Veselam
Netradicionāli

Aspirīns kaitē kuņģim, bet to profilaktiski jālieto… Tereško: Izeja ir!1

Foto: Matīss Markovskis, stils Lolita Graudiņa

Lasītājs jautā: “Kā rīkoties, ja profilaktiski jālieto aspirīns?”

 

Fitoterapeits Artūrs Tereško teic, ka izeja ir. “Aizejiet uz kārklu audzīti un noņemiet mizu no pirksta resnuma dzinuma. Mājās sagrieziet to centimetru garos gabaliņos un lieciet žāvēties uz radiatoriem vai uz siltas plīts. Pēc tam 10 gramus mizas aplej ar 0,5–0,7 litriem ūdens, vāra 10–12 minūtes, atdzesē un izdzer dienas laikā neatkarīgi no ēšanas,” viņš iesaka.

Kārkla miza satur apmēram 1% acetilsalicilskābes, tas ir, aspirīna. Tas nozīmē, ka 10 gramos novārījuma būs 100 miligrami šīs vielas, kas ir pilnīgi pietiekami, lai mazinātu trombu veidošanās iespēju, piemēram, mirdzaritmijas gadījumā.

Turklāt šis novārījums mazina arī sāpes un darbojas pret iekaisumu. Pats lieliskākais moments šai lietā ir tas, ka kārkla miza satur arī daudz miecvielu, kas izklāj kuņģi, neitralizē skābes agresīvo darbību un pasargā kuņģi no čūlu veidošanās arī tad, ja iedzer arī kādu ibuprofēna tableti.

Aspirīnu satur arī vīgriezes ziedi un avenes laksti, lai gan desmit reizes mazākā daudzumā. Taču tajos ir citas vielas ar pretsāpju un pretiekaisuma iedarbību.

Saistītie raksti
LA.lv