Veselam
Dzīvesveids

Atgūsti formu pēc dzemdībām. Vingrojumus ierāda dūla Katrīna Puriņa0

Foto – Matīss Markovskis

Bērna nākšana pasaulē ir priecīgs notikums, taču nereti deviņu mēnešu piedzīvojums par sevi atgādina vēl ilgu laiku pēc dzemdībām. Lai atgūtu iepriekšējo izskatu, nepieciešams ne vien domāt par uzturu, bet arī pievērsties fiziskajām aktivitātēm. Demonstrēt pēcdzemdību vingrojums aicinājām dūlu un divu bērnu mammu Katrīnu Puriņu, kura televīzijas skatītājiem pazīstama arī kā šova Latvijas Princese uzvarētāja.

 

Fizioterapeite: “Problemātiskās zonas pēc dzemdībām ir augšstilbi, gurni, vēders, iegurņa pamatne un starpenes muskulatūra. Visas vēlas skaistu augumu, taču ir aplami uzreiz pēc bērna nākšanas pasaulē sākt pārlieku aktīvi vingrot, jo liela slodze palielina vēdera iekšējo spiedienu, provocē dzimumorgānu noslīdēšanu un starpenes muskulatūras vājumu, kas var radīt arī urīna nesaturēšanu.

Formas atgūšanas laiks katrai sievietei ir individuāls, bet, ja baro ar krūti un ievēro normālu dzīvesveidu, organisms pats restartējas – atjaunojas hormonāli fizioloģiskā līmenī. Svarīgi atcerēties, ka šis process nenotiek vienā, bet gan vairākos mēnešos. Aktīvi vingrot drīkst aptuveni sešas nedēļas pēc grūtniecības beigām, taču ir svarīgi ieklausīties savā organismā un, ja ir komplikācijas vai slikta pašsajūta, ieturēt pauzi, vadīties pēc ārsta norādījumiem.”

 

Ekspresintervija ar Katrīnu

Tu strādā ar grūtniecēm – vai sievietēm ir grūti pieņemt savu ķermeni pēc dzemdībām?

Biežāk tieši pēc pirmās grūtniecības sieviete piedzīvo vislielākās pārmaiņas ķermeņa aprisēs, kuras īsā laikā ir grūti pieņemt. Ar katru nākamo reizi, manuprāt, kļūst arvien vieglāk. Tomēr tas ir individuāli, jo dažas jau neilgi pēc grūtniecības beigām atgūst iepriekšējo formu vai pat kļūst vēl tievākas, bet citām nepieciešams ilgāks laiks.

Uzskatu, ka pirmos mēnešus pēc dzemdībām par ķermeņa izskatu pārdzīvot nevajag. Šķiet, ka gaidību laika deviņi mēneši, kad palēnām mainās ķermenis, ir doti arī tāpēc, lai pierastu pie šā fakta.

Kā bija tev pašai?

Pēc pirmās grūtniecības es ļoti strauji notievēju, jo meitu daudz un ilgi baroju ar krūti. Citi pat domāja, ka man ir anoreksija, jo biju tievāka nekā pirms grūtniecības. Man nekad nav bijušas problēmas pieņemt savu ķermeni, taču bija emocionāli grūti, kad visi uzbruka ar vārdiem ak dievs, cik tu esi tieva! Tas bija laiks, kad vēl piedalījos šovā Latvijas Princese, tāpēc lielu spiedienu radīja arī nepatīkami komentāri internetā. Protams, pēc grūtniecības cīnījos arī ar strijām, bet, saprotot, ka vienīgā iespēja ir plastiskā operācija, man nekas cits neatlika, kā mainīt savu domāšanu. Sāku tās uzskatīt par piemiņu no diviem skaistiem gaidību laikiem.

Vai bērni traucēja karjerai?

Nē, meitas Beatrise un Šarlote tai tikai palīdzēja. Jo vairāk pienākumu, jo vairāk vari izdarīt. Kad tikko pabeidzu vidusskolu, gribēju kļūt par ārsti, taču nenoticēju sev un iestājos rehabilitologos. Pēc pusgada paliku stāvoklī, pametu studijas un ļoti domāju par gaidāmo bērnu un grūtniecību. Šķiet, sēdēšana mājās mani arī aizveda līdz šovam. Pēc tā sākās pavisam cita dzīve – mācījos par vecmāti, kļuvu par dūlu. Pēc otrās meitas piedzimšanas nolēmu piepildīt savu sapni un iestājos Medicīnas fakultātē. Tagad esmu pusceļā līdz ārsta amatam. Bērni mani ir motivējuši daudz ko darīt, mācīties, strādāt.

Vai vajag vingrot pēc dzemdībām?

Sportiskās aktivitātes pēc dzemdībām galvenokārt ir nepieciešamas nevis tādēļ, lai nomestu liekos kilogramus, bet gan lai mamma izvēdinātu prātu no ikdienas rūpēm un veltītu laiku sev.Vai patika šie vingrojumi? Jā, līdzīgus vingrojumus izpildu ikdienā, man vienmēr patīk, ja ir slodze kājām un vēderpresei. Gribu atgādināt jaunajām māmiņām, ka, pirms sāk aktīvi vingrot, tomēr vajadzētu konsultēties ar speciālistu, nevis darīt to uz savu roku.

Galerijas nosaukums

1. Mazais tiltiņš

1. Apguļas uz muguras un kājas ieliec ceļos. Ieelpo.

2. Izelpā ceļ augšup gurnus un, kad sasniegts maksimāli iespējamais augstums, atgriežas sākuma pozīcijā.

Atkārto 10–16 reižu.

Vingrojums trenē augšstilbus.

2. Kājas iztaisnošana

1. Guļot uz muguras, paceļ augšup kājas un ieliec tās 90 grādu leņķī. Ieelpo.

2. Izelpā iztaisno kreiso kāju un noliec to gandrīz līdz grīdai. Atgriežas sākuma pozīcijā.

Svarīgi! Noliektā kāja nedrīkst pieskarties grīdai. Atkārto 10–16 reižu ar katru kāju.

Vingrojums trenē iegurņa pamatni.

3. Vēderprese

1. Guļot uz muguras, aizliek rokas aiz galvas un kājas ieliec ceļos. Ieelpo.

2. Izelpā, cik vien var, virza augšup ķermeņa augšdaļu. Atgriežas sākuma pozīcijā.

Atkārto 12–24 reizes.

Vingrojums trenē vēdera muskulatūru.

Svarīgi! Skatienam vingrojuma laikā jābūt vērstam augšup.

4. Slīpā vēderprese

1. Guļot uz muguras, kreiso roku aizliek aiz galvas un plecu augstumā iztaisno labo roku.

2. Kreiso kāju ieliec celī un atbalsta pret to paceltu labo kāju.2. Izelpā kreiso elkoni tuvina labajam celim. Atgriežas sākuma pozīcijā.

Atkārto 12–16 reižu ar katru kāju.

Vingrojums trenē vēdera slīpos muskuļus.

5. Kājas atcelšana

1. Apguļas uz labā sāna un pie grīdas esošo kāju ieliec celī. Ieelpo.

2. Izelpā, virzot uz aizmuguri, ceļ augšup kreiso kāju. Atgriežas sākuma pozīcijā.

Atkārto 8–12 reizes ar katru kāju.

Vingrojums trenē sēžas muskulatūru.

Svarīgi! Augums jātur stingri, augšup ceļ tikai kāju.

Svarīgi! Ceļot kāju, tā obligāti jāvirza uz aizmuguri, citādi vingrojumam nav efekta.

6. Dziļais pietupiens

1. Nostājas ar kājām plecu platumā un krūšu augstumā sakļauj kopā plaukstas.

2. Izelpā, neatraujot papēžus no grīdas, izdara maksimāli dziļu iesēdienu. Atgriežas sākuma pozīcijā. Atkārto 8–12 reizes.

Vingrojums trenē augšstilbus un sēžas muskulatūru.

7. Rotācija

1. Nostājas ar kājām plecu platumā un rokas ieliec elkoņos.

2. Ar ķermeņa augšdaļu rotē pa labi. Atgriežas sākuma pozīcijā.

3. Ar ķermeņa augšdaļu rotē pa kreisi.

Atkārto 12–24 reizes.

Vingrojums trenē vēdera muskulatūru.

Svarīgi! Rotējot kustas tikai ķermeņa augšdaļa, gurni paliek miera stāvoklī.

 

36,6 °C konsultante ANETE RAISKUMA, Deju studijas Dance Beat fizioterapeite, fitnesa trenere

LA.lv