Veselam
Ārstēšana

Nečuksti, ja aizsmakusi balss! Kā sev palīdzēt?0

Foto – Shutterstock

Lai kādu rītu pamostos bez balss, nav nepieciešams saķert vīrusu. Ja jums nav sveša atviļņa slimība, esiet gatavi tam, ka laiku pa laikam balss var pamatīgi aizsmakt vai pat zust.

 

Balss sarežģītais mehānisms

Aizsmakums ir gana bieža problēma, it īpaši, ja cilvēka ikdienas darbs saistīts ar intensīvu runāšanu, dziedāšanu. Balss var aizsmakt vai pazust arī vīrusu, kondicionieru temperatūras svārstību vai pat atviļņa slimības dēļ.

Kā zināms, kuņģa sula ir ļoti skāba. Atviļņa gadījumā šī spēcīgā skābe pastāvīgi kairina kaklu, rada balss saišu iekaisumu, tās kļūst sausākas, pietūkst un balss aizsmok. Īpaši tas raksturīgi cilvēkiem, kuri ir spiesti daudz runāt.

Balss veidojas, kustoties balss saitēm. Tās savukārt kustina balsenes muskuļi, muskulīši, kas atrodas šo saišu ārpusē un kustinot balseni noliec. Šajā brīdī iestiepjas balss saites, bet to pamata muskuļi saspringst, aizveras balss sprauga, un, izlaižot gaisu no plaušām, veidojas skaņa. Ausu, kakla un deguna ārste Ligita Kupica piebilst, ka, protams, balsi veido arī deguns, deguna blakusdobumi, mute un mēle. Vīriešiem balsene ir lielāka, tāpēc ir rupjāka balss, bet sievietēm un bērniem – smalkāka, jo balsene ir mazāka.

Gan bakteriālas, gan vīrusu infekcijas ir tik negantas, ka to dēļ balss saites piepampst un vairs nespēj pietiekami kustēties. Arī balss saišu pārpūles dēļ cilvēks kādu dienu var attapties, ka nespēj parunāt vai nevar to izdarīt pietiekami skaļi. Balss saišu muskuļus var pārslogot gluži tāpat kā roku, kāju vai jebkurus citus muskuļus.

! Tāpēc dziedātājiem, skolotājiem un citiem, kuri daudz stundu pavada, noslogojot balsi, ļoti svarīgi ir vingrināt balsenes muskuļus. Izrādās, arī šai smalkajai muskulatūrai ir īpašs fitness ar speciāli izveidotu vingrinājumu kompleksu. To apgūt iespējams pie logopēda.

Pilnīgs klusums un medikamenti

Visefektīvākās zāles balss aizsmakuma gadījumā ir miera režīms. Tas nozīmē pilnīgu klusumu un noteikti ne čukstēšanu, kas balss saites noslogo vēl vairāk, jo čukstus režīmā muskulīšiem jāstrādā ar daudz lielāku jaudu.

! Kakla un balss problēmu gadījumos tradicionāli meklējam arī skalojamos līdzekļus. Bet skalošana nelīdzēs, ja iekaisums iemitinājies tikai balsenē. Arī kakla sildīšanu nevajadzētu izmantot balss atgūšanai, jo balsenei turpat kaimiņos ir vairogdziedzeris, ko bez iemesla nevajadzētu kairināt.

Ja problēma būs pavisam nopietna, ārsts nepieciešamības gadījumā var izrakstīt nosūtījumu fizikālo procedūru veikšanai pie speciālista.

– Dažkārt, ja ļoti nepieciešams, ārsts uz balss saitēm uzpilina zāles un eļļas, lai mazinātu tūsku, bet parasti tam nav ilgstošas iedarbības. Noteikti jāņem vērā, ka cilvēks pats uz balss saitēm nevar neko uzpilināt, – saka daktere Ligita Kupica. Viņa piebilst, ka atsevišķos gadījumos, kad pro­blēmas ar balsi un kaklu rodas bieži un vainojamas galvenokārt iekaisušas mandeles, vērts pārdomāt par to izoperēšanu. – Ja ap mandeli pastāvīgi ir iekaisums, tas var ietekmēt arī balseni. Ja iekaisuma uzturētājs ir likvidēts, arī gļotādas bojājums balsenes rajonā vairs var nebūt.

Savukārt, ja cilvēki zina, ka pavasarī vai vasarā pēc peldes vai pēc garākas dienas, kad daudz runāts vai dziedāts (piemēram, pēc Jāņiem), pazūd vai aizsmok balss, ieteicams padomāt par profilaksi. Līdztekus balsenes muskulatūras vingrinājumiem nozīmīga ir arī balss saišu mitrināšana.

Ja tomēr nav izdevies izvairīties no aizsmakuma, viens no efektīvākajiem palīgiem ir hialuronskābe, ko mūsdienās plaši izmanto ne tikai kosmētiskajos līdzekļos, bet arī veselībai paredzētajos preparātos.

Hialuronskābe ilgstoši mitrina mutes un rīkles dobuma gļotādas, pārklājot tās ar aizsargplēvīti, un mazina simptomus – kņudēšanu, sāpes. Protams, apēst šo vērtīgo skābi nav iespējams, jo dabā tā nav pieejama tiešā veidā, taču rīkles gļotādām draudzīgā hialuronskābe iekļauta sūkājamo tablešu un hidrogela sastāvā.

Saistītie raksti

Lai gan aizsmakums, tā teikt, nav mirstamā vaina, tomēr ilgstoši neārstēta balss var kļūt čerkstoša, var mainīties tembrs. – Tā mēdz notikt, piemēram, smēķētājiem, kuriem var būt tik ilgi iekaisušas balss saites, ka tās jau sabiezē un maina balss skanējumu, turklāt tas nepāriet arī tad, ja cilvēks vairs nesmēķē, – skaidro Ligita Kupica.

Savukārt, pārpūlējot balsi, tiek uzberzti tā sauktie dziedātāju mezgliņi, kas rada čerkstošu skaņu. Tos iespējams izoperēt, taču procedūra ir gana nepatīkama, tāpēc jau laikus der padomāt, kā palīdzēt savai balsij atgūt skanējumu.

LA.lv
VE
Veselam.lv
Veselam
Kendama, velosipēds vai batuts – kas rada biežākās traumas mūsu bērniem?
16 stundas
IA
Ieva Apiņa
Veselam
Latvānis dabas takās un degšķidrums uz oglēm! Kā palīdzēt, ja piknikā gūts apdegums?
17 stundas
AN
Annika Niedrīte
Veselam
“Izārstēšu vēzi ar vienu rokas pieskārienu!” Kā atpazīt viltus dziednieku?
18 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Latvijā
FOTO: Baltijas ceļa 30. gadadienai veltītais atceres pasākums pie Brīvības pieminekļa
4 stundas
LA
LA.LV
Sports
Samoilovs/Šmēdiņš un Pļaviņš/Točs Jūrmalas posmā sasniedz astotdaļfinālu
5 stundas
LE
LETA
Pasaulē
FOTO: Viļņā “Baltijas ceļa” gadadienā sadodas rokās vairāk nekā 12 000 cilvēku
4 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Sekojot Baltijas valstu paraugam, tūkstošiem “Honkongas ceļa” dalībnieku apliecina savu vienotību
7 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
VIDEO: Lucavsalā notiek grupas “Skyforger” metāloperas “Kurbads. Ķēves dēls” atjaunotais uzvedums
3 stundas