Ārstēšana, Veselības politika

“Ātrie” naktīs par daudz guļot

Foto-Valts Baumanis/LETA

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) vadītājas Lienes Cipules sasteigtie pārkārtojumi radījuši neapmierinātību gan pašvaldību vadītājos, gan paša dienesta darbiniekos, gan arī mediķu arodbiedrībā. Kaut gan Cipule uzskata, ka viņa savlaikus sniedz informāciju par ātrajā palīdzībā gaidāmajām pārmaiņām, tomēr viņai tiek pārmests, ka par plāniem, kas tiks realizēti, varot uzzināt vienīgi masu informācijas līdzekļos. Cipule Reģionālo attīstības centru apvienības sanāksmē otrdien, kur viņa bija uzaicināta tikties ar novadu vadītājiem, veltīja skarbus vārdus arī “Latvijas Avīzei”, kura sabiedrību informējot par NMPD vadītājas iecerētajiem jaunumiem pirms laika un tādējādi nodarot lielu ļaunumu. Te gan jāpiebilst, ka savlaikus uzrakstot par ieceri paaugstināt maksu par nepamatotiem izsaukumiem no 40 eiro līdz 56 eiro, kas radīja lielu neapmierinātību sabiedrībā, šis plāns tika atcelts.

NMPD jau no jūlija sāks samazināt vakara, nakts un agrās rīta stundās (no plkst. 22.00 līdz 8.00) strādājošo ātrās palīdzības brigāžu skaitu. Kad apvienības vadītājs Vents Krauklis iepriekš lūdza dienesta vadītājai detalizēti izklāstīt, kur plānotas izmaiņas, viņa norādīja, ka to publiskošot preses konferencē trešdien un ka pašvaldību vadītāji par to tikšot informēti pēc tam. “Es neatkāpšos ne soli atpakaļ, šie lēmumi tiks pieņemti, lai cik nepopulāri tie būtu,” sacīja Cipule.

“Vai plāns ir slepens? Ja netiek runāts ar sabiedrību, labas ieceres var iegūt pilnīgi pretēju nokrāsu,” aizrādīja Gulbenes novada domes priekšsēdētājs Normunds Audzišs un uzsvēra, ka Gulbenes novadā ir ne viens vien “baltais pleķis”, kur ātrā palīdzība nespēj ierasties 25 minūtēs. Ja noņems nost kādu nakts brigādi, tad var rasties lielas problēmas.

Lai ātrie aizbrauktu, piemēram, no Gulbenes līdz Velēnai un vēl iebrauktu pie pacienta pa meža ceļu, ir nepieciešamas 45 minūtes. Ja būs tikai viena nakts brigāde, tad tas nenākšot par labu cilvēkiem.

NMPD vadītāja skaidroja, ka “baltie pleķi” veidojas ceļu neesamības dēļ un ka vidējie pacientu sasniedzamības rādītāji, kas jāievēro NMPD, esot labāki, nekā oficiāli noteikts. Gulbenes novada priekšsēdētājam atlika tikai smagi nopūsties.

“Cilvēki jau nenāks pie NMPD vadītājas, bet nāks pie mums un jautās, kāpēc jūs pieļāvāt, ka naktī vairs ir tikai viena ātrās palīdzības brigāde. Ja cilvēkus neapmierina ģimenes ārstu darbs vai rodas kādas citas problēmas, kas skar veselības aprūpi, pašvaldības ir pirmās, kurām viņi uzdod jautājumus un gaida atbildes,” sacīja Balvu novada domes priekšsēdētāja vietniece Anita Petrova.

Savukārt Krāslavas novada domes priekšsēdētāja vietnieks Aleksandrs Jevtušoks, kurš ilgstoši vadījis arī Krāslavas slimnīcu, skaidroja Cipulei, ka situāciju Rīgā un Daugavpilī nevar salīdzināt ar situāciju lauku reģionos. Ātrajai palīdzībai Krāslavā tālākais sasniedzamais punkts ir 60 kilometru, kamēr Daugavpilī tie ir 10 kilometri. Ne tikai Jevtušoks, bet arī pārējie pašvaldību pārstāvji, kas piedalījās sapulcē, uzskata, ka, pieņemot lēmumu par brigāžu skaita samazināšanu naktīs, nedrīkst piemērot vienādu mērauklu pilsētām un laukiem.

Alūksnes novada domes priekšsēdētājs Arturs Dukulis neoficiāli uzzinājis, ka Alūksnē naktīs vairs nedežūrēs divas, bet gan viena brigāde. NMPD Alūksnes punkts esot saņēmis informāciju, ka no augusta divu nakts brigāžu vietā būšot viena. Alūksnes novads aizņem lielu teritoriju – lai nogādātu pacientu līdz medicīnas iestādei, paiet ilgs laiks. Turklāt tā ir pierobeža, tur izvietots arī Nacionālo bruņoto spēku poligons un Kājnieku skola. Ja naktī notiks nelaimes gadījums un vienīgā brigāde dosies uz notikuma vietu, tad citus izsaukumus nebūs iespējams apkalpot, uzskata Alūksnes novada domes priekšsēdētājs.

NMPD vadītāja Liene Cipule skaidroja, ka lielākā daļa izsaukumu – ap 80% – esot dienā, bet naktī mediķi ir krietni mazāk noslogoti, viņi varot izgulēties, bet pelnot lielāku naudu nekā dienas darbā. Esot pat tādi NMPD punkti, kur trīs dienas pēc kārtas nav neviena izsaukuma. “Ja mediķim dienā ir 20 izsaukumi, tad viņam ir jāsaņem vairāk nekā tam, kas naktī guļ,” uzskata Cipule.

Dienas brigādes neesot viegli nokomplektēt, jo trūkstot mediķu, tāpēc šis jaunais modelis dienesta darba organizācijā varētu uzlabot situāciju. Cipule sola arī palielināt samaksu par darbu tiem mediķiem, kas strādā intensīvā režīmā. “Lai noturētu darbiniekus, viņiem nav jāpelna ar virsstundām, bet jāmaksā normāla alga,” sacīja NMPD vadītāja.

NMPD vadītāja vēlas izveidot arī dažāda profila un sastāva brigādes atbilstoši izsaukuma specifikai. Galvenais esot koncentrēties uz smagākiem izsaukumiem, kuros dotos pieredzējušie mediķi, bet “sīkos darbus nodrošinātu ar savādāku mediķu sastāvu un savādāku aprīkojumu”. Specializētās brigādes, kuras spēj glābt pacientus ļoti smagā stāvoklī, būšot visos četros reģionos, solīja Cipule.

Cipule informēja, ka brigāžu skaits kopumā nesamazināšoties un neviens netikšot atlaists.

NMPD vadītāja solīja stāvēt un krist par katru ātrās palīdzības punktu, lai darbinieki no mazāk intensīviem punktiem rotētu uz tiem, kur ir lielāka darba intensitāte. “Kāda kvalifikācija var būt mediķim, kurš aizbrauc vien pāris izsaukumos dienā?” vaicāja Cipule.

Uz aizrādījumu, ka, samazinot brigāžu skaitu naktī, var pienākt tāds brīdis, kad nebūs kas aizbrauc pie cilvēka, kad viņa dzīvība patiešām būs briesmās, Cipule atbildēja: “Nevarēšu paredzēt, kura būs tā vienīgā brigāde, kas pietrūks, tāpēc tiks vērtēta statistika un darba intensitāte. NMPD jāsniedz tāda palīdzība, lai netiktu tērēti resursi, ja dzīvībai nedraud briesmas.”

Tipiskākie ātrās palīdzības izsaukumi, kur nevajadzīgi tiekot tērēta nauda, esot pie bērniem ar paaugstinātu ķermeņa temperatūru (38,5°), kā arī pie pacientiem, kuriem ir paaugstināts asinsspiediens un tiem, kuriem ir muguras sāpes. Cipule uzskata, ka ģimenes ārsti neizglīto savus pacientus un viņi sauc ātros, ja radušās tādas veselības problēmas, ar kurām var tikt galā paši vai ģimenes ārsts. Bet rēķinu par nepamatotu izsaukumu neizraksta, ja izsaukuma pieteicējs par to nav iepriekš brīdināts, skaidroja Cipule.

Veselības ministrijas ziņojumā “Par veselības aprūpes sistēmas reformu” norādīts, ka plānotās izmaiņas NMPD sniedzamas ilgtermiņā, secīgi ieviešot nepieciešamos risinājumus un piesaistot nepieciešamos resursus (..). Cipule skaidroja, ka tas, ko viņa vēlējās izdarīt trijos gados, būs jāizdara pusgada laikā, jo to spiež Satversmes tiesas spriedums par virsstundu apmaksu atbilstoši Darba likumam, sākot no 2019. gada. Būs nepieciešams vairāk naudas un viens no avotiem, kur to rast, ir brigāžu skaita samazināšana naktīs. Šis process tikšot pabeigts līdz gada beigām. Uz pašvaldību vadītāju jautājumu, kas jums, Cipules kundze, ir svarīgāks – nauda vai cilvēks, NMPD vadītāja atbildēja, ka noteikti tas ir cilvēks.

Taču preses konferencē, kuru NMPD vadība rīkoja vakar, žurnālisti saņēma vien informāciju, ka pašreizējo 18 dienas brigāžu vietā līdz gada beigām plānots izveidot 36 brigādes. Ja izdošoties Cipules plāns par brigādēm, kur ātrās palīdzības mašīnu vadīs ārsta palīgs, tad līdz gada beigām varot tapt pat 45 šādas brigādes. Taču teritorijas, kur notiks šīs pārmaiņas, Cipule žurnālistiem neatklāja.

44 Komentāri

 1. =Ja izdošoties Cipules plāns par brigādēm, kur ātrās palīdzības mašīnu vadīs ārsta palīgs, tad līdz gada beigām varot tapt pat 45 šādas brigādes. =
  bet varbūt zārcinieks – ko tas šoferis apvienojies ar palīgu varēs darīs kritiskajā situācijā – reanimēt vai braukt — tad labāk šoferis – zārcinieks. Apstāsies un nesteidzīgi iezārkos, jo jaunais nelaiķis vairs nekur nesteigsies…
  Kad veselības ministriju vada cilvēks bez prāta izglītības – to var sagaidīt!

  1. Tiešām, esi laimīgs , ka esi mediķis smieklīgi…., pats saproti… bet ko tie citi ļaudis darīs…skumji, lauku cilvēki tikai ātros sauc, lai tiktu slimnīcā, jo ģimenes ārsti nav sasniedzami, autobusi neiet, bērni ārzemēs, pilnas nodaļas guļ….viņi nezin , kas notiek nodaļās, savu kāju tur nesper ….bail. Atmeta lielo pielikumu 40 eiro, un viss…..tāds bardags nav bijis medicīnā kā tagad…

 2. Lai samaksātu par virsstundām,atbilstoši Darba likumam,sākot no 2019.gada,jāsamazina ir brigāžu skaits naktīs,jo nevar taču samazināt jau tā nepietiekamo un pārstrādājušos ierēdņu skaitu,kuru paveikto pat nekādas prēmijas nespēj kompensēt.

 3. Tad jau sanāk,ka lauku slimnīcu uzņemšanas nodaļas arī visi guļ? Kādēļ tur neko nereforme, bet sāk ar dzīvībai svarīgāko dienestu? Varbūt vajag apvienot uzņemšanas ar nmpd?

 4. Manuprāt, pilnīgi pamatotas un saprātīgas reformas. Žēl, ka žurnāliste nav spējusi objektīvi atspoguļot situāciju. Pa visām vīlēm katrā teikumā ārā spraucas viņas personīgā attieksme un viedoklis. Neprofesionāli.

 5. Nu ko viņa muld! Viņai tak nav ne mazākās sajēgas par NMPD darbu! Mediķiem naktīs reizēm nav laika pat pačurāt ieskriet, kāda gulēšana! Brigādes tiek rautas no viena izsaukuma uz otru bez jebkādām pauzēm! Rodas iespaids, ka šis tantuks ir dabūjis rīkojumu, komandu, norādījumu – domājiet kā gribiet, pilnībā sagraut NMPD darbu. Jau tā nav kas NMPD strādā, tagad būs vēl mazāk. Jau tagad darbinieku trūkumu aizlāpa ar sanitāriem, studentiem, šoferiem. Nu tas jau jātaisa uzreiz tas kantoris ciet, nav ko te ampelēties! Lai visi pensionāri apsprāgst, visi slimie dakterējas paši, visi veselie laižas prom uz Britāniju, Vāciju, Skandināviju. Un viss būs nokārtots.

 6. Vai man vienīgajam šķiet, ka viss, ko otrā brīvvalsts ir darījusi ar medicīnu, izskatās pēc pirmsnāves konvulsijām?

 7. Cien. Cipules kundze! Mēs esam par izmaiņām dienestā. Bet pirms mēs sākam runāt par izsaukumiem, kur tiek nelietderīgi tērēts NMP budžets, ir jāizglīto sabiedrība! Sabiedrība nesaprot, ka bērnam, kam pirmo dienu ir temperatūra, nav citu smagu blakņu un hronisku saslimšanu, dzīvībai briesmas nedraud. Bet tajā pat laikā ir vecāki, kur bērns slimo vairākas dienas, bērns smagi elpo, bezpēcīgs, raud bez asarām un lēni sadeg un bieži mirst- nāve banāla, bērnu varēja glābt, ja laikus tiktu stacionēts! Un omītes ar hipertenzijām- ģimenes ārsts nav pienācīgi paskaidrojis, ja viņa neregulāri dzers zāles tas var radīt insulta risku. Šie jautājumi nav viennozīmīgi. Klibo visu dienestu savstarpēja sadarbība. Ir jāmainās visiem!

 8. Kur palika(paliek) nauda? VM iedeva 8 miljonus!Kā ( kam) tie ir sadalīti? Pat apsūdzētais ciniķis neķērās klāt brigādēm.Jūs rīkojaties pašnāvnieciski.

 9. Ja viena brigāde ir aizņemta izsaukumā kādā attālā miestā, tad pie cita cietēja viņa varēs ierasties, ātrākais, pēc 2 stundām. Pa to laiku var gan ar sirdi aiziet, gan ar insultu uz paralizēts palikt.
  Bet tas jau pofig- mēs naudu taupām, ne cilvēkus! Uzturēt 2 brigādes- tas taču ir dārgi!
  Lai jau cilvēki mirst, lai paliek par kropļiem- maksāt invaliditātes pensijas būs lētāk ;D

 10. Vakar klausījos “brīfinga” čābīgo translāciju un pakāpeniski sasniedzu vārīšanās temperatūru. NMP darbs nav exeļa tabulā ieliekams un izrēķināms, var izrēķināt kaut ko vidēju, bet tas nebūt neatspoguļo paredzamo nākotni.
  Lai Dieviņš apgrābsta šo personu, kas sēž NMPD direktora krēslā, un tā labi apgrābsta.
  Kā nav kauna teikt, ka NMP darbinieki par daudz guļ un saņem pārāk lielu atalgojumu – lielāks nakts tarifs ir Darba likumā paredzēts, tas ir viens un otrs – tad varbūt arī policiju un ugunsdzēsējus pārcelt uz tādu režīmu – viņi taču arī atļaujas pagulēt, ja nav izsaukumu. Bet sodīti par to tiek tikai NMP darbinieki.
  NMPD ir savā vēsturiskajā repertuārā – darbinieks ir nekas, visvieglāk aizvietojamais resurss, tāpēc, ar viņiem var nerēķināties, no tā jau hroniski cieš RRC darbinieki, bet tagad cietīs visi , arī reģionos, kur salīdzinoši viss rit mierīgi un nav arī izteiktas kadru krīzes, jo vairāk vai mazāk ir nodrošināta kadru pēctecība, ko RRC nespēj nodrošināt. Un nespēj nodrošināt savas ļoti tizlās atttieksmes dēļ pret jaunajiem kadriem. “Ut homo hominis lupus” , vajag izskaust vilku likumus, tad būs arī noturīgi jaunie kadri.
  Vispirms Diktatore lai saved kārtībā RRC, jo tur patiešām ir smagi, nevis lien reģionos, kur šīs absurdās reformas vispār nav vajadzīgas.
  Pārsteidza arī VRC šefa uzvedība. Šef – , Tu esi kauls no mūsu kaula, ko Tu taisies darīt ar saviem darbiniekiem? Tas, ka gribi mierīgi novilkt līdz pensijai nenozīmē, ka drīksti mest zem tanka veselas brigādes, padomā un aprunājies ar savu sirdsapziņu un varbūt saņem drosmi iestāties par saviem darbiniekiem. Vai VRC var atļauties zaudēt darbiniekus? Lai arī kadru krīze nav ļoti jūtama, tā pienāks ātri, ja visi , kas varētu pensionēties, bet strādā izlemtu doties pensijā. Un es aicinu kolēģus, kuri ir šajā “bīstamajā vecumā” pensionēties, jo nekas labs tuvākā nākotnē nav gaidāms.
  Šī reforma ir mēģinājums apsegties ar trīsstūrveida segu – ja galva apsegta, tad pakaļa plika, ja pakaļa apsegta tad kājas un galva salst.
  Bezjēdzīga laika un resursu šķiešana.
  Intrā ( NMPD iekšējā lapa) redzēju bildi ar saujiņu jauno muļķīšu, kas ir parakstījušies uz jaunajām divu ārstniecības personu brigādēm. Jauni muļķīši, kuri ir dabūjuši sertifikātu uzreiz pēc koledžas, gadu nobraukuši uz brigādes, ne viņiem pieredzes, ne rūdījuma, bet ambīcijas gan šauj pāri visām robežām.
  Un , ja šis pilotprojekts ies cauri, tad NMPD aizies skuju taku, pārtaps par AMD – Ambulatorās Medicīnas Dienestu, kurā es noteikti negribu strādāt.

  1. Pilnīgi piekrītu,kā šo dienestu nevar vadīt cilvēks,kuram nav NEKĀDAS sajēgas par brigāžu darbu un tā saucamo gulēšana naktīs.

  2. Piekrītu katram vārdam – šī problēma skar pamatā RRC nevis reģionus. Un būs tā, ka nevis noturēs darbiniekus, bet panāks pretējo aizies daudzi prom.

 11. Čakšai piemīt apbrīnojama spēja pulcēt ap sevi nekompetentus bet ambiciozus nejēgas, kuri paklausīgi pilda uzdevumus.Tikai Cipule nesaprot, ka viņa atbild par pacientu dzīvībām nevis malkas pagalēm sētā un iestādes vadītājam citu starpā var iestāties arī kriminālatbildība par gadījumiem, kur brigādes aizbrauc novēloti.Un tādi gadījumi jau ir! Protams šī VM koredorus izstaigājusī būtne par atbildīgiem pataisīs citus, visticamāk reģionu vadītājus, tāpēc sadodieties rokās un dzeniet prom šo fizioterapeitu! Lai iet vadīt kādu pansionātu, ja tik ļoti gribas vadīt.

 12. Reformas bij vajadzīgas jau sen. Bezjēdzīga laika un naudas tērēšana. Mēs to labi zinām, ka naktīs ir maz izsaukumu, pārsvarā brigādes guļ. Lai beidzot izdodas ievest kārtību NMPD.

 13. Nabaga NMPD darbinieki – reforma pēc reformas – viena par otru stulbāka! Un nabaga cilvēki Latvijā, cerams, ka iztiksiet bez palīdzības nepieciešamības, citādi būs ļoooti bēdīgi…

 14. Varbūt vispār tadu NMPD likvidēt – ka nav, tad nav! Viduslaikos arī nebija. Dabīgā izlase – izdzīvo stiprākais un gudrākais! Tagad katru veci un kuslu bērņuku mēģina glābt, a priekš kam? Cipulei taisnība, nav ko izlikties, ka dzīvojam labklāibas valstī. Cik daudz naudas paliktos, ko tautas kalpiem mierīgi uz galviņām sadalīt! Tie sev nodrošinās helikopterus no Zviedrijas. A muļķi un plebeji nav te vajadzīgi. T’a kā likvidējam tik nost un Cipuli par galveno likvidatoru!

 15. Sviests, ja NMPD kaut kas ir jāsamazina, tad tikai tie beņķu deldētāji augšgalā. Visu laiku tur veido jaunas darba vietas – galvenais noliktavas pārzinis, galvenais tāds, galvenais šitāds. Plus v3l katram tam klāt nāk pāris vietnieki, s3kretāri un sekretāram sekretārs. Kapēc viņiem pa nakti ir atļauts gulēt? Viņiem tačubtāpat lielāka alga n3kā NMPD brigādēm.

  Jāsāk likvidācija ar augšu, ne jau ar tiem cilvēkiem, kuri dara to darbu dēļ kā vispār tas dienests pastāv.

  Ko Cipile darīs, kad mediķiem būs apnicis, ka viņus čakarē un aizies no darba? Pati brsuks?

  Viņai mēnesi vajadzētu brigādē pastrādāt, lai vispār sajēdz kas te notiek. Lai pabraukā pastrādā katrā reģionā un saprot atšķirības starp RRC, KRC, VRC un pārējām vietām. Tad lai tupi pamēģina bļaut, ka brigāde naktīs pa ilgi guļ.

 16. Latgalē ir viscaur baltie pleķi. Strādājot reğionā, kur uz vienu izsaukumu aiziet pāri 3-4h, kā var apgalvot ka mēs guļam? Jā, mums gadās pa 3 izsaukumiem dnn, bet ja katrs ir pa 4h? Nestrādājām? Naktī 2 izsaukumi un nakts galā, negulēta, jo līdz tuvākai slimnīcai ir pāri 75km (no NMP, nevis no pac. adreses, kurš var dzīvot vēl kādus 30km uz robežas pusi, kas nozīmē ka izsaukums aizņems jau pāri 4h..). Ko nabaga pacientam darīt naktī vai agri no rīta, ja vienīgā brigāde stacionē, un palīdzība no cita NMPP ir jāgaida pāri 1h? Ko darīt, ja ir avārija, kur ir vairāki cietušie, vienam palīdzes un otram ir janomirst, jo otrā brigādei jābrauc no citas pilsētas? Cik cilvēkiem galu galā janomirst, lai Cipulei pielec, ka reformas ir muļķīgas? Cik maksā cilvēka dzīve?

  1. Pilnīgi piekrītu.
   un vēl arī ir darbinieki, kuri uz darbu brauc daudzus kilometrus, ar autobusu, kā viņi tiks mājās, ja lielākā daļa sabiedriskā transporta beidz kustību 8, 9 vakarā?
   Par tādām lietām Diktatore nedomā, viņai tik skaldīt un valdīt.
   Rītdien tikšanās ar viņas gaišību, uzskatu, ka uz to nav vērts doties , jo būs tikai agresīvas runas no tribīnes.

 17. Bišku ar galvu padomaajat. Kapeiku piseeji. Es savu sievu maz redzu maajaas un ja veel samazinaasiet, Jums praats ir? Varbuut vipaar nevajag NMPD, da visi viltus izsaukumi, it iipashi tie “kompitentie” ārzti

 18. Jāsāk ar reformam jau no paša sākuma,kas mums tagad tiek mācits jaunajiem mediķiem?Galvenais,visādi bezjēdzīgi rakstu darbi,no kuriem nav nekādas jēgas.No praktiska darba un domāšanas-nekādas.Komunikācija ar pacientu-nekāda.Vispirms sāk ar analīzēm un citiem izmeklējumiem,neaprunājoties ar pacientu-tā sakot,nepieliek roku slimniekam,kaut gan citreiz to izdarot var iztikt bez liekiem izmeklejumiem,dg.skaidra,arstēsanu var nozimet nekavejoties.Tagad loti moderni-nozīmēt OG gultu,kur neiztrukstoša sastavdala ir i.v. sistema,biezi vien ar 0,9%fizioloģisko šķīdumu-vienvārd sakot ar ūdeni,un visi ir laimīgi,galvenais,ka pacients domā,ka viņu ārstē.Tā ir tikai neliela daļiņa no tā kas notiek stacionaros un ko tad vēl runāt par NMP,izsaukumā uz vietas nekāda lielā palīdzība netiek sniegta,ja atkartots izsaukums,jāved uz stacionāru,jo tāds esot NMP nolikums.Gala rezultātā lielākā dala pacientu tiek atlaisti uz mājām,Parēķiniet cik naudas tie iztērēts degvielā-bezjēdzīgi vadājot pacientus…….Tā vēl varētu rakstīt un rakstīt……

Pievienot komentāru