Veselam
Psiholoģija

7 noteikumi komunikācijai ar pasīvi agresīvu sarunu biedru0


Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: Pixabay

Ja tev ir darīšanas ar viņu, tu jūties noguris, aizkaitināts un emocionāli satricināts. Tu nesaproti, kas tam par iemeslu un sāc šaubīties par sevi un savu garīgo veselību?

Visticamāk, tavs sarunu biedrs uzvedas pasīvi agresīvi. Ko tas nozīmē un kā ar to tikt galā?

Vai tev ir gadījies, ka, komunicējot ar dažiem cilvēkiem, sāk šķist, ka zaudē prātu, ka tev burtiski izsūc enerģiju, bet tajā pašā laikā tu nevari saprast, kas notiek?

Viss notiek tik aizplīvuroti, ka sāc apšaubīt savas darbības un garīgo veselību? Dažreiz tev šķiet, ka esi nokļuvis ļaunā murgā, mēģini bēgt, bet nonāc strupceļā, no kura nav izejas.

Kā iemācīties mijiedarboties ar pasīvi agresīviem cilvēkiem un nesajukt prātā? Skaidro psiholoģe, pāru terapijas speciāliste Roberta Šeilere (Rhoberta Shaler).

Kā viņi uzvedas

Pasīvi agresīvi cilvēki spēj izsist pamatu zem normālā situācijā racionāli domājošu cilvēku kājām. Viņu īpatnība ir tāda, ka viņi nespēj novērtēt savas darbības, tāpēc ir pilnīgi pārliecināti, ka visi izturas pret viņiem netaisnīgi un viņus nepareizi saprot.

Ja mēģini paust savu viedokli par to, kas notiek, viņi sāk aktīvi pretoties un uzskata, ka tavas (un jebkura cita) gaidas ir pilnīgi nepamatotas.

Kā atpazīt pasīvi agresīvus cilvēkus

• Visbiežāk viņi negatīvi uztver visu, kas notiek.
• Viņi bieži žēlojas, ka viņus nepietiekami novērtē vai pārprot.
• Viņi nekad ne pie kā nav vainīgi.
• Viņi vaino tevi (un dara to ar prieku) visos pasaules grēkos, jo (protams) tu esi pie visa vainīgs.
• Viņi labprāt uzsāk strīdu un grib, lai viņiem vienmēr ir taisnība.
• Ja notikumi attīstās ne tā, kā viņiem gribētos, viņi kļūst drūmi un noslēdzas sevī, prasmīgi demonstrē savu auksto vienaldzību.
• Viņi gatavi kritizēt situācijas, notikumus, idejas, cilvēkus. Tas neitralizē viņu bailes būt neadekvātiem.
• Viņi ne pārāk ciena autoritātes.
• Viņi ir pārliecināti, ka ir unikāli savā vientulības izjūtā neveiksmju pasaulē, viņi visu uztver no pozīcijas “vai tas nav šausmīgi, ka viņš/viņa tik nelietīgi izturējās pret mani?”
• Viņi pastāvīgi svārstās no atklāta naidīguma pie šķietamas nožēlas. (Padoms: nopietni vajadzētu uztvert tikai naidīgo stāvokli.)

Tāda uzvedība parasti ir ļoti kaitinoša. Bet kas patiesībā notiek ar šiem cilvēkiem? Viņi pasīvi pretojas jebkādām cerībām, lūgumiem vai prasībām uzņemties atbildību par to, ko viņi saka vai dara, vai biežāk – nedara. Protams, tas negatīvi ietekmē jebkādas attiecības.

Ko tu jūti

Runājot ar pasīvi agresīviem cilvēkiem tu pastāvīgi jūties nedroši. Šķiet, ka tādi cilvēki neko nespēj izdarīt tā, kā pienākas. Viņi vienmēr nokavē, aizmirst visu, grūti komunicē – tas ir, viņi izmanto visus slēptos veidus, lai iegūtu kontroli pār tevi vai situāciju.

Pasīvi agresīvi cilvēki baidās no konkurences, atkarības un tuvām attiecībām. Šo situāciju var saukt par “panāc tuvāk, bet neiedomājies man pietuvoties.”

Pasīvi agresīvi cilvēki viegli spēj radīt haosu tukšā vietā, un slepeni sajūsminās par savu prasmi to darīt. Tā viņiem iemieso to spēku un kontroli, ko tā vēlētos iegūt.

Viņi nevar tieši ietekmēt situācijas, jūtas un attiecības, tāpēc cenšas to izdarīt netieši, un tas rada haosu.

Tā viņi uzvedas gan darbā, gan mājās, izdomājot bezgalīgas un šķietami saprātīgas atrunas, kāpēc viņi nevar izdarīt to, ko no viņiem gaida.

Viņus var nosaukt par vilcināšanās ekspertiem. Viņiem ir grūti sadarboties ar citiem cilvēkiem, tādēļ komandu projektos viņi pastāvīgi velk garumā un vilcinās. Te viņi pēkšņi saslimst, te apgalvo, ka nejūtas iekļauti komandā, te sūdzas, ka viņiem nav sniegta visa nepieciešamā informācija vai ka nemaz nezina, ko no viņiem sagaida.

Pasīvi agresīviem cilvēkiem ir attaisnojumi visos dzīves gadījumos. Turklāt viņi paši svēti tic šiem iemesliem, tāpēc ar nicinājumu izturas pret visiem, kas par to šaubās.

Šiem cilvēkiem patīk iztēlot sevi kā upuri. Viņi ir gatavi uz daudz ko, lai neļautu citiem pamanīt savas vājās puses, un parasti apsūdz citus par savām neveiksmēm.

Tā ir galvenā pasīvi agresīvās personības pazīme.

Ja esi iesaistīts attiecībās ar pasīvi agresīvu cilvēku, tas vienmēr ir īsts pārbaudījums tavai psihei. Tāda uzvedība parasti balstās uz dziļu un ļoti senu aizvainojumu un rūgtumu.

Diemžēl visbiežāk pasīvi agresīvais cilvēks neapzinās, ko dara, un atsakās atzīt par problēmu cēloni savu uzvedību un tās sekas.

Pasīvi agresīvā uzvedība (vai pasīvā agresija) ir uzvedības manieres, kad dusmu izpausmes tiek nomāktas. Cilvēki, kuri komunicē pasīvi-agresīvā veidā, atklāti nenostāsies pret to, kas viņiem nepatīk. Uzkrātā spriedze prasa izeju un izpaužas atteikumā veikt kādu darbību. Šī uzvedība ļauj izrādīt agresiju, pasīvi izsakot “nē”.

Septiņi mijiedarbības noteikumi

Komunikācija ar pasīvi agresīvu cilvēku prasa ievērojamu savaldīšanos.

Sekojošie noteikumi palīdzēs saglabāt mieru un pašcieņu:

1. Nemēģini meklēt tādas rīcības iemeslus. Viss, kas šķiet acīmredzams, ar to nav saistīts.

2. Pret pasīvi agresīvo cilvēku nevajag izturēties naidīgi, tas tikai pielej eļļu ugunij.

3. Apzinies savas robežas, aizstāvi tās neatkarīgi no tā, kādu pretestību piedzīvo.

4. Apsver, vai notiekošajā ir tava daļa vainas. Ja tā ir, atzīsti to, bet neuzņemies pārējo.

5. Neatbildi ar apvainojumiem. Tas tikai pasliktinās situāciju.

Saistītie raksti

6. Atceries, ka pret tevi vērstā pasīvi agresīvā uzvedība nav saistīta ar tevi un neko par tevi neliecina. Tas palīdzēs mazināt savu negatīvo reakciju.

7. Lūdz palīdzību speciālistam. Šī problēma skar vairāk nekā tikai jūsu attiecības, un, kamēr esi iesaistīts situācijā, nevari to novērtēt pilnībā. Tev nepieciešams profesionālis, kurš palīdzēs jums abiem.

LA.lv
VE
Veselam.lv
Veselam
Ziemas peldētāji aicina pievienoties kopīgai peldei Liepājas jūrmalā
3 dienas
VE
Veselam.lv
Veselam
“Tēt, esi unikāls!”. Nākamnedēļ startē jauna informatīva kampaņa
3 dienas
AN
Annika Niedrīte
Veselam
No sirds vai pienākuma dēļ? Kā pareizi dāvināt – garīgais skatupunkts
3 dienas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LA
LA.LV
Latvijā
Solidaritāte, cieņa un drosme. Valsts prezidenta Egila Levita runa pie Brīvības pieminekļa
7 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Foto. Svētku uguņošana priecē iedzīvotājus gan Rīgā, Daugavmalā, gan pie televizoru ekrāniem
4 stundas
LE
LETA
Latvijā
Foto. Lāpu gājiens Rīgā pulcē tūkstošiem dalībnieku
6 stundas
LK
Linda Kusiņa-Šulce
Kultūra
Atdot daļiņu no saņemtā. Saruna ar Jāni Lūsēnu
Intervija 11 stundas
SM
Signe Mengote
Ekonomika
Jāvērtē pēc spējām, nevis diagnozes. Kā mazināt plaisu starp darba devējiem un invalīdiem
11 stundas