Ārstēšana, Veselības politika

Zāļu ražotāju oficiālajam “atbalstam” ārstiem jauns rekords

Foto-Ieva Leiniša/LETA

3,505 miljoni eiro – tāds ir jaunais kopsummas rekords, ko Latvijā pārstāvētās globālās un arī vietējās farmācijas kompānijas gada laikā oficiāli iztērējušas, lai sniegtu “atbalstu” Latvijas ārstiem. Arī palielinājuma summa šim finansējumam pērn ir bijusi liela – gandrīz 400 tūkstoši eiro. Gadu iepriekš farmācijas kompāniju “atbalsts” ārstiem bija pieaudzis par salīdzinoši nelielāku summu – par ceturtdaļmiljonu eiro.

Pēdējā gada laikā šī pretrunīgi vērtētā finansējuma jautājumam nav pievērsta plaša uzmanība, lai gan būtībā nekas nav mainījies: farmācijas kompānijas un liela daļa ārstu uzstāj, ka ar šāda atbalsta saņemšanu tiek atbalstīta ārstu tālākizglītošanās, ko viņu darbavietas un viņi paši nespēj pietiekami finansēt. Taču jo-projām pastāv arī viedoklis, ka šādā veidā notiek slēpta ārstu piekukuļošana, netieši mudinot viņus savā turpmākajā darbībā izvēlēties tieši šo “labvēļu” produkciju.

Pirms diviem gadiem, kad Veselības inspekcija saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem sāka apkopot un publiskot šos datus, lielākais Latvijas ārstu atbalstītājs farmācijas kompāniju vidū bija SIA “Bayer” ar vairāk nekā 288 tūkstošiem eiro. Sekoja SIA “Roche Latvija” ar 237 tūkstošiem eiro, “Novartis Pharma Services Inc.” pārstāvniecība Latvijā ar 184 tūkstošiem, SIA “Sanofi-aventis Latvia” ar 179 tūkstošiem un “Pfizer Luxembourg SARL” filiāle Latvijā ar 121 600 eiro. Pērn, apkopojot datus par 2016. gadu, pirmais piecnieks bija mainījies – lielākais atbalstītājs ar 242 tūkstošiem eiro bija SIA “Roche Latvija”, tai sekoja SIA “AbbVie” ar 222 tūkstošiem, SIA “Sanofi-aventis Latvia” ar 186 tūkstošiem un “Pfizer Luxembourg SARL” filiāle Latvijā ar gandrīz 158 tūkstošiem, bet pirmo piecnieku noslēdz SIA “Merck Serono” ar 153 tūkstošiem eiro.

Savukārt jaunākie dati rāda, ka lielāko atbalstu pērn atkal ir sniegusi SIA “Roche Latvija” – nepilnus 236 tūkstošus eiro. Arī pārējais piecnieks ir tas pats, tikai mainījušās summas un vietas. Seko SIA “Sanofi-aventis Latvia” ar 234 tūkstošiem eiro, “Pfizer Luxembourg SARL” filiāle Latvijā ar gandrīz 192 tūkstošiem, SIA “AbbVie” ar nepilniem 187 tūkstošiem un SIA “Merck Serono” ar vairāk nekā 160 tūkstošiem eiro.

Šajās summās ietilpst ne tikai finansējums medicīnas speciālistu braucieniem, bet arī sponsorējuma summas dažādām mediķu organizācijām un arī finansējums mediķu ēdināšanai un dzirdināšanai dažādos vietējas nozīmes pasākumos.

Šie dati, ko Veselības inspekcija apkopo jau trešo gadu, gan nesniedz pilnu pārskatu par finansiālo un cita veida atbalstu, ko farmācijas kompānijas sniedz Latvijas ārstiem. Eiropas Farmaceitisko rūpniecību un asociāciju federācijas atklātības kodekss nosaka plašāku publiskojamo informāciju.

Pērn tās farmācijas kompānijas, kas pievienojušās šim kodeksam, publicēja nedaudz plašākus, bet tāpat nepilnīgus datus – arī informāciju par samaksu speciālistiem un organizācijām par lekcijām zinātniskos un izglītojošos pasākumos un to vadību, konsultācijām, ziedojumiem un grantiem, kā arī par ražotāju atbalstu pētniecībai un attīstībai. Šogad šie dati vēl nav publiskoti, jo tikšot apkopoti vēl līdz jūnija beigām.

Publicējam visu to atbalstu sniegušo farmācijas kompāniju sarakstu un to izmaksātās kopējās summas, kas pērn pārsniegušas 10 tūkstošus eiro.

farmacija_5

6 Komentāri

  1. Ir vel medicīnas preču, iekārtu , minitoru,laboratorijas aparatūras firmas, kur redzams šis atbalsts? Pie tam cenas iepirkumis ir krietni virs vidējā ES.

  2. Vispār jau vajadzētu priecāties, jo ne jau visiem ārstiem ir milzīgas prakses un superieņēmumi vai dižas algas. Tāpēc farmfirmu sponsorēti pasākumi daudziem ir vienīgā iespēja piedalīties konferencēs ārpus Latvijas, uzzināt vairāk par jaunām zālēm, vai to modifikācijām. Šādas naudas nav viennozīmīgi vērtējamas, visam ir divas puses, kā pozitīvā, tā negatīvā. Un farmfirmu centieni tomēr visā visumā ir pozitīvi vērtējami.

    1. Nevajag sapriecāties. Sīkprakšu ārstiem no šiem sponsorējumiemB lielie un varenie, kuri spējīgi caur zāļu izrakstīšanu atmaksāt ieguldījumus, jeb pareizāk, atstrādājamos kukuļus.
      Pie pēdējiem zāļu cenu “palēcieniem” šie miljoni ir sīka vienība.

  3. Man labāk patīk izglītots ārsts, konkurētspējīgs, kas seko līdzi farmācijas attīstībai un ir arī pētnieks, uzstājas starptautikajās konferenēs, audzina jauno ārstu paaudzi. Nevis atpalicis, kas savai praksei redz tikai govs asti vai tramvaja sliedes. Atvanojiet, lai dot to naudu un laid dod vēl vairāk kā LT un EE!!!

Pievienot komentāru