Veselam
Ārstēšana

Asiņo deguns. Kā to ātrāk novērst? 16

Foto – Shutterstock

Deguna asiņošana ir ļoti nepatīkama, it īpaši, ja notiek sabiedriskā vietā. Kā to ātrāk apturēt?

Kā skaidro “LOR klīnikas” ausu, kakla un deguna ārsts Askolds Akers, deguns mēdz asiņot sausas gļotādas dēļ. Parasti tas notiek starpsienas gļotādas daļā, kurā ir virspusēji, plāni asinsvadi. Izplatīts cēlonis ir deguna traumas, kas nereti rodas, to urbinot un tādējādi traumējot gļotādu un izraisot asiņošanu. Šādu ligu var izraisīt arī paaugstināts asinsspiediens un citas kaites.

Lai apturētu asiņošanu, ārsts iesaka galvu noliekt uz priekšu, nevis atpakaļ, kā daudzi dara. Abas nāsis jāaizspiež ar pirkstiem un jātur 7–10 minūtes, kamēr asinis sarec. Vienlaikus var uzlikt kaut ko aukstu uz spranda. Ja asinis joprojām tek, degunā var ielikt un paturēt tamponu, kas piesūcināts ar eļļu saturošiem deguna pilieniem. Asiņošanas apturēšanai nevajadzētu lietot ūdeņraža pārskābi, jo tā var pārāk sakairināt gļotādu.

Ja deguns asiņojis tikai reizi, uztraukumam nav iemesla. Taču, ja tas notiek regulāri un ir arī citi veselības traucējumi, piemēram, sasitoties rodas izteikti zilumi vai brūces un skrāpējumi ilgi asiņo, jāvēršas pie ārsta un jānoskaidro asiņošanas iemesls.

Asinsvadu sieniņas profilaktiski var stiprināt, lietojot C vit­amīnu. Bagātīgi tā avoti ir oranžie, sarkanie un zaļie augļi un dārzeņi. Piemēram, glāzē apelsīnu sulas ir aptuveni 100 miligramu C vit­amīna. Daudz tā ir arī dzērvenēs un upenēs.

LA.lv