Veselam
Ārstēšana

Aizsilniece: Valdība piekopj “atbildīgu vilcināšanos” attiecībā uz mediķu algām0


Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto: Shutterstock

Attiecībā uz mediķu atalgojuma palielināšanu esošā valdība piekopj “atbildīgu vilcināšanos”, saprotot, ka jaunajai būs jāuzņemas pieņemto lēmumu izpilde, tomēr vilcināties nevajadzētu, jo situācija ir ļoti nopietna, intervijā Latvijas Radio uzsvēra Latvijas Ārstu biedrības (LĀB) prezidente Ilze Aizsilniece.

“Mums ir gan valdība, kas darbojas, gan ievēlēta jaunā Saeima. Vienkārši jāturpina strādāt,” uzsvēra Aizsilniece.

LĀB prezidente ir nobažījusies, ka Nacionālās trīspusējās sadarbības padomes (NTSP) Veselības aprūpes nozares apakšpadomes priekšlikums trīs gadus ļaut mediķiem strādāt vairāk virsstundu, par visām samaksājot dubultā, nepalielinot mediķu atalgojumu kopumā, tikai veicinātu speciālistu aizplūšanu.

Viņa minēja, ka katru gadu pieaug ārstu un māsu skaits, kas kārto dokumentus, lai dotos strādāt ārpus Latvijas.

Aizsilniece uzsvēra, ka mediķi strādā virsstundas, jo tikai tā var nopelnīt pietiekami, tomēr tā ir arī ļoti liela izdegšana. Viņa minēja piemēru, kad medicīnas māsa, nostrādājot 12 stundas dienas laikā, nopelna 30% no tā, ko diennakts laikā, jo vislielākā samaksa ir par nakts darbu un virsstundām.

LĀB sagaida, ka līdzekļus virsstundu apmaksai piešķirs valsts. Ja tā nenotiks, nākamgad slimnīcās nebūs iespējams nodrošināt nakts dežūras, prognozēja Aizsilniece.

Jau ziņots, ka mediķu darba samaksas jautājumu risināšanai izveidotā darba grupa augustā pēdējā sanāksmē vienojās līdz 2021.gadam ik gadu mediķu atalgojumu palielināt par 20%.

Lai gan vienošanās darba grupā panākta, ar šo vienošanos un informatīvo ziņojumu, kas tagad tiks gatavots, vēl jāvēršas valdībā, toreiz norādīja veselības ministre Anda Čaksa (ZZS). “Tas tālāk jau ir budžeta process, lai to iestrādātu un ir nepieciešams valdības atbalsts, lai izpildītu šos solījumus,” viņa piebilda.

Plānots, ka šo otrdien minētais ziņojums beidzot nonāks valdības darba kārtībā.

Tomēr Ministru prezidents Māris Kučinskis (ZZS) un finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS) joprojām norāda, ka pašreizējai valdībai nav pilnvaru mediķu atalgojuma palielināšanai nākamgad.

Tāpat ziņots, ka NTSP Veselības aprūpes nozares apakšpadome aicinās līdz 2021.gadam ļaut ārstniecības personām strādāt vairāk virsstundu par Darba likumā paredzēto, vienlaikus paredzot, ka par tām visām tiek maksāts dubultā.

Šāds priekšlikums izvirzīts pēc tam, kad Latvijas Slimnīcu biedrība aizvadītajā piektdienā brīdināja par iespējamu ārkārtas situāciju no nākamā gada 1.janvāra saistībā ar Satversmes tiesas (ST) spriedumu attiecībā uz pagarinātā normālā darba laika apmaksu.

Normālā pagarinātā darba laika regulējums, vienojoties visām pusēm, kā kompromisa solis tika ieviests ekonomiskās un finanšu krīzes laikā 2009.gadā, lai ļautu mediķiem vairāk nopelnīt, strādājot ilgākas stundas vienā darba vietā. Tas paredzēja iespēju ārstniecības personai noteikt pagarināto normālo darba laiku, kas nepārsniedz 60 stundas nedēļā un 240 stundas mēnesī, nosakot par tām visām vienādu darba samaksu.

Tikmēr citās nozarēs strādājošajiem normālais darba laiks nedrīkst pārsniegt 40 stundas nedēļā, bet par virsstundām maksā dubultā.

Saistītie raksti

Pērn Saeima nolēma, ka ir jāatgriežas pie standarta virsstundu darba apmaksas medicīnā, tomēr to bija plānots darīt pakāpeniski.

Tomēr ieceri par normas pakāpenisku atcelšanu izjauca ST lēmums. Līdz ar to veselības nozarē no nākamā gada ir plānots atgriezties pie standarta virsstundu skaita un apmaksas.

LA.lv
VE
Veselam.lv
Veselam
Infektoloģe: pret gripu jāvakcinējas jau tagad
13 stundas
LE
LETA
Veselam
Klementjevs: Negarantējot solīto algas pielikumu mediķiem, viņi sakrāmēs mantas un aizbrauks
13 stundas
IA
Ieva Apiņa
Veselam
Lai nav no viena grāvja otrā! Pareizs uzturs pēc žultsakmeņu operācijas
18 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. Sociālās mājas būvniekus Bolderājā pārsteidz uzietā padomju armijas munīcijas noliktava
4 stundas
LE
LETA
Latvijā
IeM kategoriski noraida “Tele2” pārmetumus par it kā negodprātīgu rīcību iepirkuma procedūrā
6 stundas
LE
LETA
Sports
Svarcēlājs Griškovs par aizliegto vielu lietošanu saņem četru gadu diskvalifikāciju
7 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. Naktī Purvciema iedzīvotājs sēž uz vakts un pieķer riepu dūrēju 1
4 stundas
MZ
Māris Zanders
Latvijā
Māris Zanders: Koalīcijā runāšana caur puķēm tāpat neko nedod
8 stundas