Liekais svars, Uzturs

VIDEO: Viņus izseko detektīvi, lai saprastu svara pieauguma iemeslus, jo “neko tādu” viņi neēdot

Līdzīgi kā Latvijā daudziem cilvēkiem svars pārsniedz normālo, britiem ir kāds noslēpums – ar katru gadu viņi kļūst arvien resnāki. Un daudzi nesaprot, kāpēc tā notiek – noveļ to uz vielmaiņas palēnināšanos u.tml. Viņi neko neesot mainījuši ēšanas paradumos, ēd, viņuprāt, veselīgi, bet – svars nāk klāt. Cilvēki patiesībā neapzinās, cik daudz viņi ēd, novērojusi raidījuma “Slepenie ēdāji” (“Secret Eaters”) vadītāja Anna Ričardsone.

Lai to pierādītu, viņa kopā ar kolēģiem katrā raidījuma sērijā veic eksperimentu – novēro vienas ģimenes mājiniekus piecas dienas, lai atklātu viņu slēptās ēšanas kaislības. Viņi sākumā paši novērtē, ko ikdienā ēd, piecas dienas rakstot uztura dienasgrāmatu. Nākamās piecas dienas ar saimnieku piekrišanu pat ledusskapī, viesistabā un ēdamistabā uzliek kameras. Bet kaut ko viņi nezina – ka viņus izsekos divi privātdetektīvi. Beigās tiek iesniegti visi “nozieguma pierādījumi”. Pēc tam viņi desmit nedēļas ievēro ieteikto veselīgo diētu.

Šajā raidījumā tiek meklēta atbilde arī uz jautājumu – kāpēc mēs pārēdamies. Un var uzzināt, kā gūt sāta sajūtu ar dažām viltībām, patērējot mazāk kaloriju. Ģeniāli!

Raidījuma Anna Ričardsone atklāj: “Visu savu mūžu es cīnījos ar lieko svaru. Tagad tā ir kļuvusi par manu profesiju. Es uzrakstīju par to grāmatu un vadu dažādus šovus. Un es sapratu vienu – ja jūs patiesi vēlaties tikt pie normāla ķermeņa svara, jums godīgi jāapzinās, ko jūs patiesībā ēdat.” Pētījumi pierādījuši, ka apzināšanās, ko patiesībā ēd cilvēks, ir atslēgas faktors izmaiņām dzīvesveidā.

Šoreiz raidījumā palīdzību meklēja sieva un vīrs, un viņu draugs, kas dzīvo pie viņiem.

Kilogrami tikai nākuši klāt, diētas nepalīdzot

Maiks 90 kg sver, viņš ir radio dīdžejs, strādā apdrošināšanā, katru dienu ir ļoti aizņemts. Maiks pirms desmit gadiem svēra apmēram 70 kg. “Man tas patika, nezinu, kas notika pa šiem gadiem, kādā brīdī kilogrami vairs negāja prom. Nedaru neko tādu, ko kolēģi nedarītu – viņi arī alu dzer katru vakaru, bet “neresnē”.

Dauna, Maika sieva, arī sver 90 kilogramu. Viņai ir gandrīz 50 gadu.

Ekrānšāviņš no Youtube.com
Ekrānšāviņš no Youtube.com

Dauna nesaprot, kādēļ viņai ir tāds svars: “Mana figūra neatbilst tam, ko ēdu. Es vēlētos saprast, ko es daru ne tā.” Viņa izmēģinājusi jau daudz diētu – gan kāpostu diētu, gan olu diētu, nodarbojusies ar fitnesu, ar programmu svara kontrolei, Maijo diētu… Greipfrūtu diēta gan neiepatikās.

Agrāk Dauna svēra ap 60 kg. 30 kilogrami klāt nākuši pēdējos astoņos gados… “Tas man galīgi nepatīk,” viņa saka.

Viņu draugs Garets un mājinieks sver 185 kilogramus. Viņam ir 29 gadi un viņš strādā par autovadītāju. Viņa iesauka ir Lielais Džī. “Tā mani sauc, jo man ir liels… jo mans garums ir 1,90,” pasmaida Garets. Lielais puisis atzīst: “Neesmu laimīgs, gribētu būt tievāks.”

Garets pēdējos gados pieņēmies arvien vairāk. Tāpat Maiks.

Maiks: “Visvairāk mani uztrauc, ka viss beigsies bēdīgi, jo svars ir liela slodze.Varu kļūt par sirdslēkmes upuri.”

 

“Mazliet sviesta” – 50 kalorijas, vēl 50, vēl 50…

Pirmā diena. Privātdetektīvi sāk izsekošanu. Vīrs iedzer aliņu, Dauna izņem salātus. Viņa gatavo veselīgu ēdienu – salātus ar zema tauku satura piedevām. Maiks nolēma ēst kā parasti – steiku un  kartupeļus mundierī. Viņš pievieno nedaudz sviesta (50 kalorijas), vēl vienu karotīti (50 kalorijas), un vēl vienu (vēl 50 kalorijas), un vēl, un vēl… (katra karote satur 50 kalorijas!). Katrs cilvēks gada laika apēd aptuveni 7 kilogramus sviesta. Tādējādi uzņemot vidēji 140 kalorijas dienā. Bet Maiks dienā uzņem par 250 kalorijas.

Kamēr vīrs ar sievu baudu vakariņas, detektīvi ievēro, ka vīrs dzer… kaut ko alkoholisku. Papildus vīna glāzei Maiks izdzer vēl glāzi alus, pēc tam seko viskijs ar kolu. Var pieskaitīt uzņemtās kalorijas no spirtotajiem dzērieniem. Tā Maiks “tievē”…

Dietoloģe Ljuenne Gartone skaidro, ka alkohols gramu aiz grama pievieno tikpat taukus, tas ir otrs kaloriju bagātākais elements! Daudzi domā, ka kalorijas no alkohola uzņem cukura dēļ, bet tā nav taisnība – kalorijas satur tieši spirts. Pārsteidzoši, bet glāze alus satur tikpat kaloriju, cik neliela paciņa frī kartupeļu (ap 230 kalorijām).

Ekrānšāviņš no Youtube.com
Ekrānšāviņš no Youtube.com

Bet liela glāze vīna satur vairāk kaloriju (209 kalorijas) nekā mājās gatavots cepums (140 kalorijas).

Ekrānšāviņš no Youtube.com
Ekrānšāviņš no Youtube.com

Bet tikmēr izmeklētāji pievērsušies Garetam, kurš strādā par taksometra vadītāju, lai noskaidrotu, ko gan viņš ir ēdis. Kamēr viņš strādā, viņu izseko detektīvs Kamerons. Viņš atrod lietiskos pierādījumus par kebaba ēšanu.

60% britu paši vērtē, ka ēd veselīgi, taču realitāte ir skarba – britu nācija kļūst resnāka un resnāka.

Nesens pētījums parādījis, ka 65% no uzņemtajām kalorijām dienas gaitā, cilvēku uzņem uzkodu veidā.

Zinātnieki pierādījuši – ja ēdiens ir mūsu redzamības zonā, mēs apēdam par 70% vairāk. To pierāda arī šīs ģimenes pieredze (video redzams, kā “iztukšojas” cepumu trauks). Maiks un Garets nav izņēmums – nemanāmi viņi uzņēmuši 1000 liekas kalorijas…

Pēc piecām dienām, kad kameras vērojušas eksperimenta dalībniekus un viņus izsekojuši izmeklētāji, pienācis laiks stādīt priekšā pierādījumus. Un tie pierādīs, ka Maiks, Dauna un lielais Džī slepus ēd savās mājās.

Viņi nofilmēja katru apēsto kumosiņu. Šī ģimene vēlējās uzzināt, kādēļ viņiem neizdodas tikt galā no liekā svara.

Kameras atklāj, kādēļ Maiks netievē

Pēc piecu dienu filmēšanas ar eksperimenta dalībniekiem zināmām kamerām, kā arī slēptajām kamerām, dalībnieki var aplūkot garus galdus, uz kuriem salikts viss, ko viņi šo dienu laikā ir ēduši un dzēruši.

Sāk ar Maika ēdienkartes izskatīšanu. “Kāds gan ir mans svars? Pēdējo reizi, kad svēros, bija nedaudz vairāk nekā 90 kilogramu.” Savulaik viņš svēra 75 kilogramus… “Domāju, šī ir mana pēdējā iespēja normalizēt svaru un vairs to nepalielināt. Es negribu svērt centneru! Man ir 47 gadi un esmu noguris līdzi nest šo svaru.”

Pirms filmēšana sākās, eksperimenta dalībnieki bija paši pierakstījuši, ko un cik ēd. Pēc Maika dienasgrāmatas sanāk, ka viņš ēd vienu reizi – vakarā un dienas laikā tikai uzkož. “Ēdu tikai tad, kad esmu izsalcis. Varu pat visu dienu neēst, tikai vakarā baudīt maltīti.” Pēc Maika dienasgrāmatā rakstīta sanāk, ka viņš dienā uzņem 2470 kaloriju. Tas ir kaloriju daudzums, kas palīdzētu uzturēt viņa esošo svaru. Tad kādēļ viņš pieņemas svarā? Video novērojumi rāda, ka patiesībā Maiks uzkož teju nemitīgi – tiek rādīta pirmā pietura, kur Maiks iegriežas – degvielas uzpildes stacija. Detektīvs atklāj, ka viņš nopircis pienu un divkāršo šokolādi “Mars”. Detektīvs arī nofilmējis, kā Maiks šo šokolādi apēd aiz mājas stūra – tās esot brokastis…

Maiks ir klasisks piemērs, kā cilvēki aizraujas ar uzkodām – viņš normāli nebrokasto un bada sajūta liek uzkost līdz pusdienām. Cilvēki, kuri nebrokasto, ir ar četras reizes lielāku noslieci uz lieko svaru. Ja arī jūs kā Maiks mīlat uzkodas, ēdiet brokastīs putras, olas vai augļus.

Seko video pierādījums – Maiks apēd “gabaliņu” žāvētas gaļas. Tad iemet mutē vēl kaut ko. Un – atkal žāvētas gaļas šķēli.

Par alkohola lietošanu gan Maikam pašam ir skaidrs – jā, tas veicina liekā svara veidošanos. “Jā, es dzeru daudz, tas jālabo,” viņš atzīst. Turklāt kameras liecina, ka viņš dzer visu pēc kārtas – vīnu, alu… Piecu dienu laikā Maiks tikai ar alkoholu uzņēmis 2330 liekas kalorijas, neskaitot uzkodas. Ja viņš nelietotu alkoholu, viņš zaudētu 15 kilogramus gadā.

Maikam lielākais atklājums sev ir, ka viņa uzkodas kaitē svaram – līdz tam likās, ka žāvētas gaļas gabaliņi neko sliktu nenodara, cik tad tur ir tās kalorijas…?

Trīs mēnešus Maiks mainīs savus ēšanas paradumus un tad dalīsies rezultātos. Viņš rīta uzkodas aizstās ar pilnvērtīgu, veselīgu maltīti. Atteiksies no alkohola. Viņš ar nepacietību gaida jaunās diētas sākumu!

Bet kā ar Donu? Viņa nekādi nesaprot, kādēļ nāk klāt liekais svars – ēd taču ikdienā salātus!

Pievienot komentāru