Dzīvesveids, Padomi

Kā sevi pasargāt no lapseņu un iršu indes?

Foto - Pexels

Vasaras karstie mēneši ir laiks, kad īpaši aktivizējas bites, lapsenes un irši, – ne vienam vien neuzmanīgajam nācies izjust šo kukaiņu nepatīkamo dzēlienu.

Lai gan lielākoties bišu, lapseņu un arī iršu dzēlieni izraisa vien vieglu tūsku, apsārtumu un niezi, sākoties alerģiskai reakcijai, diemžēl sekas mēdz būt arī daudz nopietnākas.

Apdrošināšanas sabiedrība BALTA jūlija beigās saņēmusi atlīdzības pieteikumu, kad kādam vīrietim pēc irša dzēliena iestājies anafilaktiskais šoks un viņš diemžēl miris.

„Kukaiņu dzēlieni un to izraisītās alerģiskās reakcijas Latvijā nav retums. Sevišķi vasaras otrajā pusē, kad tiek novākta augļu un ogu raža un ir aktīvākais ievārījumu gatavošanas laiks. Tas nozīmē, ka šajā laikā jābūt īpaši piesardzīgiem, jo diemžēl ir gadījumi, kad kukaiņa kodums nebeidzas tikai ar tūsku, niezi un apsārtumu, bet mēdz būt daudz nopietnākas sekas – var iestāties anafilaktiskais šoks vai pat nāve. It īpaši bīstamas ir situācijas, ja lapsene iedzeļ mutē vai rīklē, kukaini nepamanot ēdienā vai dzērienā,” komentē Sandra Pietkēviča, BALTA Personu apdrošināšanas produktu un risku parakstīšanas pārvaldes vadītāja, norādot, ka pēdējos trijos gados ir saņemti trīs atlīdzības pieteikumi, kad irša vai lapsenes kodiens diemžēl beidzies letāli.

Uzmanīgi ar pļaušanu

Situācijas, kurās cilvēki tiek sadzelti, ir visdažādākās un pārsvarā ļoti ikdienišķas. Gadās, ka, pļaujot zāli, tiek sapļauti pūžņi, vai tie tiek izjaukti, veicot uzkopšanas darbus mājas teritorijā. Nepatīkami dzēlieni bieži notiek, kad vasaras izbraukumos pie dabas līdzi tiek ņemti augļi, ar kuriem mutē nereti nokļūst arī kukaiņi. Siltajā laikā jo īpaši jāuzmana dzēriena trauks, kurā kukainis var būt iekritis: bīstamākās ir skārdenes un tumšas pudeles, kurās kukainis nav redzams.

„Uzmanīties un izvairīties vajadzētu gan no iršiem un lapsenēm, gan no bitēm, jo no visu trīs šo Latvijā izplatīto kukaiņu dzēlieniem var rasties alerģiskas reakcijas. Bīstamākie ir irši, jo tie ir pēc izmēriem lielākie un līdz ar to arī toksiskās vielas, ko tie ar dzēlienu ievada cilvēka organismā, ir stiprākas, izraisot spēcīgākas reakcijas. Retos gadījumos diemžēl arī anafilaktisko šoku – sistēmisku reakciju uz kukaiņa toksisko vielu, kas izpaužas asinsvadu, elpošanas un kardiovaskulārās sistēmas bojājumā un diemžēl ir ar augstu nāves risku, jo attīstās ļoti strauji,” brīdina Ludmila Ivančenko, “Capital Clinic Riga” infektoloģe un hepatoloģe, norādot, ka galvenās anafilaktiskā šoka pazīmes ir pēc koduma strauji attīstījusies svīšana, pampums, ģīboņa sajūta.

Šādās situācijās laika dzīvības glābšanai ir ļoti maz, tāpēc jārīkojas operatīvi – jāizsauc ātrā palīdzība vai, ja kādu iemeslu dēļ tas nav iespējams, cietušais nekavējoties jāved uz slimnīcu.

Par laimi visbiežāk kukaiņu kodumi gan izraisa vien nelielu lokālo tūsku, apsārtumu un niezi. Šādos gadījumos infektoloģe iesaka izmantot ledu un pretalerģisko ziedi.

Lai pasargātu sevi no kukaiņu kodumiem, noder šādi padomi:

Vasaras laikā dzērieniem no skārdenēm, pudelēm un citiem traukiem izmantot salmiņus, jo tie gandrīz simtprocentīgi pasargās no kukaiņu bīstamajiem dzēlieniem mutes dobumā un rīklē;

Bērniem iespējams iegādāties un izmantot burciņas vai krūzes ar vāciņu un salmiņu, kas ir gan mazajiem interesantas, gan drošas;

Izvairīties no staigāšanas ar basām kājām jo īpaši zem augļu kokiem, kur lapsenes sastopamas visvairāk;

Nekad pašiem nemēģināt likvidēt lapseņu vai iršu pūžņus, bet gan uzticēt šo uzdevumu speciālistiem, kas to paveiks profesionāli un droši;

Dodoties pie dabas ogot, sēņot, strādāt vai atpūsties dārzā, vilkt apģērbu ar garām piedurknēm un bikšu starām, kā arī izmantot repilentus – ziedes un dezodorantus pret kukaiņu kodumiem.

4 Komentāri

  1. Nu tad lūdzu uzrakstiet – kur lai griežas gadījumos, ja dzīvokļa balkonā iemitinājušas lapsenes vai irši! Man bija tāda situācija un es nezināju kur grieztie!

    1. Ieraudzīju Jūsu komentu un, tā kā raksta autori nav atbildējuši, tad varbūt varu dot padomu- lapsenes bija ieperinājušās zem palodzes un lietus laikā parasti virtuve bija pilna ar lapsenēm, kuras pa ejām zem palodzes iekļuva telpā. Man tas vienreiz apnika un es apsmērēju ārpuses eju ar peļu līmi. Nekad nebiju domājusi, ka lapseņu tādā pūznī ir tik daudz- viņas lipa, tām lipa klāt palīdzēt gribētājas un lapseņu kamols auga augumā. līdz beidzot visas bija iznīcinātas. Pēc tam tik atlika noņemt lipīgo kamolu un ar to lapseņu lieta tika izbeigta.

    1. vistu fermaz cuku fermas un citu dzivnieku pateresana uztura nav sadistiska? tavai zinašanai jau kadi 3 gadi ari jau tiek cilveku dalas audi un hormoni izmantoti kosmetika un partika!! embriji un placenta!! citur pat cilveku gala!! padoma pirms raksti !!!

Pievienot komentāru