Veselam
Ārstēšana

Asins grupu nosaka dubultā, tērējot tūkstošus. Katrā grūtniecībā no jauna. Vai pamatoti?0

Shutterstock ilustrācija

Lasītāja jautā: “Kāpēc trešās, ceturtās grūtniecības laikā atkal jāveic asins analīze asins grupas un rēzus faktora noteikšanai (tas taču dzīves laikā nemainās), turklāt nodod analīzi veic divus dūrienus – paņemot asinis gan no vēnas, gan pirksta. Ja jau no pirksta asins parauga pārbauda grupu (tā teikt, pacienta acu priekšā rezultāts), kāpēc vēl jāņem arī no vēnas. Vai šāda dubulta asins analīze nav lieka līdzekļu izšķiešana? Cik naudas un kāpēc tam tiek tērēts?”

Anna Rīgā

Atbild Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas prezidente Vija Veisa: “Asins grupa AB0 un rēzus sistēmā dzīves laikā tiešām nemainās. Taču, laboratorijas tehnoloģijas mainās gan un, ja asins grupa noteikta pirms senāka laika, tad, mainoties laboratorijas reaģentiem, iespējams, ka var noteikt asins grupu precīzāk, kas agrāk nebija iespējams un izrādās, ka pirms daudziem gadiem noteikta asins grupa, šodien tā ir cita. Reta situācija, bet tomēr iespējama.

Otrkārt, katrai grūtniecei grūtniecības laikā tiek izsniegta Mātes pase, kurai nepieciešams pievienot asins grupas un rēzus piederības laboratorijas oriģinālu. Katra grūtniecība saistīta ar asiņošanas risku, kad var rasties nepieciešamība asinis pārliet. Tā, kā zināms, ir dzīvībai bīstama situācija, kad jārīkojas ātri un asins grupas oriģināls ļauj īsākā laikā pasūtīt nepieciešamo asins grupu un veikt asins pārliešanu sievietes dzīvības interesēs.

Taču, ja asins grupa un rēzus piederība noteikta salīdzinoši nesen un ir iespējams to apliecināt ar laboratorijas oriģinālu, piemēram, to izdrukāt, tad to var atkārtoti nenoteikt, bet gan Mātes pasei pievienot iepriekš noteiktas asins grupas un Rēzus faktora laboratorijas oriģinālu. Taču noteikti katrā grūtniecībā jānosaka antieritrocitāro antivielu klātbūtne asinīs, kas var veidoties iepriekšējās grūtniecības laikā un starp grūtniecībām, sievietei nezinot.

Treškārt, laboratorijā, nosakot asins grupu, tiešām to vispirms nosaka pacienta klātbūtnē kapilārajās asinīs, tas ir, “no pirksta” un asinsgrupu apstiprina ar sarežģītāku tehnoloģiju laboratorijā venozo asiņu paraugā. Šo kārtību nosaka Valsts asins donoru centra medicīniskās tehnoloģijas apraksts.

Vien vēlos piebilst, ka visi minētie izmeklējumi ir nepieciešami un svarīgi pacientes veselības un drošības interesēs.”

Papildinot atbildi, Nacionālā veselības dienests paskaidro, ka grūtniecības novērošana, tajā skaitā ārsta konsultācijas, laboratoriskie un diagnostiskie izmeklējumi noteiktās grūtniecības nedēļās tiek apmaksāti no valsts budžeta līdzekļiem.

Grūtniecības novērošanu veic speciālisti, kuri ir noslēguši līgumu ar dienestu (NVD) par grūtnieču aprūpi. Arī asins grupas un rēzus faktora noteikšana tiek apmaksāta no valsts budžeta līdzekļiem.

Piemēram, 2018. gadā asins grupas un rēzus faktora noteikšana (ABO un Rh sistēmās gēla tehnikā) kopumā veikta vairāk nekā 17 tūkstošus reižu (vairāk nekā 16 tūkstošiem grūtnieču) un no valsts budžeta līdzekļiem asins grupas un rēzus faktora noteikšanai izlietoti vairāk nekā 77 tūkstoši eiro.

Saistītie raksti

Nacionālais veselības dienests (NVD) asins parauga ņemšanu apmaksā bērniem līdz 18 gadu vecumam un grūtniecēm. Pārējiem iedzīvotājiem tas ir maksas pakalpojums, atbilstoši ārstniecības iestādes cenrādim.

2018. gadā asins ņemšana no valsts budžeta līdzekļiem bērniem un grūtniecēm apmaksāta vairāk nekā 325 tūkstošu eiro apmērā.

LA.lv