Veselam
Ārstēšana

Aptauja: valsts atbalsts inkontinences līdzekļu iegādei cilvēkiem ar invaliditāti nepieciešams arī pēc pilngadības0

Foto – Shutterstock

Lielākais vairums Latvijas iedzīvotāju (81%) uzskata, ka cilvēkiem ar smagām garīgās veselības problēmām valsts atbalsts urīna nesaturēšanas līdzekļu iegādei būtu saglabājams arī pēc 18 gadu vecuma sasniegšanas, tā liecina biedrības “Inko Centrs” sadarbībā ar “Snapshots” veiktā aptauja.

Pašreiz urīna nesaturēšanas (inkontinences) līdzekļus valsts apmaksā pilnā apmērā tikai cilvēkiem ar invaliditāti (diagnoze – smaga vai dziļa garīga atpalicība) un tikai līdz 18 gadu vecumam. Tas nozīmē, ka, sasniedzot pilngadību, finansiālās rūpes ir jāuzņemas vai nu radiniekiem, vai arī – šie cilvēki tiek “ieslēgti” valsts sociālās aprūpes iestādēs.

Uz šādu ierobežojumu absurdumu biedrība “Inko Centrs” ir likumdevējiem norādījusi vairākkārt, bet, diemžēl, bez rezultāta. “Nav jābūt mediķim, lai saprastu, ka garīgi smagi slimiem cilvēkiem, kurus skar inkontinences problēmas, tās nekur nezudīs līdz ar 18 gadu vecuma sasniegšanu”, uzsver inkontinences konsultante Lāsma Pugače.

“Šādi mēģinot ietaupīt, valsts aprūpes slogu ‘uzveļ’ pacienta radiniekiem, kas bieži vien to pat nevar atļauties, tādejādi nostādot garīgi slimos cilvēkus pazemojošā situācijā. Rezultātā, šie cilvēki nokļūst sociālās aprūpes iestādēs un valstij ietaupījuma vietā budžeta izdevumi palielinās, jo aprūpes iestādēs esošajiem pacientiem valsts kompensē ne tikai visas inkontinences līdzekļu izmaksas, bet arī pārējās uzturēšanās izmaksas”, stāsta Pugače.

Saistītie raksti

Latvijā no inkontinences jeb urīna nesaturēšanas cieš ap 150 tūkstoši iedzīvotāju un ik gadu šis skaits pieaug. Tai pat laikā valsts atbalsts pacientiem, kuri cieš no vidējas vai smagas urīna nesaturēšanas ir tikai konkrētas diagnozes gadījumā (piem., insults, onkoloģiska saslimšana, Parkinsonisma slimība, multiplā skleroze vai cukura diabēts).

OMD Snapshots aptaujā brīvprātīgi piedalījušies 780 respondenti vecumā no 15-74 gadiem. Snapshots respondentu izlase tiek veidota proporcionāli Latvijas sociāli demogrāfisko grupu īpatsvaram, lai attiecīgās sociālās grupas izlase būtu pārstāvēta reprezentatīvi.

LA.lv
VE
Veselam.lv
Veselam
Kendama, velosipēds vai batuts – kas rada biežākās traumas mūsu bērniem?
23 stundas
IA
Ieva Apiņa
Veselam
Latvānis dabas takās un degšķidrums uz oglēm! Kā palīdzēt, ja piknikā gūts apdegums?
1 diena
AN
Annika Niedrīte
Veselam
“Izārstēšu vēzi ar vienu rokas pieskārienu!” Kā atpazīt viltus dziednieku?
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Latvijā
FOTO: Baltijas ceļa 30. gadadienai veltītais atceres pasākums pie Brīvības pieminekļa
11 stundas
LE
LETA
Dabā
Gaisa temperatūra naktī vietām nav noslīdējusi zem +18 grādiem. Sinoptiķu prognoze sestdienai
48 minūtes
LE
LETA
Latvijā
Posies ceļā uz Jūrmalu? Brīvdienās norīkoti papildu vilcieni
7 minūtes
VS
Viesturs Sprūde
Pasaulē
1989. gada 24. augustā. Nekomunists padomju satelītvalsts valdības priekšgalā
57 minūtes
LE
LETA
Pasaulē
FOTO: Viļņā “Baltijas ceļa” gadadienā sadodas rokās vairāk nekā 12 000 cilvēku
11 stundas