Veselam
Ārstēšana

Cik bieži jāmēra acu spiediens?0

Foto: SHUTTERSTOCK

Cik bieži vajag mērīt acu spiedienu? Vai skaitās arī optikas salonā pirms briļļu iegādes veikts mērījums? Jautā lasītāja Ilona no Rēzeknes.

Latvijas–Amerikas acu centra oftalmoloģe Gunta Blezūra acs iekšējo jeb intraokulāro spiedienu pēc 40 gadu vecuma iesaka mērīt reizi divos gados, bet pēc 50 gadiem reizi gadā.

Paaugstināts acs iekšējais spiediens ir raksturīga glaukomas pazīme.

Ja asinsradinieku – vecāku, brāļu vai māsu – vidū jau ir bijis glaukomas pacients, šiem mērījumiem jāpievērš īpaša uzmanība, jo slimība var tikt ģenētiski pārmantota.

Acs iekšējo spiedienu mēra ar kontakta un bezkontakta metodi, šim nolūkam lietojot dažādu veidu tonometrus. Tonometrijas pamatā ir noteikta spiediena izdarīšana uz radzeni. Jo lielāks acs iekšējais spiediens, jo lielāku pretspiedienu rada radzene. Rezultātu izsaka milimetros uz dzīvsudraba stabu (mm/Hg).

Normāls acs iekšējais spiediens ir 10–21 mm/Hg.

Optikas salonos acs iekšējā spiediena mērīšanai izmanto bezkontakta metodi, tas nozīmē, ka spiediens uz radzeni tiek veikts ar gaisa plūsmu, nepieskaroties pacienta acij. Šī metode ir ērta un pacientiem daudz tīkamāka, taču nav pārāk precīza, tāpēc tā neder diagnostikai. To parasti izmanto skrīningos un profilaktiskās apskatēs, lai atlasītu pacientus, kuriem vajadzīga padziļināta izmeklēšana. Lai precīzi noteiktu acs iekšējo spiedienu, tiek lietotas kontakta metodes. Par zelta standartu tiek uzskatīta Goldmana aplanācijas tonometrija, sevišķi glaukomas pacientiem. Acs iekšējā spiediena mērīšanai tiek izmantota arī iCare atsitiena tonometrija, kas ir ātra, precīza un neizraisa diskomfortu.

Acs iekšējais spiediens var būt paaugstināts gan dažādu acs iekaisumu, gan bezrecepšu medikamentu, piemēram, acu pilienu, gelu ilgstošas lietošanas dēļ, īslaicīgi paaugstināts spiediens var būt arī pēc kataraktas operācijas.

Viens no galvenajiem cēloņiem tomēr ir glaukoma, kura neārstēta var beigties ar redzes zaudēšanu.
Saistītie raksti

Mūsdienās to iespējams sekmīgi ārstēt, lietojot efektīvus valsts kompensējamos medikamentus, ja vien pacients savlaikus vēršas pie acu ārsta. Diemžēl visbiežāk pat ievērojami paaugstināts acs iekšējais spiediens nerada nekādas sūdzības, dažreiz par to var liecināt redzes miglošanās. Taču ilgstoši paaugstināts spiediens bojā redzes nervu, pakāpeniski zūd redzes lauks.

Redzes defekti ir tik nelieli, nemanāmi, ka tos var atklāt, tikai veicot datorizēto redzes lauka izmeklējumu. Tikai tad, kad lielākā daļa redzes nerva un redzes lauka jau zaudēti, pacients pats sāk ievērot izmaiņas, kuras diemžēl ir neatgriezeniskas. Neliela daļai cilvēku ar paaugstinātu acs iekšējo spiedienu glaukoma tomēr neveidojas, taču arī šādā gadījumā regulāri jāapmeklē acu ārsts, lai to kontrolētu.

LA.lv