējums par vienreiz lietojamo medicīnisko ierīču atkārtotu izmantošanu, lai gan Eiropas Parlamenta un Padomes 2017.gada 5.aprīļa regulas (ES) 2017/745 17.pants uzliek valstij pienākumu tādu regulējumu izstrādāt.
Vienreiz lietojamo medicīnisko ierīču atkārtota izmantošana pakļauj pacientus infekcijas riskam ārstniecisko manipulāciju laikā. Tieši tāpēc ir nepieciešams aizliegt no jauna izmantot vienreiz lietojamās medicīniskās ierīces, tās atkārtoti sterilizējot. Saskaņā ar Ārstniecības likuma 34.pantu medicīnisko ierīču realizācijas, izplatīšanas un ekspluatācijas kārtību nosaka Ministru kabinets. Līdz ar to aicinām Veselības Ministriju izstrādāt noteikumus ar aizliegumu atkārtoti izmantot vienreiz lietojamās medicīniskās ierīces.

Aizliegums ietekmētu ikvienu sabiedrības locekli, jo visiem Latvijas iedzīvotājam tiktu nodrošināta kvalitatīva veselības aprūpe, kā arī tiktu mazināts nevēlamu infekciju risks. Līdz ar aizlieguma ieviešanu tiktu ievērotas Eiropas Savienības izvirzītās prasības.

Neesi vienaldzīgs, jo tu nezini, vai arī tevi un tavus tuviniekus kādreiz nevajadzēs operēt. Vai tu vēlētos, lai tevi operē ar vienreiz jau izmantotiem instrumentiem?

1 komentārs

  1. Cilvēku aprobežotība var būt bezgalīga. Vispirms ievieš jēdzienu “vienreiz lietojami”, pēc tam to staipa līdz bezjēdzībai, katrs savās interesēs . Protams, arī patērētāju sargi izmanto demagoģiskus paņēmienus, lai attaisnotu uz viņiem liktās cerības.
    Vēl tik trūkst dabas draugu demagoģijas, kuri klaigā par dabas piesārņošanu ar vienreizēji lietojamām precēm.
    Varu tikai ieteikt nepirkt (uzstādīt kā iepirkumu noteikumu) tādas vienreiz lietojamas preces, kuru ražotāji, protams, savtīgās interesēs protestē pret atkārtotu pielietošanu. Pārāk bieži slēpjoties aiz pseidozinātniskiem faktiem un absolutizējot risku, tiek sludinātas un bīdītas juridiskā formā pilnīgas muļķības.

Pievienot komentāru