Veselam
Dzīvesveids

Mazliet baisi: ar ko var draudēt sporta kluba matracītis, bumbas un ģērbtuves grīda0

Vingrošanas matrači

Zinātnieki pētījuši ne tikai ieguvumus, ko var dot sporta nodarbības, bet arī apdraudējumus, kas ik uz soļa sagaida sporta, fitnesa un jogas klubos. No kā uzmanīties?

Vai jūs fitnesa nodarbības izmantojat sporta kluba vai jogas vai citu matraci, ko lieto arī citi? Eksperti iesaka labi padomāt, vai to tiešām darīt, jo šādi var pārnest ne vienu vien infekciju vai baktēriju, kaut vai stafilokokus vai vīrusus, kas izraisa caureju. Džeks Folejs (Jack Foley), Lehajas Universitātes (Lehigh University) vieglatlētikas sporta zāles direktors, norāda, ka ir nozīme tam, cik klubs ir tīrs. “Sporta zālēs iegūt bakteriālu infekciju var, gan saskaroties ar otru cilvēku kontaktā āda-āda, gan no soliņiem, sienām, spoguļiem, vingrošanas paklājiem, svara un citām sporta iekārtām, īpaši, ja uz ādas ir kaut neliels ievainojums vai nobrāzums. Galvenais ir personiskā higiēna! Reizēm pietiek noklāt dvieli uz kādas virsma, ja vēlāk ar šo dvieli slaukāties. Ja neesat droši, cik bieži jūsu sporta klubā sporta paklāji tiek dezinficēti, nesiet līdzi savu paklājiņu!”

Sporta bumbas

LETA

Pētnieki (UC Irvine) pierādījuši, ka, ņemot rokās basketbola un volejbola bumbas, rodas potenciālas iespējamapārnest bīstamas baktērijas. Viņu pētījumā secinātais var radīt jaunu izpratni par drošību, sportistiem, treneriem un vecākiem, ziņo Ērvaina Medicīnas Universitātes Medicīnas skolas portāls.

Viena no baktērijām, kas tika pētīta saistībā ar sportistiem – parastā stafilokoka baktērija Staphylococcus aureus, īpaši MRSA jeb pret meticilīnu rezistentais zeltainais stafilokoks. Sportistiem ar MRSA bieži jākavē treniņi un jāizdod ne mazums līdzekļu, lai atveseļotos. Tāpēc svarīgi, kā no tā pasargāt sportistus.

Pētījuma laikā zinātnieki analizēja uz volejbola un basketbola bumbām, uz spēlētāju rokām un spēles laukumā atrodamās baktērijas. Katrā pētījuma fāzē divas vai trīs no šīm “virsmām” tika sterilizētas, kamēr trešā atstāta dabiskajā stāvoklī. Bumbu un grīdas sterilizēšanai tika izmantota speciāla ultravioletā gaisma, bet rokām – antibakteriālās ziepes.

Staphylococcus aureus kultūra tika novērota uz visām “virsmām”. Sportistiem bija jāspēlē ar bumbu noteiktā veidā un ilgumā, lai modelētu īstu spēli. Pētījuma gaitā atklājās, ka spēles laikā arī uz sterilajām virsmām uzkrājas Staphylococcus aureus. Turklāt šī baktērija uz sporta bumbas var izdzīvot vēl 72 stundas – ja to pēc tam nelieto.

Tātad sporta vide ir laba vide arī mikrobiem.

Baseins

Foto – LETA

Savukārt citā pētījumā (Centers for Disease Control and Prevention) atklāts, ka 58% baseinu filtros “dzīvo” E.coli baktērija. 11% no baseiniem būtu slēdzami. Turklāt hlora smaka nav nekāds pozitīvais rādītājs par to, ka baseina ūdens ir veselībai nekaitīgs. Noteikti mazgājieties pirms un pēc baseina apmeklējuma!

Ģērbtuves grīda

Saistītie raksti
Foto – Shutterstock

Mikrobiologs Filips Tjerno (Philip Tierno) atzīmē, ka sēnītēs, ko var konstatēt uz sportistu kājām, atrodamas arī uz ģērbtuves grīdas un dušās. Vieglāk tās iegūt karstā laikā, un biežāk sēnīšu infekcijām pakļauti vīrieši. Sevi var sargāt, velkot savas gumijčības. Tāpat svarīgi bieži mazgāt rokas un apsiet ievainojumus.

 

Avots: yahoo.com/health/

LA.lv
AN
Annika Niedrīte
Veselam
Nepiebeidziet upuri: piecas aizliegtas frāzes
20 stundas
AN
Annika Niedrīte
Veselam
TESTS: Cik izlēmīgs cilvēks tu esi?
20 stundas
KD
Krista Dzidzēviča
Veselam
Garšu pasaule pirtī – kā pagatavot augu tējas, uzlējumus un našķus?
23 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

Raivis Šveicars
Ekonomika
Latvijā pat ķīnieši aizsargā savu intelektuālo īpašumu. Saruna ar Patentu valdes direktoru 1
Intervija 3 stundas
LE
LETA
Latvijā
Vējoņa birojam “atlaišanas pabalstos” izmaksās 83 405 eiro
15 minūtes
RN
Rita Našeniece
Latvijā
Rita Našeniece: Vēl tikai nemirstīgais Ameriks rēgojas gaiteņos kā zīme, ka interese nav zudusi…
4 stundas
LA
LA.LV
Ekonomika
“Swedbank” paziņo par jaunu maksājumu iespēju ieviešanu
35 minūtes
LA
LA.LV
Laukos
“Ilgāk kavēties nedrīkst!” Latvijā sāk ziemāju kulšanu
2 stundas