Veselam
Ārstēšana

Kā saņemt ambulatoro aprūpi mājās pēc izrakstīšanas no slimnīcas0

Foto – Tolikoff Photography/Shutterstock

Vai persona pēc operācijas un izrakstīšanās no slimnīcas var saņemt medicīniskos pakalpojumus mājās (līdz poliklīnikai nevar nokļūt, jo ir lielas grūtības pārvietoties)? Kā to nokārtot, un kā tas notiek? LAILA RĪGĀ

 

Ja cilvēkam nepieciešams ambulatorais veselības aprūpes pakalpojums, bet medicīnisku indikāciju dēļ viņš nespēj ierasties ārstniecības iestādē, šo pakalpojumu var sniegt arī mājās. Tāda iespēja ir pēc tam, kad pacients izrakstās no stacionārās ārstniecības iestādes vai no dienas stacionāra pēc operācijas.

Šādā gadījumā jābūt ģimenes ārsta vai ārstniecības iestādes nosūtījumam, kur norādīta diagnoze un nepieciešamā aprūpe.

Jābūt arī ārstējošā ārsta norādījumiem, to skaitā par medikamentu lietošanu, kā arī par laikposmu, kurā jānodrošina aprūpe. Savukārt, lai saņemtu medicīniskās rehabilitācijas pakalpojumus trīs mēnešu laikā pēc slimības sākuma, pacientiem ar kādu no diagnozēm (piemēram, subarahnoidāls asinsizplūdums, intracerebrāls asinsizplūdums, smadzeņu infarkts, insults), jābūt fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsta nosūtījumam, kam pievienots medicīniskās rehabilitācijas plāns.

Ambulatorās veselības aprūpes pakalpojumus sniedz sertificēta māsa vai ārsta palīgs (feldšeris), bet medicīniskās rehabilitācijas pakalpojumus – sertificēts fizioterapeits, ergoterapeits vai audiologopēds.

Ārstniecības iestādei, kas sniedz veselības aprūpes pakalpojumus mājās, jāno­drošina iespēja pieteikt nepieciešamos pakalpojumus darbdienās no plkst. 9 līdz 16, brīvdienās un svētku dienās no plkst. 9 līdz 13. Pakalpojumu jāsāk nodrošināt ne vēlāk kā 24 stundu laikā no pieteikuma saņemšanas brīža, kā arī jānodrošina to sniegšana darbdienās, brīvdienās un svētku dienās.

 

SVARĪGI

Saistītie raksti

• Pēc izrakstīšanas no stacionārās ārstniecības iestādes vai dienas stacionāra veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanas ilgums mājās ir līdz 10 dienām. Ja tie nepieciešami ilgāk, ģimenes ārsts pēc pakalpojuma sniedzēja lūguma apmeklē pacientu un sniedz atzinumu par vajadzību turpināt pakalpojumu.

• Medicīniskās rehabilitācijas pakalpojumus mājās sniedz līdz laikam, kas norādīts nosūtījumā un medicīniskās rehabilitācijas plānā, bet ne ilgāk par 60 dienām. Ja veselības aprūpes pakalpojumi mājās nepieciešami ilgāk, divas dienas pirms termiņa beigām fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārstam jāsniedz atzinums par nepieciešamību pakalpojumu turpināt.

 

KONSULTĒJUSI NACIONĀLĀ VESELĪBAS DIENESTA SABIEDRISKO ATTIECĪBU SPECIĀLISTE TANITA TAMME

LA.lv